Yaşam

Muay Thai Nedir?

instagram takipçi hilesi

Muay Thai sporu, Tayland’da ortaya çıkan bir dövüş sanatının genel adıdır. Tarihi çok eskiye dayanan bu spora Tayland Boksu da denmektedir. Vücudun hemen her noktasının dahil olarak kullanıldığı bu sporda bilinmesi gereken çok teknik ve gelenek bulunmaktadır.

muay thai

Muay-Thai Sporu Nedir?

Tayland’da ortaya çıkan Tayland Boksu veya kralların dövüş sanatı olarak da bilinen Muay Thai, dövüş sanatları arasında en sert olan sporlardan birisidir. Başta Tayland olmak üzere Myanmar, Laos, Kamboçya gibi Güneydoğu Asya ülkelerinde çok sık yapılır. Tarihi 1300’lü yıllara dayanan bu spor yumruk, diz, tekme ve dirseklerin kullanılmasıyla yapılır. Kick boks sporuyla çok sık karşılaştırılan ve karıştırılan Muay Thai’ın birçok farklılıkları bulunur. Boks sporundan bu sporu ayıran en büyük özellik yumruk dışında diz, dirsek, tekmenin de kullanılması ve rakibin pes diyene kadar devam etmesidir.

muay thai

Tayland Boksunun Tarihçesi

Tarihi 1300’lü yıllara dayanan en eski dövüş sanatlarından biri olduğu bilinen bu sporun Tayland’da ortaya çıktığı söylenmektedir. Ancak günümüzde Tayland, Myanmar ve Kamboçya arasında bu sporun orijinal tarihçesiyle alakalı tartışmalar şiddetli bir hal almıştır. Her ülke sporun kendisinin olduğunu iddia etmektedir. Günümüzde 3 dalda yani profesyonel, amatör ve geleneksel olarak bölünerek ve uygulanmaktadır. Muay-Thai sporu için düzenlenen başlıca dünya organizasyonları WMC- World Muay Thai Council ve  S-1 Songchai Promotions’dur. Muay Thai’yi askerlere kendilerini savunmaları için ve savaş döneminde daha dayanıklı olmaları için öğretilmiştir.

Türkiye’de bu sporun ilk çalışmaları 1980’li yılların başında yapılmaya başlamıştır. 2002 yılında Karate Federasyonu’nun çatısı altında Amatör Muay Thia Spor Dalı yaratılmıştır.

muay thai

Muay-Thai Antremanı

Yarışmalardan önce sporcular ilk olarak hem dini hem de ısınma amaçlı belirli geleneksel seremonik dansları yapmaktadırlar. Bu sporda eller, dirsekler, dizler ve tekmeler saldırı tekniği için kullanılmaktadır. Bu hareketlerde bütün beden kalçanın dönüşüyle birlikte hareket etmelidir. Bu teknikler benzeri sporlara göre daha yavaşlık sağlasa da daha çok güç kazandırmaktadır.

Diğer dövüş sporlarında da olduğu gibi Muay Thai’da da kondisyon en önemli noktadır. Antremanlarda koşma, ip atlama, gölge boksu ve vücut direncine dayanan egzersizlere yer verilir. Muay-Thai’i, hareket ve tekniklerinden dolayı 8 organ dövüşü olarakta adlandırılmaktadır.

Faydaları

  • Vücudun güçlenmesine yardımcı olur. Buna bağlı olarak özgüven artışını sağlar.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kişinin kendini savunmasında yardımcı olur.
  • Dövüş sanatının yalnızca kavga etmek değil en değerli sanat alanlarından biri olduğunu öğretir.

Muay Thai Müsabakaları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu