Kültür&Sanat

Matthew Perry’nin Otopsi Raporunda Bulunan Üzücü Detaylar

instagram takipçi hilesi

Friends” oyuncularından olan ünlü aktör Matthew Perry‘nin 28 Ekim Cumartesi günü öldüğü açıklandığında, bu dünyanın dört bir yanındaki hayranları için bir şok oldu. On yıl boyunca ukala Chandler Bing‘i canlandıran aktör henüz 54 yaşındaydı.

Warner Bros Televizyon Grubu CNN‘e yaptığı açıklamada, “Sevgili dostumuz Matthew Perry’nin vefatından dolayı yıkılmış durumdayız. Matthew inanılmaz yetenekli bir aktördü ve Warner Bross Television Group ailesinin silinmez bir parçasıydı. Onun komedi dehasının etkisi tüm dünyada hissedildi ve mirası da pek çok kişinin kalbinde yaşamaya devam edecek.”

CNN’deki ilk haberlerde Matthew Perry’nin ölümünden “boğulma kazası” olarak bahsedildi. Page Six daha sonra Perry’nin asistanının onu Los Angeles‘taki evinde ki jakuzide bulduğunu belirtti. İlk müdahale ekipleri geldiğinde aktör zaten çoktan ölmüştü. O sırada raporlar Matthew Perry’nin vücudunda fentanil ya da metamfetamin bulunmadığını belirtmiş, ancak ölüm nedenini de belirtmemişti.

matthew perry uzucu detaylar 1

Şimdi ise Los Angeles County Adli Tabipliği, ölümünün solunum depresyonu ve kardiyovasküler hiperstimülasyona neden olan “ketaminin akut etkilerinden” kaynaklandığını ortaya koyan toksikoloji raporunu yayınladı. Katkıda bulunan faktörler koroner arter hastalığı, boğulma ve bağımlılığı olan kişilerin opioid kullanmayı bırakmalarına yardımcı olmak için kullanılan bir ilaç olan buprenorfinin etkileriydi.

The Hill‘in haberine göre raporda, “Boğulma ve bilinç kaybı sırasında havuza dalma olasılığı nedeniyle katkıda bulunur; koroner arter hastalığı, kalp üzerinde ketamin kaynaklı miyokardiyal etkilerin şiddetlenmesi nedeniyle de katkıda bulunur” denilmiştir.

Buprenorfinin etkileri ise toksik seviyelerde olmasa da, yüksek seviyelerde ketamin ile birlikte bulunduğunda ek solunumun etkileri nedeni ile sonuçlara katkı sağlamış olarak listelenmiştir. Otopside ölümcül künt ya da penetran travma tespit edilmemiştir.”

Matthew Perry’nin Otopsi Raporunda Bulunan Üzücü Detaylar

Sorunlu Bir Madde Bağımlılığı Öyküsü

matthew perry uzucu detaylar 2

Matthew Perry’nin ölüm nedenine ilişkin endişeler, öldüğünün açıklanmasının ardından hızla ortaya çıktı. Matthew Perry 2022 yılında “Friends, Lovers, and the Big, Terrible Thing” başlıklı bir anı kitabı yayınladı ve bu kitapta da geçmişteki aşırı madde bağımlılığından bahsetti. YouTube kanalında bulunan 2022 yılı tarihli bir röportajda söylediği gibi, “Günde 55 Vicodin alıyordum, 128 kilo ağırlığındaydım, Friends‘te 30 milyon kişi tarafından izleniyordum ve bu yüzden diziyi izleyemiyorum, çünkü orada acımasızca zayıftım.”

Matthew Perry, The New York Times‘a verdiği demeçte şöyle diyor: “Sahte sırt ağrıları çekerdim. Sahte, yalandan migren baş ağrıları çekerdim. Yani öyleymiş gibi yapardım. Ancak bu şekilde aynı anda sekiz doktora giderdim. Uyandığımda ise o gün 55 Vicodin almam ve bunu da nasıl yapacağımı bulmam gerekirdi.” 

Perry 2022 yılında People‘a “hayatta olduğu için minnettar olduğunu” söyledi. “En çok şaşırdığım şey dayanıklılığım” diye devam etti, “Tüm bu işkence ve korkunçluktan sonra kendimi toparlayabilmem.” O dönemde ne kadar süredir ayık olduğunu açıklamamış ancak geçirdiği 14 mide ameliyatı hakkında şu yorumu yapmıştı: “Terapistim ‘Bir dahaki sefere Oxycontin almayı düşündüğünde, hayatının geri kalanında kolostomi torbasına sahip olduğunu düşün’ dedi.”

Matthew Perry’nin otopsi raporuna göre ise ölümüne neden olan ketamin, ölümünden bir buçuk hafta önce depresyon ve anksiyete için aldığı infüzyon tedavisinden kaynaklanmıyordu.

Trajik Olarak Zamanlanmış Bir Kayıp

matthew perry uzucu detaylar 3

Her şeye rağmen ise Matthew Perry ölü bulunduğunda iyileşme yolundaydı. Hatta Page Six, ölmeden bir gün önce “gizemli bir esmer” ile yemek yerken “keyfi yerinde” görüldüğünü de bildirdi. Bunun ardından eve gitmiş ve birkaç saat boyuncada pickleball oynamış.

En azından, bu tür raporlar, Matthew Perry’nin 2021 yılında nişanlısı Molly Hurwitz‘den ayrıldıktan sonra, People‘ın ana hatları ile belirttiği gibi hayata umutla bakıyor olabileceğini gösteriyor. Bu tür ayrıntılar Perry’nin ölmesini daha da trajik hale getiriyor.

Matthew Perry hiç evlenmemişti ve adli tabip onun ölümünden önce 19 ay boyunca ayık olduğunu söyledi. Aktör gibi bağımlılık deneyimi yaşamış kişiler, onun kendi yaşamlarında kendilerine nasıl yardımcı olduğunu anlattı.

“17 yıldır ayık bir adamım ve şunu da belirtmek istiyorum. AA‘ya girdiğim gece Matthew Perry beni toplantılara getirdi ve ayık olduğum ilk yıl boyunca da toplantılara birlikte gittik.” diyor aktör Hank Azaria Perry’nin ölümünün ardından. “Çok şefkatli, verici ve bilgeydi. Ayık kalmama çok yardımcı oldu. Ve keşke o da, bilirsiniz, gümüş hayatla daha tutarlı bir şekilde kalmayı kendi içinde bulabilseydi.”

Matthew Perry’nin Otopsi Raporunda Bulunan Üzücü Detaylar ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu