DepremPolitika

Milli Yas (Ulusal Yas) Nedir? Neden İlan Edilir?

instagram takipçi hilesi

Milli yas ya da bir diğer adı ile ulusal yas, bir ülke halkının çoğunluğunun gözlemlediği bir yas ve anma günlerinin gerçekleştirildiği zamandır. Bu günler, ülkede veya başka bir yerde bir ya da daha fazla önemli kişinin ölüm, cenaze ve yıldönümünde hükümet tarafından ilan edilir.

Milli Yas (Ulusal Yas) Nedir? Neden İlan Edilir?

Ayrıca bir ülkede meydana gelen facia, doğal afet, kaza, savaş ya da terör saldırılarından sonra ulusal yas ilan edilebilir. Bayrağın yarıya indirilmesi ve bir dakikalık saygı duruşu yaygın bir ritüeldir. Törenlerde genel olarak saygı duruşu yapılırken, milli yas süresince ülke bayrakları yarıya indirilir.

Milli Yas İlan Edilince Ne Olur?

Milli yas ilan edilebilmesi için savaş, doğal afet, kaza ya da facia gibi çok büyük olayların yaşanması gerekmektedir. Bir ülkede milli yas ilan edildikten sonra bayraklar yarıya indirilir. Tüm eğlence organizasyonları ve etkinlikler iptal edilir.  Önceden planlana konser gibi etkinlikler de ileri bir tarihe ertelenir. Ülkemizde de milli yas döneminde bayraklar yarıya indirilir. Sadece TBMM ve Anıtkabir önünde yer alan bayraklar yarıya indirilmez.

Milli Yas Günlerinde Bayrak Neden Yarıya İndirilir?

milli yas nedir 2

Milli yas günlerinde ülke genelindeki bayrakları yarıya indirme geleneği 17. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Bazı kaynaklara göre bayrağın indirilmesindeki mantık “görünmez bir ölüm bayrağına” yer açmaktır.

Türk bayrağı her yıl 10 Kasım 1938’de hayatını kaybeden Mustafa Kemal Atatürk‘ün anısına 09:05 ile gün batımı arasında yarıya indirilir. Diğer zamanlarda hükümet, ulusal yas dönemlerinde veya Türk siyasetindeki önemli kişilere saygı göstergesi olarak bayrakları yarıya indirmeye karar verebilir.

Milli yas devlet tarafından herhangi elim bir kaza ya da olay sonrasında ilan edilebilir. Çok sayıda insanın vefat ettiği olaylar sonrasında pek çok ülkede milli yas ilan edilir. 6 Şubat 2023 günü sabah karşı saat 04:17 sularında Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,7 ve saat 13:24’te yine Kahramanmaraş’ın bir başka ilçesi olan Elbistan ilçesinde meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki deprem sebebi ile ülke genelinde 12 Şubat 2023 günü güneşin batışına kadar milli yas ilan edilmiştir.

Milli Yas Resmi Tatil Mi?

milli yas nedir 3

Milli yas için resmi tatil demek doğru değil. Yas günleri tatil olmaz. Fakat farklı durumlarda devletler farklı önlemler alarak tatil edebilir. Fakat yas ilan edildikten sonra o tarihler tatildir demek doğru değildir. Bu günlerde resmi daireler dahil tüm yerler açıktır. Normal günde olduğu gibi ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Adından da anlaşılacağı gibi yas, hayatını kaybeden vatandaşların üzüntüsünün yaşandığı, onların düşünüldüğü ve hayatını kaybeden ve yaralananlar ile aileleri için duaların edildiği bir gündür. Yas günleri de aslında normal bir gündür. Sadece normal bir günde ki enerjik ve gülen yüzleri bulamazsınız.

Milli Yas İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu