Yerli Erkek Ünlüler

Mehmet Genç

Mehmet Genç Kimdir?

instagram takipçi hilesi

mehmet genc 1
Tam adı: Mehmet Genç
Doğum tarihi: 4 Mayıs 1934
Doğum yeri: Arhavi, Artvin, Türkiye
Ölüm tarihi: 18 Mart 2021
Ölüm yeri: İstanbul, Türkiye
Boyu: –
Burcu: Boğa
Ailesi: 
Eşi: Evli
Çocuk (ları): 2 çocuğu var.
Mesleği: Tarihçi, Yazar
Aktif Yılları: 1950’li ve 2021 yılları arasında
youtube-chanel
Başlıklar

Hakkında

Mehmet Genç Kimdir? Mehmet Genç, ülkemizde pek çok üniversitede görev yapmış, yaptığı çalışmalar ile tüm dünyada ilgi odağı olmuş tarihçilerimizden bir tanesidir.

Mehmet Genç, 4 Mayıs 1934 yılında Artvin’in Arhavi ilçesinde dünyaya gözlerini açmıştır.

Lise eğitimini 1953 yılında İstanbul Haydarpaşa Lisesi‘nde, üniversite eğitimini ise 1958 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü‘nde tamamlamıştır. Okulunu bitirdikten sonra bir süre Ankara Valiliği’nde görev yapmıştır.

1960 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Türk İktisat Tarihi Enstitüsü‘ne girmiş ve “İktisat Tarihi” asistanı olarak Ömer Lütfü Barkan ile birlikte çalışmıştır. “Sanayi Devriminin Osmanlı Sanayiine Etkisi” isimli tez yazmıştır. 1965 ve 1982 yılları arasında aynı enstitüde “İktisat Uzmanı” olarak görev yapmıştır.

Mehmet Genç, 1966 yılında daha ince detaylı araştırmalar yapmak için Başbakanlık Arşivi’nde çalışmıştır. 1983 yılında Marmara Üniversitesi Fen – Edebiyat Fakültesi‘nde “Tarih Metodolojisi” ve “İktisat Tarihi” alanında dersler vermiştir. 1973 yılından sonra pek çok seminer ve konferans vermiştir.

1985 ve 1988 yılları arasında TRT’de görev yapmıştır. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde hem lisans hem de doktora öğrencilerine dersler vermiştir. 2002 yılında bu okuldan emekliye ayrılmıştır. 1996 yılında İstanbul Üniversitesi  “Metodoloji”  ve “Genel Sosyoloji” alanlarında Doktora Şeref Unvanına layık görülmüştür.

Mehmet Genç, evlidir. Bu evliliğinden iki çocuğu dünyaya gelmiştir. Genç, Yunanca, Fransızca, İngilizce ve Türkçe yayınlanmış pek çok makaleye sahiptir. 2000 yılında makale ve tebliğlerinin bazıları ilaveler yapılarak “Osmanlı İmparatorluğu Devlet ve Ekonomi” isimli kitabında yayınlanmıştır. Bu kitap ile “Türkiye Yazarlar Birliği” tarafından Fikir Dalında verilmiştir. Aynı kitabı ile “Aydın Doğan Vakfı” özel ödülünün de sahibi olmuştur.

2015 yılında Cumhurbaşkanlığı “Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri” yönetmeliği ile “Tarih” ve Sosyal Bilimler” alanında ödül sahibi olmuştur. Genç, yaklaşık olarak 1,5 yıldır kanser tedavisi görmekteydi. 18 Mart 2021 günü Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘nde vefat etmiştir.

Mehmet Genç Kaleme Aldığı Kitapları

  1. 2013 – Osmanlı İmparatorluğunda Devlet ve Ekonomi
  2. 2012 – Ninti
  3. 2005 – Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikasının Türkiye – AB İlişkilerine Etkileri
  4. 2002 – İstanbul Depremleri
  5. 1999 – Birleşmiş Milletler ve Uzmanlık Örgütleri Mevzuatı (Cilt: 1)

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=TacmGqqd1Jc

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu