YaşamYemek Tarifleri

Meşhur Erzurum Yemekleri!

instagram takipçi hilesi

Erzurum, tarihi milattan önceki yıllara kadar dayanan ve her yeri farklı tarihi dokularla bezeli olan bir şehirdir.Aynı zamanda ye ekleriyle de meşhur bir şehrimizdir. Çünkü yemek konusundaki yüzyılların birikimi nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar ulaştırılmıştır.

Bakalım Erzurum ilimizin birbirinden meşhur ve lezzetli yemekleri nelermiş?

Cağ kebabı

erzurum cag kebabi

Erzurum cağ kebabıyla meşhur bir şehirdir. Oltu kebabı olarak da bilinir.  Keçi veya kuzu etinden yapılır. Özel bir karışımıyla yaklaşık 24 saat bekletildikten sonra yatay bir şekilde pişirilir.

Aşotu Çorbası

erzurum asotu corbasi

Aşotu çorbası, ayran aşına benzeyen ve aşotundan yapılan bir çorbadır.  Kıymalı olarak da yapabileceğiniz aşotu çorbayı Erzurum’un soğuk akşamlarında keteyle beraber yiyebilirsiniz.

Kadayıf Dolması

erzuruma has kadayıf dolmasi

Erzurum’un en meşhur tatlısı ne diye soracak olursanız kadayıf dolması diyebiliriz. Tel kadayıf içine ceviz konularak dolma gibi sarılarak yapılır. Kızgın yağda kızartıldıktan sonra ise şerbetlenir.

Şalgam Dolması

erzurum mutfagindan salgam dolmasi

Şalgam dolmasını ilk olarak şalgam dilimlerinin içine iç harcınızı koyarak ikinci olarak ise şalgamın içini çıkarıp ortasına harcı doldurarak yapabilirsiniz. Erzurum’un medar-ıiftiharıdır.

Lalanga

erzuruma ozgu lalanga

Leylanga, günümüzdeki pancake’lerin ve kreplerin atası sayılan hamur işidir. Minik parçalar halinde pişirip isteğe bağlı olarak şeker ya da şerbet dökülerek servis edebilirsiniz.

Hasuta

erzuruma has yoresel hasuta tatlisi

Hasutayı hem kahvaltıda yiyebilir hem de tatlı olarak servis edebilirsiniz. Un ve şeker helva kıvamına gelene kadar karıştırılarak yapılır. Bazı bölgelerde pekmezle de servis edilmektedir. Kan yapıcı özelliği vardır.

Çiriş Yemeği

ciris otu yemegi

Çiriş yemeği lezzetli olduğu kadar sağlığınız için de faydalı bir yemektir. Çiriş otunun Erzurum’da hem yemeği yapılır hem böreklere katılır hem de turşusu yapılır. İstediğiniz her öğünde yiyebilirsiniz.

Dut Çullaması

dut cullamasi

Dut çullaması dendiğinde hemen yüzünüzü ekşitmeyin. Gerçek bir Erzurumluysanız dut çullamasının lezzetini iyi bilirsiniz. Dutlu omlet olarak nitelendirebileceğimiz bu lezzeti yapmak için dutların kuru olması önemlidir.

Lor dolması

lor dolmasi

Lor dolması, pazıyla yapılır. O kadar yumuşak olur ki inanamazsınız. İçindek bulgurla da ekstra lezzetli olur. Aynı zamanda Bayburt yöresinde de sevilen yemektir. Bu yüzden lor dolmasının hangi yöreye ait olduğunu sizlere bırakıyoruz.

Çaşır

casir otu yemegi

Çaşır, Erzurumlular tarafından şifalı olduğuna inanıldığı için her yıl en az bir kez tüketilir. Kızartması da yapılan ve çeşitli yemeklere de katılan bir bitkidir.

Su Böreği

erzurumun emaresi su böregi

Su böreği, Erzurum’da olduğunuzun emarelerindendir. Lezzetiyle kendisine aşık eden bu börek kendine has yapım yöntemiyle listemize girmiştir. Tel peynirle yapılır her katına bir yumurta gelecek şekilde hazırlanır.

Erzurum Ketesi

ketesiyle meshur sehir erzurum

Eğer etrafınızda Erzurumlu bir eşiniz dostunuz komşunuz varsa muhakkak evine gittiğinizde kete ikram edilmiştir. Eğer yemediyseniz de Erzurum’a yolunuz düşerse mutlaka keteyi yemelisiniz. İş yerinize götürebileceğiniz, akşam yemeği niyetine yiyebileceğiniz ya da çayın yanına atıştırmalık olarak tüketebileceğiniz efsane bir lezzettir.

Kaynak
yemek.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu