Girişimcilik ve İşletme

Marka İsmi Bulma, Marka İsmi Nasıl Oluşturulur?

instagram takipçi hilesi

Marka İsmi Bulma, Marka İsmi Nasıl Oluşturulur? Bir işletmenin karakterini yansıtan en önemli şey o işletmenin ismidir. Yani marka ismi. Marka, satın almayı etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesidir. Buna markalaşma da diyebiliriz.

Starbucks örneğinden ilerleyelim. İnsanlar neden sadece bir kahveye 50 ₺ veriyor. Bu da yetmezmiş gibi bardağı saatlerce ellerinde taşıyor.  İşte burada marka öne çıkıyor. Marka değeri ile birlikte kalite de birleştiği zaman dünyada adınızı duyurmanız pek de zor olmayacaktır.

Fakat ilk önce işletmeniz için iyi bir marka ismi bulmanız gerekmektedir. Sizin için dikkat etmeniz gereken bir kaç husustan aşağıda bahsettik. İşte marka ismi nasıl oluşturulur? sorusunun cevabı!

Marka İsmi Nasıl Oluşturulur?

Marka İsmi Nasıl Oluşturulur?

1) Kısa Bir Liste Oluşturun

İşletmeniz için olası isimlerden oluşan bir kısa liste oluşturmak önemlidir. Tek bir isme çok fazla bağlanmayın. Çünkü onu kullanamamanızın birkaç nedeni olabilir. İşte bu listeyi hazırlamanıza ve işletme adlarından oluşan son kısa listenize kadar inmeye başlamanıza yardımcı olacak bazı kritik noktalar karşınıza çıkabilir. Bu kısa listelerden zorda kaldığınızda faydalanırsınız.

2) Esnek Düşünün

Çok kısıtlayıcı bir şey seçmeyin. İşinizin değişmesine gerek kalmadan büyümesine izin verecek kadar esnek bir isme ihtiyacınız var. Nike adı harika bir isim. Çünkü hemen hemen her tür işletmeye uygulanabiliyor. Eğer esnek olmayan bir isim bulursanız, sektör değiştirdiğiniz de isminizi de değiştirmeniz gerekir.

3) Kelimeleri Oluşturun

Lescon ya da Colins gibi uydurma bir isim kullanmayı planlıyorsanız, müşterilerin bunu hatırlamasının daha uzun süreceğini ve insanları bundan haberdar etmek için reklamlara daha fazla para harcamanız gerekeceğini unutmayın.

Tanımlayıcı adların desteklenmesi daha az zaman ve para gerektirir. Ayrıca söylendiği gibi yazıldığından emin olmanız gerekir. Böylece biri ondan bahsettiğinde, bir başkasının onu nasıl yazacağını bilmesi ve böylece bir arama motorunda bulması kolay olur.

Marka İsmi Nasıl Oluşturulur?

4) Yabancı Dilde Ne Anlama Geldiğine Bakın

Bulduğunuz ismin yabancı dilde istenmeyen bir şey ifade etmediğini kontrol edin. Pek çok durumda büyük ve küçük şirketler, işletmelerine ya da ürünlerine veya hizmetlerine, girdikleri gelecekteki bir ülkede/dış pazarda kötü imajlı olacak şekilde nitelendirilmesi durumuna düşebilirler.

5) Alfabetik Olmayan Karakterlerden Kaçının

İşletme adınızın bir parçası olarak asla “&” ya da “!” kullanmayın. Bunu web sitenizin adresine de zaten koyamazsınız. Bu nedenle bunun yerine “ve” kullanmanız gerekir. bu da müşterileriniz için kafa karışıklığına neden olur ve arama motorlarının sizi bulmasını imkansız hale getirir. Kısa çizgili adlardan da kaçının. Bunların hatırlanması zor, kafa karıştırıcı ve müşterilerin web sitenizi bulamama ihtimalini artırın.

Marka İsmi Oluşturmanıza Yardımcı Olacak Siteler

Marka ismi bulmak için online araçları kullanmak isterseniz aşağıdaki araçları kullanabilirsiniz. Bu araçlar size marka isminize bulmanıza yardımcı olmasa bile fikir yardımında bulunabilir.

Marka İsmi Nasıl Oluşturulur?

Marka İsmi Nasıl Oluşturulur? İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu