Moringa Nedir? – Moringa Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Buradan gelecek günlere sevgilerimizi ileterek, onu heyecanla beklediğimizi belirterek başlayalım söze. Aslında birçok kişi tarafından onun adını geleceğin yiyecekleri arasında olduğunu biliyor ve son dönemlerde adını kesinlikle duymuşsunuzdur. O, Moringa.

moringa nedir

Yakın zamanda onu çayların içerisinden tutun yemeklere kadar kullanılacağına emin olabilirsiniz. Aynı chia tohumu gibi diyetlerimize dahi konu olacak, kinoa gibi yaşantımızın tam merkezinde olacak.

Öyle bir bitki ki Moringa, yaprağından tutun da kerestesine kadar bütün her şeyi kullanılabiliyor. Özellikle de yaprağı birçok derde deva. Onu yaşantınıza almaya başladığınız zaman çok şey değiştirecek yararları da say say bitmiyor. Lafı fazla uzatmadan Moringa ile tanıştıralım sizi.

Moringa Nedir?

O kadar övgü kelimesinden sonra sıra geldi “Nedir bu moringa, yenir mi, içilir mi?” sorularının yanıtlarına. Moringanın tam ismi Moringa Oleifera. Kendisi bir ağaç olup Pakistan, Nepal, Hindistan ve birçok Doğu ülkesini anavatanı olarak belirlemiş.

moringa nedir 2
Moringa Ağacı

Yaban turbu ağacı, Drumstick ağaç olarak da bilinmekte. Bu ağacın yapraklarından tutun da kerestesine kadar her şeyi kullanılmakta.

Özellikle yaprakları toz haline getirilerek öğütülüyor ve birçok alanda kullanılıyor. Gerçek bir yaşlanma savaşçısı olan moringa, “geleceğin süper besinleri” arasında bulunuyor. Muzdan üç kat daha fazla potasyum içeriyor, portakaldan dört kat daha fazla C vitamini içeriyor oluşu ile de tüm alkışları üzerine topluyor.

Süper besin unvanı bu açılardan bakınca da hakkı ile taşıyacağı kesin. Zira her derde deva olarak gelmekte. Neredeyse faydasının dokunmadığı alan yok, vitamin alımında da aklınıza gelebilecek birçok meyve ve sebzeyi sollayabilecek bir güce sahip.

Moringa Faydaları Neledir?

moringa cayi faydalari
Moringa Çayı
  • İçerisinde yüksek oranlarda A vitamini bulundurur. Bu sebep ile göz yapısına destek olur ve göz bozukluklarının azalmasına yardımcı olur. Görme kalitesini arttır.
  • İçerisinde bulundurduğu lifli yapı sayesinde sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasına yardımcı olmakta. Özellikle kabızlık gibi sorunların önüne geçiyor ve giderilmesine önemli bir rol oynuyor.
  • Mineral eksikliği için ise doğal ve etkili bir çözüm. Yüksek miktarda mineral içeriyor ve bu sayede vücuttaki mineral eksikliklerinin önüne geçiyor.
  • İçerisinde ciddi oranda antioksidan bulunduruyor. Maskesi yapıldığı zaman ya da düzenli olarak tüketildiği zaman ciltte bulunan kırışıklıkları en aza indiriyor, cilde tazelik ve parlaklık veriyor.
  • Bağırsaklara yaptığı desteği mideye de yapıyor, ülser gibi sorunların tedavisinde kullanılıyo.
  • Tokluk hissi yaratması ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi, düşük oranlarda karbonhidrat ve yağ içermesi sayesinde zayıflama ürünleri arasında bulunuyor.
  • Protein bakımından zengin olması sebebi ile bitkisel protein kaynağı.
  • İçerisindeki mineral, vitamin ve proteinler ile anne sütünü arttırmaya da yardımcı olmakta.

Moringa Nasıl Kullanılır?

Moringa, kökleri turp gibi tüketilebilen bir bitki. Salataların içerisinde kullanabileceğiniz gibi yemeğini de yapabilirsiniz. Yaprakları en fazla tüketilen yeri. Bu yapraklar kurutulup öğütülerek toz haline getiriliyor.

moringa nedir 3

Toz haline gelen moringayı yoğurtlarınızın, yemeklerinizin içerisinden tutun da yüz maskelerinize kadar hemen hemen her yerde kullanabilirsiniz. Çayı tam bir şifa kaynağı. Bu yaprak taze olduğu zaman haşlanabiliyor, salatası ve yemeği yapılabiliyor.

Tohumları ise suda bekletildiği zaman içilebiliyor, hafif kavrularak çerez niyetine tüketilebiliyor. Kerestesi ise tıpkı yaprakları gibi öğütülebiliyor ve maskelerde kullanılabiliyor.

Kaynak
Kaynak 1Kaynak 2Kaynak 3

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu