Yatırım ve Borsa

Melek Yatırımcı Nedir? Nasıl Bulunur?

instagram takipçi hilesi

Melek yatırımcı, zengin insanlar arasında yatırım portföylerini çeşitlendirmeye çalışan ya da sadece hobi olarak yatırım yapmaktan keyif alan kişilerdir. Başlangıç için genellikle 5 Bin ila 100 Bin dolar arasında bir miktarda yatırım yapmayı tercih ederler. Bu tür yatırımcılar yatırımlarını bireysel olarak gerçekleştirebilecekleri gibi diğer melek yatırımcılarla güçlerini birleştirerek de yatırım yapabilirler.

Melek yatırımcı, yatırım yaparak genellikle bir mülkiyet hissesi ya da dönüştürülebilir borç gibi bir finansal araç elde eder. Dönüştürülebilir borç anlaşması ile yatırımcı, şirketin kısa vadeli bir krediyi öz kaynak şeklinde geri ödemesini bekleyerek bir işletmeye borç verir.

Melek Yatırımcı

Melek Yatırımcıların Özellikleri Nelerdir?

Melek yatırımcıların bazı özellikleri vardır. Bu özellikler temel olarak şunlardır;

  • Melek yatırımcılar genellikle kendilerine tavsiye ettikleri ya da aşina oldukları ve hızla büyüme potansiyeline sahip girişimleri tercih ederler. Ek olarak, genellikle işleyen ve ayrıntılı bir iş planına sahip bir prototipi gözlemlemek isterler. Bununla birlikte, birincil endişeleri, ilk ekibin tutkusu, bağlılığı ve istekliliğidir.
  • Melek yatırımcılar, sermayelerini halihazırda akredite edilmiş diğer yatırımcılarla birleştirmelerine olanak tanıyan melek grupları adı verilen gruplara giderek daha fazla katılıyor, bu da genel yatırım düzeyini artırıyor ve kişisel risklerini azaltıyor. Nadir durumlarda, birden fazla melek grubu, bölgelerini genişletmek için birleşme kapasitesine sahiptir.
  • Melek yatırımcılar genellikle belirli bölgeleri ve sektörleri tercih ederler ve bu belirli sektörleri tercih ederler. Bunlara yazılım, internet, sağlık ve mobil ile telekomünikasyon ve mobil yazılım dahildir. Diğer popüler alanlar arasında enerji ve kamu hizmetleri, elektronik ve tüketici ürünleri ve hizmetleri yer alır.
  • Melek yatırımcılar genellikle beş yıllık bir süre içinde yaklaşık %25’lik bir getiri beklerler. Bunu genellikle bir halka arz veya devralma yoluyla yapacaklardır. Yatırımların çoğunda, artan risk tipik olarak daha büyük bir potansiyel getiri ile ilişkilendirilir. Melek yatırımcı yüksek risk alırken yüksek getiri beklemektedir.

Melek Yatırımcı

Melek Yatırımın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Melek yatırımcı finansmanı, geleneksel olarak tercih edilen kredi finansmanına göre daha az riske sahiptir. Kredi yaklaşımından farklı olarak, yatırılan sermayenin, şirketin ödeyememesi durumunda iade edilmesi gerekmez. Ek olarak, melek yatırımcıların büyük çoğunluğu, işletmelerin kuruluş sürecini anladıkları için uzun vadeli bir bakış açısına sahiptir. Melek yatırımcılığa başladığınızda, itibarınızı ve güvenilirliğinizi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız, ancak çok fazla finansal risk almazsınız.

Bununla birlikte, melek yatırımcılarla ilgili birkaç dezavantaj vardır. İlk dezavantajınız, bir hissedar olarak şirket üzerindeki tüm kontrolünüzden mahrum olmanızdır. Melek yatırımcılar, destekleri karşılığında kurumunuzda bir mülkiyet ya da yatırım yüzdesine ihtiyaç duyarlar.

Bir melek yatırımcının davetini resmi olarak kabul ettiğinizde, şirketinizin kontrolünün bir kısmından vazgeçmeniz gerekir. Borçlarınız için finansman aldığınızda, borç veren şirketin faaliyetlerini kontrol edemez ve kârın bir kısmını almaz.

Melek yatırımcılara sahip olmak isteyen girişimciler için, tedarikçilere erişim veya ticari faaliyetlerde uzmanlık gibi yatırımcının katkılarının yanı sıra mali durumları hakkında da net bilgiler vermeleri çok önemlidir. Ayrıca, yatırımcının şirketinizin hedefleri ve tutkusu ile uyumlu olduğundan emin olun.

Melek Yatırımcı Nasıl Bulunur?

  • Aile ve arkadaşlar: Aile ve arkadaş çevrenizde melek yatırımcı arayışı olduğunuzu belirtirseniz belki bir tanıdıkları vasıtası ile yatırımcı bulabilirsiniz. Yatırımın ne zaman kimden geleceği belli olmaz.
  • Varlıklı kişiler: Çevrenizde illaki vardır. Bu gittiğiniz doktor bile olabilir. Sohbet aralarında bu konulardan bahsederseniz, geven sağladığınız takdirde melek yatırımcı bulma şansınız artar.
  • Gruplar: İnternet içerisinde pek çok konuda gruplar vardır. Şirket Ortağım Melek Yatırım Ağı, Aslanoba Capital, Esas Holding, Galata Business Angel, Bic Angel Investment, Inovent ve Kobi Girişim Sermayesi grupları araştırabilirsiniz.
  • Sosyal Medya: Sosyal medya artık bir iş ağı. Burada yatırımcılara sunumlarınızı göndererek melek yatırımcılara ulaşabilirsiniz. Özellikle Twitter bu iş için biçilmiş kaftan desek yalan olmaz. Projenizi tanıtarak yatırımcı arayışında olduğunuzu insanlara duyurabilirsiniz.

Melek Yatırımcı

Melek Yatırımcı İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu