Yerli Erkek Ünlüler

Mithat Bereket Kimdir?

instagram takipçi hilesi

mithat 5

Tam adı: Mithat Bereket
Doğum tarihi: 10 Ekim 1966
Doğum yeri: Ankara / Türkiye
Burcu: Terazi
Ailesi: Leman Bereket (annesi), Faik Bereket (babası), Özer Bereket (kardeşi)
Mesleği: Basketbolcu, Gazeteci
Aktif Yılları: 1984 yılından bu yana.

Sosyal Medyada

instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Mithat Bereket kimdir? Mithat Bereket, twitter hesabından gazeteciliği neden bıraktığına dair açıklamalarda bulunmuştur.

Gazeteci, savaş muhabiri, televizyoncu, eski basketbolcu.

Mithat Bereket, 10 Ekim 1966 tarihinde Ankara’da dünyaya gözlerini açmıştır. Aslen Antakya’lı olan Bereket’in annesi Leman Bereket, babası ise Faik Bereket’tir. Özer Bereket adında bir erkek kardeşi vardır.

İlk orta ve lise öğrenimini TED Ankara Koleji‘nde 1984 yılında mezun olana dek sürdürmüş ve sonrasında da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden başarıyla mezun olmuştur. Üniversite yıllarına amatör olarak basketbol oynamış ve sonrasında profesyonel olarak basketbol kariyerini sürdürmüş ve Milli Basketbol Takımı’nda oynamıştır.

Üniversitelerarası değişim programı ile bir yıl Amerika’da Stanford Üniversitesi‘nde eğitim almıştır. Üniversite eğitimi esnasında Milliyet Gazetesi’nin açmış olduğu yarışmalarda pek çok ödülün sahibi olmuştur. 1988 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra İngiltere’de Lanchester Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü‘nde “Kıbrıs” konulu yüksek lisans yapmıştır. Bu dönem içinde BBC’de televizyon muhabirliği ile ilgili kurslara katılmıştır. Tüm bunların yanında aynı okulda “Köktendinci hareketler” konusunda doktora öğrenimini sürdürmüştür.

İlginizi çekebilir: Mehmet Ali Birand Kimdir?

1990 yılında dönemin ses getiren siyaset programlarından Mehmet Ali Birand’ın hazırlayıp sunduğu “32. Gün” ün dış haberler muhabirliği ile start verdiği meslek yaşamını yine aynı programda dış haberler editörü olarak devam eden Bereket, Milliyet Gazetesi‘nde mesleki çalışmalarını sürdürdü. 1997-1998 yıllarında Best FM‘de “Sesli Gazete” adlı radyo programını hazırlayıp sundu. Yine hazırlayıp sunduğu bir başka haber programı “Pusula” ile 1995 yılında Kanal D kanalında, 1996 yılında Star TV kanalında yayınlanmıştır. Pusula 1999 yılından itibaren NTV kanalında ekranlara gelmiştir.

Özellikle PKK ve Güneydoğu sorunu, Ortadoğu sorunu, Bosna-Hersek‘te savaş ve siyasal islam konuları ile ilgili yaptığı çalışmalar ile bilinen Mithat Bereket, NTV kanalında Dış Haberler Koordinatörü olarak da görev yapmıştır. Kimi önemli olaylarda ana yorumcu olarak pek çok televizyon kanalında ekran karşısına geçmiştir. Bill Clinton‘un Türkiye ziyaretinde 9 saat canlı yayın, İstanbul’daki OSCE Zirvesi için 2 gün 10 saat canlı yayın, Avrupa Birliği-Helsinki Zirvesi için 8 saat canlı yayın programlarını yapmıştır. Ayrıca ABD Başkanlık Seçimleri, Kıbrıs Genel Seçimleri ve Yunanistan Genel Başkanlık Seçimleri‘nde de uzun saatlerce süren canlı yayınlar yapmıştır.

Savaş muhabiri ve serbest gazeteci olarak dünyanın pek çok ülkesinde bulunmuş olan Mithat Bereket, aralarında Yaser Arafat, Jörg Haider, Antonio di Pietro, Benyamin Netanyahu, Şamil Basayev, Tarık Aziz, Frederik Willem de Klerk, Şimon Peres, İzak Rabin, Celal Talabani, Mesut Barzani, Teslime Nesrin, Muammer Kaddafi, Benazir Bhutto ve Nelson Mandela gibi pek çok devlet adamı ve liderle röportajlar yapmıştır.

2004 yılında Pusula Akademisi‘ni kurmuştur.

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Tanıtım, Radyo-Televizyon ve Sinema ve Yeni Medya bölümlerinde öğretim görevlisi olarak görev almıştır.

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
biyografiinfo.comgoogle.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu