Eğitim
Trend

Mezuniyetlerde Neden Kep Atılır?

instagram takipçi hilesi

Bir Hayal: Kep

Dönem sonlarına yaklaşıldıkça ilk okullardan üniversitelere kadar her yaş grubu, okulu başarılı bir şekilde bitirmenin mutluluğunu usülen cüppe giyip kep atarak kutlamaktadır. Ülke ve dünya genelinde bu heyecan tüm öğrencilere hasıl olmaktadır. Yıllarca süregelen yoğun ders programlarının sonuna gelindiğinde “işte hepsini geçtim, okulu bitirdim” demenin göstergesidir cübbe ve kep.

Daha duygusal bir ifadeyle, yıllarca verilen emeğin tüm dostların ve aile bireylerinin emeğini boşa çıkartmadığının en nadide kanıtıdır. Binbir itina ile yıkatılıp, temizlenip giyildikten sonra tarifsiz duyguların tercümanı olarak da görülebilir.

mez 3

Cübbe ve kep semboldür. Kişinin emeğinin karşılığıdır. Okulu bitirdiği ve renklerine göre hangi bölümden mezun olunduğunun göstergesidir. Çünkü tüm cübbe renkleri ortak değil; bölüm ve sınıflara ayrılmaktadır. Peki yıllarca birçok zorluğa göğüs gererek kar, kış, yaz, sıcak demeden; kimisi için zorla kimisi içinse çok kolay geçen okul hayatının bitmesiyle mezuniyet günü giyilen cübbe ve atılacak olan kep ne anlama gelir?

Dünyada neden bu kadar evrensel bir hal almıştır? Bilmek isteyen bilgi severler için, buyurunuz…

mez 5

Tarihi

12. yüzyılda ilk üniversitelerin açılmasıyla cübbe yani bir başka deyimle “akademik giysi”de ortaya çıkmış oldu. Günümüzde mezun olunduğunda giyilen bu cübbeler, o zamanlar üniversite öğrenimine başlamadan önce sırta geçirilip, öğretim yaşamı boyunca addedilen her türlü kuralın sadık bekçileri olacaklarına öğrenci adayları yemin ediyordu.

mez 6

Neden?

Amerikan Deniz Harp Akademisi’nin mezuniyetinde ortaya çıkmıştır. Akademi’de 1912 yılın-dan beridir tören sonunda öğrenci grubunun keplerini fırlatmasıyla süreklilik kazanmıştır. Göreve yeni başlayacak olan mezun grubuna memur şapkası verildiğinden, mezun olan öğrencilerden önceki Deniz Harp Okulu öğrencilerinin kullandığı keplere ihtiyaçlarının olmadığını gösteren bir törendi bu.

mez 7

Kep Fırlatmak Tehlikeli Midir?

Satın almadığınız taktirde öğretmenlerinizin “evladım cüppe ve kepini sakın kaybetme!” uyarısını mutlaka hepimiz işitmişizdir. Kendilerine zimmetlenen bu giysilerin tören sırasında kaybolmasını herhalde hiçbir öğretmen istemez. Ya da annenizin “evladım başınıza, gözünüze dikkat edin!” uyarısı doğal tabiat gereği oldukça mümkün olsa gerek.

mez 4

Tüm bunlara cevaben İngiltere’deki Anglia Ruski Üniversitesi’nde gerçekleştirilen mezuniyet törenlerinde kep fırlatma merasimi yasaklanmıştır. Herhalde nedenini merak ediyorsunuzdur…  Bu yasağın nedeni, bir zaman havaya fırlatılan keplerden birinin şansız bir öğrencinin başına düşmesine ve başı yarılan öğrenciye birkaç dikiş atılması dolayısıyla ortaya çıkmıştır. Şöyle ki, tıbbi yayın deposu PubMed’deki haberlerden birine göre de, gözünün kenarına kep çarptığı için göz retinası hasar gören bir öğrenci bile olmuş.

mez 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu