Yaşam

Mimari Açıdan En Güzel 5 Tren İstasyonu

tren 1

Demiryolu istasyonları insanların gündelik işlerini gerçekleştirebilmek için en ideal yerler arasında gösterilmez. Tren istasyonlarının kalabalığı ve gürültüsü, mümkün olabilen en kısa sürede insanların oradan ayrılmasına neden olabilecek bir durumdur. Fakat, yalnızca kaostan fazlasını ifade eden kimi tren istasyonları da vardır. Bu tren istasyonları mimari güzelliklerinin yanı sıra bir nevi tarihi eser hüvviyetindedir. Yazımızda dünyanın en güzel tren istasyonlarından tanesini ve bazı özelliklerinden söz edeceğiz.

1-) Kanazawa İstasyonu, Kanazawa/Japonya

tren 6

19898 yılında istasyonun yenilenmesi ile Kanazawa istasyonu dünya genelindeki mimarların dikkatini çekmiştir. Japonya’daki Kazanawa istasyonu modern mimarisiyle açılışı sırasında birçok eleştiriye de maruz kalmıştır çünkü eski kale kentinden uzak bir görünüme sahip olduğu düşünüldü. Ancak dünyanın en büyük tren istasyonları listesinin başında yer almaktadır. 2005 yılında bir kez daha yenilenen ve bacakları tsuzumi davullara ve büyük bir kubbeye benzeyen büyük davul yapılı kapısı ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

2-) Sirkeci İstasyonu, İstanbul/Türkiye

tren 7

Mimar Agust Jasmund eli ile tasarlanmış olan söz konusu istasyonun açılışı 1890 yılında gerçekleşmiştir. Boğazın oldukça yakınında yer alan istasyon, Art Nouveau ve Oryantal mimarisinin bir karışımı nihayetinde inşa edilmiştir. Saat kuleleri ve vitray pencereleri, bir dönemler İstanbul’u Paris’e bağlayan meşhur Orient Express’in son durağındaki istasyon olması özelliği ile de dikkat çekici yapılar arasında yer almaktadır.

3-) Gare du Nord, Paris/Fransa

tren 3

Dünyanın en güzel ve özel şehirlerinden birisinin en güzel tren istasyonlarından birisine sahip olduğunu belirtmemizde bir beis yoktur. 1864 yılında açılışı gerçekleşen Gare du Nord, harika bir mimari yapıya sahiptir. Neoklasik tasarımı, onu inci gibi saran dekorasyonlarla tamamlanmıştır. Cephedeki demiryolu hattı tarafından hizmet verilmekte olan satış noktalarını temsil eden 23 kadın heykelini de barındırmaktadır.

4-) Antwerp Merkez, Anvers/Belçika

tren 5

Dünyanın en ilgi çekici tren istasyonlarından birisi olan Antwerp Central 1905 yılında açılmıştır. Louis Delacenserie eli ile tasarlanmış olan Mimari stillerin bir araya gelmesidir. Bekleme salonunda yer alan masif kubbe Delacenserie’nin en çok ilgi gören bölümlerindendir, tren istasyonu Clement van Bogaert eli ile tasarlanmıştır. Karakola giden cam viyadük ise mimar Jan Van Asperen eli ile tasarlanmıştır.

5-) Chhatrapati Shivaji Tren istasyonu, Mumbai/Hindistan

tren 2

UNESCO dünya mirası listesine girebilen tek demiryolu istasyonu olan Chhatrapati Shivaji Terminus, tam anlamı ile mimari bir zaferdir. Frederick William Stevens eli ile geleneksel Babür ve Viktorya dönemi Gotik mimarisinin bir harmanı içinde tasarlanmış olan tren istasyonu 1888 yılında açılmıştır. Adı önceden Victoria Terminus olarak belirlense de sonradan Maratha kralı Sivaji’nin adını alan istasyon günde yaklaşık olarak 3.5 milyon yolcuya ev sahipliği yapmaktadır.

Kaynak
bilgiustam.com

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu