Yerli Erkek Ünlüler

Melih Bulu

Melih Bulu Kimdir?

instagram takipçi hilesi

melih bulu 1
Tam adı: Melih Bulu
Doğum tarihi: 15 Ağustos 1970
Doğum yeri: Kırıkkale, Türkiye
Boyu: 1.7 m
Burcu: Aslan
Ailesi: 
Eşi: 
Çocuk (ları): 
Mesleği: Akademisyen
Aktif Yılları: 1992 yılından bu yana
youtube-chanel
Başlıklar

Hakkında

Melih Bulu Kimdir? Melih Bulu, 15 Ağustos 1970 tarihinde Kırıkkale’de dünyaya gözlerini açmıştır. Üniversite eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Endüstri Mühendisliği Bölümü‘nde tamamlamış ve 1992 yılında mezun olmuştur. Yüksek lisans ve doktora eğitimini de Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü‘nde tamamlamıştır.

2008 yılında doçent, 2016 yılında ise profesör unvanının sahibi olmuştur. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra savunma sanayinde zırhlı personel taşıtıcı araçları üreten FMC-Nurol ve hava platformları üretimi yapan TUSAŞ firmalarında F-16, CASA ve Atak Helikopter programlarında görev yapmıştır.

Melih Bulu, ABD merkezli kimyevi şirket olan P&G şirketinin Gebze’de bulunan fabrikasından müdür yardımcılığı yapmıştır. 2004 yılında Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu’nda (URAK) Genel Sekreterlik, 2018 ve 2019 yıllarında ise Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır. 2002 yılında AKP‘den Sarıyer İlçe Başkanlığı’nın kuruluşunda görev yapmıştır.

AKP il yönetiminde ekonomiden sorumlu İstanbul İl Başkan Yardımcısı görevini icra etmiştir. 2009 yılında AKP’de İstanbul Ataşehir Belediye Başkanlığı ve 2015 yılında İstanbul 1. Bölge Milletvekili aday adayı olmuştur. Fakat her ikisinde de aday olamamıştır. Bulu, İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi‘nde öğretim görevlisi olarak yer almıştır.

Melih Bulu, 2003 ve 2010 yılları arasında Boğaziçi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi‘nde İş Stratejisi ve Oyun Teorisi dersleri vermiştir. 2009 yılında tam zamanlı olarak akademisyenlik yapmaya başlamıştır. 2010 ve 2014 yılları arasında İstanbul Şehir Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanlığı’nı üstlenmiştir. Dünyanın önde gelen pek çok dergisinde makaleler yazmıştır. Bir çok konferansa da konuşmacı olarak katılmıştır.

Bulu, 3 Ekim 2016 tarihinde İstinye Üniversitesi Rektörlüğü‘ne atanmıştır. İstinye Üniversitesi rektörlüğünü 20 Kasım 2019 tarihine kadar yapmıştır. Rektörlük yapmadan önce MBA Koordinatörlüğü, Bölüm Başkanlığı ve Dekanlık gibi pek çok üst düzey görevde yer almıştır. 17 Ocak 2020 ve 2 Ocak 2021 tarihleri arasında ise Haliç Üniversitesi Rektörlüğü yapmıştır.

Melih Bulu, 2 Ocak 2021 günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın kararı ile YÖK‘ün önerdiği 9 aday içerisinde yer almıştır. Yapılan oylama sonucu Boğaziçi Üniversitesi‘nin yeni rektörü seçilmiştir. Görevi 5 Ocak 2021 günü Mehmed Özkan‘dan devralmıştır. Bulu, 15 Temmuz 2021 günü Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük görevinden alındı.

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=DSasHZbFrLQ

Fotoğrafları

Kaynak
Biyografi.info

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu