Trend

Mebbis Nedir? Hangi İşlemler İçin Kullanılır?

Mebbis Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından devlet okulları veya özel okullarındaki öğretmenlere hizmet vermesi için tasarlanan bir platformdur. Bu platformda eğitim camiasını ilgilendiren birçok duyuru ve işlem öğretmenler tarafından hızlıca gerçekleştirilebilmektedir. Resmi işlerin daha hızlı yapılabilmesi amacıyla uygulamaya konulan yararlı bir sistemdir.

 Mebbis Nedir? Hangi İşlemler İçin Kullanılır?

 

Mebbis” kısaltması ile anılan bu platform, Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri anlamına gelmektedir. Eğitim sektörüne ait tüm işlemlerin yapılabileceği güçlü ve çok sık kullanılan sistemlerden bir tanesidir.  Bu modülden öğretmen girişi yaparak müdürler, öğretmenler ve idari personeller giriş yapabilmektedir.

Mebbis’te Hangi İşlemler Yapılabilmektedir?

Çok yoğun bir sektör olan eğitim dünyası, Milli Eğitim Bakanlığı’nın hamleleri ile bu platformda buluşarak zamandan tasarruf sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra global dünyada bu tür işlemlerin kolaylıkla internet aracılığıyla zamandan ve mekandan bağımsız olarak gerçekleşmesinin önü açılmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Zoom Cloud Meetings Uygulaması Nedir? Ne İşe Yarar?

 Mebbis Nedir? Hangi İşlemler İçin Kullanılır?

  • Mebbis platformu üzerinden;
  • Açık öğretim kurumları işlemleri
  • e –burs işlemleri
  • e- yurt işlemleri
  • e – okul işlemleri
  • Milli eğitim personeli işlemleri
  • Halk eğitimi işlemleri
  • e – akademi işlemleri
  • e – yatırım işlemleri vb. işlemler hızlı ve kolay yoldan halledilebilmektedir.

 Mebbis Nedir? Hangi İşlemler İçin Kullanılır?

 

Bunun yanı sıra bu sistemde, meis modülü, e- mezun modülü, özel öğretim kurumları modülü, sosyal etkinlik modülü ve sınav modülleri, özürlü birey modülü, performans değerlendirme modülü vb. adını taşıyan pek çok modül vardır. Eğitim camiasının işlerini kolayca sürdürmesini sağlayan bu platform, her gün on binlerce eğitimci tarafından ziyaret ediliyor.

 Mebbis Nedir? Hangi İşlemler İçin Kullanılır?

Mebbis’e Girişi Nasıl Yapılır?

Mebbis platformuna giriş yapabilmek için, okul müdürlüklerince eğitim personellerine verilen şifreye ihtiyaç vardır. Bu nedenle, sisteme giriş yapabilmek için öncelikle okul müdürünüzle görüşerek mebbis şifresi başvurusunda bulunmalısınız.

 Mebbis Nedir? Hangi İşlemler İçin Kullanılır?

 

Öncelikle tarayıcınızdan https://mebbis.meb.gov.tr/ sitesine giriş yapmalısınız. Açılan ekrandan  Cumhuriyeti Kimlik Numarası kısmına, kendinize ait TC numaranızı girmelisiniz. Bunun ardından edindiğiniz şifreyi girmeli ve sağ üst köşede bulunan güvenlik kodunu da yazmalısınız. Daha sonra sağ yandaki yeşil giriş butona tıklayarak sisteme giriş sağlamalı ve işlem yapacağınız alana tıklamalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Bilsem Hakkında Her Şey

 Mebbis Nedir? Hangi İşlemler İçin Kullanılır?

Mebbis Şifresi Unutulduğunda Ne Yapılmalıdır?

Okul müdürlüğünden alınan Mebbis şifresinin unutulması veya kaybolması durumunda, yine Mebbis sitesini tıklayarak, şifre ve TC kimlik numaranızı yazdığnız alanın altında “şifremi unuttum” butonuna tıklanmalıdır. Açılan ekranda,  telefon numaranızı ve e mail adresinizi isteyen bilgi bölümlerini doldurarak e posta kutunuza veya telefonunuza doğrulama kodu gelmesini beklemelisiniz.

Doğrulama kodunu elde ettikten sonra, bu kodu isteyen alana girerek “yeni şifre belirle” alanını doldurup şifrenizi kolay bir şekilde yenileyebilirsiniz. Şifrenizi belirlerken doğum tarihi, tekrarlayan ve ardışık sayılar gibi kolay tahmin edilebilir şifreler belirlemekten kaçınmalısınız.

Kaynak
Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu