Bilim ve Keşif

Model Mühendisliği Nedir? Ne İşe Yarar?

Model Mühendisliği Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

model mühendisliği nedir..... e1586919734724

Model mühendisliği  mesleği mekatronik ve makine mühendisliğindeki becerilerin karıştırılması sonucu elde edilen ve üretilen küçük modellerin ortaya çıkmasında yardımcı olan bir dal olarak adlandırılır.Sanayi inkılabı dönemi ve sonrasında  da model mühendisliği yaygın olarak önemli bir uğraş olarak görülmekteydi.

Makine dizaynı için ve sanayi dönemi için el işçiliğinin önemli olduğu dönemde seri olarak üretim faaliyetleri model mühendisliği ile birlikte önemli bir boyut kazandı. Model mühendisliğinin ilgilendiği konular arasında uçak modelleri, kara taşıtları, lokomotifler akla gelmektedir. Model mühendisliğinde her tür motor örnekleri kullanılabilir.

model mühendisliği nedir... e1586919796707

Model mühendisliğinde kullanılabilir araçlar üretilmektedir. Güneş enerji ile çalışabilen motorlardan biri olan sterlin ve Rolls Royce Merlin  ve gaz türbünleri ve darbeli jetler gibi oldukça geniş örneklere sahiptir.

Model Mühendisliğinin Önemi

Model mühendisliğini kullanan ilk topluluklardan biri olan Deneysel Mühendisler Birliği İngiltere de Londra merkezinde 1898’de kuruldu.Daha sonra bu topluluk Güney Afrika,Avustralya,Kanada İsviçre,Hollanda gibi ülkelerde kurulmuştur. Model mühendislerinin birçok organize olduğu cemiyet ve klüpler de insanları araçların manzaralarına hayran kalmışlardır.

Model mühendisleri tarafından üretilen ürünler teknolojik fuar ve festivallerde müze gibi kuruluşlarda sergilenerek insanlara sunulmaktadır. Gün geçtikçe yeni tasarımların artması ile birlikte gelişen modellere göre yeni alet ve makinaların kullanılması da zorunlu hale gelmiştir.

Model Mühendisleri Nerelerde Araçları Geliştirir?

Model mühendisleri araçların geliştirilmesinde istedikleri yer ve mekanı seçebilirler. Genelde sıkça kullandıkları alanlar garaj, arka bahçe atölye ya da ev gibi alanlarda çalışma imkanına sahiptirler. Hem sanatsal açıdan hemde teknolojik açıdan yararlansalar da işine odaklanarak zaman kavramına çokta takılmaz. Üretimin süresi uzun ya da kısa zamanda da olabilir. Model mühendisliğinde yapılan işin kalitesi ve orijinal durması oldukça önemli bir kavram olmaktadır.

Zaman mühendisliği ilgili birçok firma hizmet vermektedir. Günümüzde bazı kimseler için fobi olarak nitelendirilse de bir meslek haline gelerek yaygınlaşmaya başlamıştır. İngiltere de bulunan Cro Fitings firmasınca üretilmiş lokomotif modeller her sene fuarda yerini almış ve ilgi çekmiştir . Model mühendisliği İngiltere de sektör haline gelmiş ve gelişmeye devam etmektedir.

Model mühendislerinin geliştirdiği modeller dikkat çekici ve ilgi çekici niteliktedir. Model mühendislerinden birçok kurum ürünlerinin tanıtılmasında ilgi çekmek için bu firmalarla çalışmaktadır. Model mühendisliğinin geliştirilmesi için çıraklıktan ustalığa kadar bir eğitim sürecinin olduğu unutulmamalıdır. Bir aracın ya da aygıtın kullanılması ve sergilenmesinde model mühendisliğinin önemi büyüktür.

Model Mühendisliği Nedir? Ne İşe Yarar? ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=K_0GTfBktgE

Kaynak
Kaynak

Selma

Sağlık kurumları işletmeciliği önlisans mezunuyum yazmayı ve araştırmayı seviyorum özellikle sağlık konularını yazmaktan büyük keyif alıyorum zaman zaman farklı konuları da okuyucularımla paylaşacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu