Yaşam

Mart Ayı Hakkında İlginç Bilgiler

instagram takipçi hilesi

Baharın müjdecisi olan ama soğuk havalarında kolay kolay terk edemediği Mart Ayına dair bilmediğiniz bilgileri topladık. Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır diye tabir edilen biraz arada kalmış bir ay olarak yine de bize umut verir. Baharın taze esintilerini getiren Mart’ın içinde olduğumu süre boyunca olanlara hep beraber bakalım.

1- İsmini Antik Roma’dan Alır

mart

Roma Savaş Tanrısı “Martius”tan dolayı Antik Roma’da Mart ayı için bu isim kullanılırdı. Savaşa girmek için şanslı olduğuna inanılan bu ayda, Ocak ve Şubat savaş için uygun olarak düşünülmezdi. Hatta bu yüzden Roma takviminin ilk ayı Mart’tır. MÖ 150’den önce doğanlar için yılın ilk ayı Mart’tır. Ve bir yıl on ay sürmektedir.

2- Birçok Dilde Söylenişi Benzemektedir

Mart ayının adı çoğu dilde benzer şekilde söylenmektedir.

  • März – Almanca
  • Mars – Fransızca
  • Maris – Arapça
  • Marzo – İtalyanca, İspanyolca
  • March – İngilizce

mart 2 685x456

3- Baharın Başlangıcı

Mart’ın 21’inde bahar ekinoksu gerçekleşmektedir. Güneş ışınlarının Ekvator’a dik olarak geldiği 21 Mart’ta gece ve gündüz süreleri eşit olur. O gün Bahar/Nevruz Bayramı olarak birçok toplumda kutlanır.

mart

4- Mart ve Haziran Ayının Bitiş Günleri Aynıdır

Her yıl Mart’ın ve Haziran ayının bittiği günler aynı güne denk gelmektedir. Bu yıl da 31 Mart Salı gününe, 30 Haziran ise Salı gününe denk gelmektedir.

mart

5- Kış Uykusu Biter

Kış uykusuna yatmış olan hayvanlar için uyanma vakti gelmiş olur. Uykusunu alan hayvanların yanı sıra kedilerinde çiftleşme ayı olduğu birçok kişi tarafından bilinmektedir.

6- Mart’ın 15’inin Anlamı Çoktur

Roma takvimine göre Mart’ın 15’inde çok derin anlamlar yer alır. Eski Roma takviminde “The Ides Of March” ayın 15’ine denk gelir. O gün borçların ödenmesi için son günü temsil etmektedir. Aynı zamanda da  MÖ 44’te, Roma’nın güçlü ve ünlü hükümdarlarından Julius Caesar suikastinin tarihi olmuştur.

7- Mart Ayında Doğanlar

Bu ayda doğan kişilerin burçları Balık ve Koç olabilmektedir. Bu burçlara göre de doğanların şanslı doğum taşları akuamarin ve heliotrope’dir. Cesareti simgeleyen taşlara sahip bu kişilerin aynı zamanda doğum çiçeği Nergis’tir.

mart 7 685x428

8- ABD’de Yılın En Verimsiz Ayı

Yapılan araştırmalar sonucu çıkan istatistiklere göre bu ay ABD’de yılın en verimsiz ayı olarak belirlenmiştir. Sebebi ise NBA sezonu olan “March Madness” olarak bilinmektedir. Çalışanlar tüm zaman ve işlerini NBA’nın maçları için harcadıklarından ortaya böyle sonuçlar çıkmıştır.

mart

9- Birçok ”İlk” Mart’ta Gerçekleşti

Günümüz en popüler sosyal medya uygulaması Twitter, 21 Mart 2006’da kuruldu. Fransa’nın simgesi Eyfel’e ilk kez Mart ayında çıkılmıştır. Aynı zamanda 1876 yılında, Alexander Graham Bell ilk telefon görüşmesi bu ayda gerçekleştirmiştir.

Mart’a Dair Bilgiler

https://www.youtube.com/watch?v=i8CmrUPf7m0

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu