Yaşam

Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız Doğa Harikaları

instagram takipçi hilesi

Merak etme özelliğimizi kaybettiğimizde, hayat can sıkıcı bir hale gelecektir. Bununla birlikte, dünyada bulunan doğa harikaları neşelenmemize yardım eder.

Muhteşem görünmelerine rağmen az bilinen doğal güzellikler insanları kendine hayran bırakmayı başarıyor.

Büyük Mavi Çukur, Belize

travel blog magazine

400 m genişliğinde ve 140 metre derinliğinde olan Büyük Mavi Çukur, Karayip Denizi’nden dev bir göz gibi bakan büyüleyici bir atmosfere sahip olmasıyla dünyanın en sıra dışı dalış bölgesi. Canlı balıkların inanılmaz renkleri, kocaman kaplumbağalar ve resif köpekbalıkları düzenli olarak tüplü dalgıçlara eşlik ediyor.

Erg Chebbi, Merzouga, Fas

travel blog magazine 2

Merzouga’nın küçük bir kasabası yakınlarında bulunan Erg Chebbi’nin hipnotize edici kum yığınları 22 kilometreye kadar uzanıyor. Bu özelliği ile macera arayan gezginler için bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Çöl boyunca bir yürüyüşe çıkmaya, 150 metre yüksekliğindeki tepelerden aşağıya doğru kaymaya, gece kamp ateşinin eşliğinde vakit geçirmeye ve sabah güneşinin yükselişini izlemeye izin veriyor.

Perito Moreno Buzulu, Los Glaciares Ulusal Parkı, Arjantin

travel blog magazine 3

Patagonya ismi dünyadaki en büyülü yerlerden birisi olarak biliniyor ve Los Glaciares Ulusal Parkı’nın nefes kesen buz tiyatrosunu izlemeyi mümkün kılıyor. Perito Moreno, 5 km uzunluğundaki cephe hattı ve su seviyesinin 70 metre üzerindeki yüksekliği ile benzersiz bir trekking deneyimi sunuyor. Bunun yanı sıra, sayısız ahşap yürüyüş yolları, Lago Argentino’da ilerleyen mavimsi buz kütlelerinin muhteşem görünümü insanı rahatlatmayı başarıyor.

Fly Gayzeri, Washoe County, Nevada, ABD

travel blog magazine 4

Bu uzaylı yapımı gibi görünen tepecik tamamen doğal bir fenomen değil, daha ziyade Doğa Ana’nın jeotermal potansiyeliyle insan etkileşiminin bir sonucu olarak ortaya çıktı. 20. yüzyılın başında, sahada bir test kuyusu açıldı, ancak kimse ısıtmalı suyun uzun süre kapalı kalacağını öngörmemişti. Bundan onlarca yıl sonra, su yüzeyden kaçmaya başladı, zamanla biriken ve halen genişleyen tuhaf bir oluşum ile birlikte çözünmüş minerallerden bir tabaka bıraktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu