Yatırım ve Borsa

Mevduat yatırımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler

instagram takipçi hilesi

Birikimin ve tasarrufun önemli bir konu olduğu günümüzde birçok insan mantıklı bir şekilde yatırım nasıl yapılır bu sorunun cevabını arar duruma gelmiştir. Ülkemizde de para biriktirmenin ne kadar zor olduğunu düşünecek olursak yapılan birikimin en verimli bir şekilde yatırıma dönüşmesi için çok dikkatli olunması gerekmektedir. Bu konuda birçok kişi yatırım uzmanlarından destek alarak ilerlemektedir. Aslında uzmanlara göre herkesin parasının bir bölümü vadeli mevduat hesabında durmalıdır. Ne kadar tutar olacağı kısmı gelir durumunuza göre değişebilir ancak vadeli mevduata yatırım yapmanız uzun ve kısa vadede kar etmeniz açısından gereklidir. Mevduat yatırımlarında önemli rol oynayan piyasa koşulları pek çok etkenden etkilenebilmektedir. Bu nedenle yatırım yapmadan önce mutlaka bir uzmandan destek almanız gerekmektedir. Çalıştığınız bankaların müşteri temsilcileri bu konuda size yol gösterebilirler. Çok yüksek mevduatlarda daha uzman temsilciler destek sağlamaktadır.

mevduat nasil yapilir

Vadeli Mevduat Nedir?

Elinizdeki parayı banka hesabına yatırarak bir süre sonra hem ana paranızı hem de mevduat faizinizi alabilmeniz vadeli mevduat özelliğinden kaynaklanmaktadır. Yani belirli bir vade sonunda hem ana paranızı hem de ana paranıza ek olarak belirli bir faiz geliri elde edebilme olanağı sağlayan mevduat hesabı vadeli mevduat olarak adlandırılmaktadır. Aslında vadeli mevduatı bankanın sizden borç alması ve vade sonunda da borcunu belirli bir faiz ile birlikte geri ödemesi şeklinde düşünebilirsiniz. Banka sizden aldığı mevduatı ihtiyacı olanlara kredi olarak kullandırır ve böylece bankacılık sistemi işler.

Mevduat Yatırımı

Mevduat yatırımı hem Türk Lirası hem de döviz şeklinde olabilmektedir. İhtiyaçlarınız doğrultusunda ne tür bir yatırım yapacağınıza karar vermelisiniz. Önemli olan net getiri kısmını kesin olarak bilmenizdir. Bu, size yatırım konusunda fayda sağlayacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mevduat yatırımlarında piyasa koşulları çok önemlidir. Gerek tük lirası gerekse döviz yatırımları olsun her bankanın uygulayacağı yatırım faizleri değişiklik gösterebilmektedir. Mevduat faizlerini banka bazında çok iyi bir şekilde araştırmanız gerekmektedir. Her bankanın azami ya da asgari oranda uygulayacağı mevduat faizleri varsa bankanın alacağı komisyon oranı değişiklik göstermektedir. Bu nedenle mevduat yatırımında bulunmadan önce banka seçimi konusunda karar vermelisiniz. Bankaları çok iyi araştırmanız gerekmektedir. Diğer dikkat etmeniz konuları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Net getiri konusunda bilgi sahibi olun (Bankaların size belirttiği getiri genellikle brüttür. Bu gelirden bir kesinti olur ve bu kesintiden sonra alacağınız tutar size net olarak ödenir. Bu kısmını netleştirmeniz size fayda sağlayacaktır.
  • Piyasa koşullarını göz önünde bulundurun
  • İhtiyaçlarınızı doğru belirleyin (Uzun vadede yatırım yapmak istiyorsanız daha uzun vadeli, vadeli mevduatlara yönlendirebilirsiniz
  • Bazı bankalarda getiriler yıllık ödenmektedir bu konuda da net bilgi sahibi olmalısınız
  • Yatırdığınız mevduatı vadesinden önce kullanmak isterseniz bu durumda faiz getirisi alamazsınız sadece ana paranız size ödenir
  • Devlet güvencelerini göz önünde bulundurun. Her bankada bulunan mevduatınız için 100 bin’ e kadar devlet güvencesiz söz konusudur. Bu konuyu bilmeyen birçok kişi olduğu için bankalara mevduat konusunda para yatırmak çoğu kişiye güvensiz gelebilmektedir. Banka batarsa paramı alamam mantığı söz konusudur. Ancak yazdığımız gibi devlet güvencesi ile 100 bine kadar paranız güvence altına alınmaktadır.

Detaylı bilgi almak için: https://www.bankalar.org/mevduatlar/

MR

MaksatReklam MaksatBilgi'nin reklam servisidir. Doğal içerik reklamlarıyla , metin ve görüntülü ilgi çekici afiş reklamcılığını sizlere sunuyor. Bu sayede öne çıkıyorsunuz! Fark ediliyorsunuz !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu