Bilim ve Keşif

Mamografi Nedir?

instagram takipçi hilesi

Mamografi, memenin röntgenidir. Meme kanserini tespit etmek ve teşhis etmek için kullanılan bir tarama aracıdır. Düzenli klinik muayeneler ve aylık muayeneleriyle birlikte mamografi, meme kanserinin erken teşhisinde önemli bir unsurdur.

Ulusal Kanser Enstitüsüne güvenilen kaynağına göre, meme kanseri kadınlar için cilt kanserinden sonra en sık görülen ikinci kanserdir. Türkiye’de yıl erkeklerde yaklaşık 1.500 yeni meme kanseri vakası ve her yıl kadınlarda yaklaşık 25.000 yeni vaka vardır.

mamografi 1

Bazı uzmanlar, 40 yaş ve üstü kadınların, her iki ya da iki yılda mamogramlarının yapılmasını önermektedir. Uzmanlar, 45 yaşında başlayan düzenli tarama önerisinde bulunur. Kişisel veya aile meme kanseri öykünüz varsa, doktorunuz taramaya daha erken başlamanızı, daha sık yaptırmanızı veya ek tanı araçları kullanmanızı önerebilir.

Doktorunuz herhangi bir kanseri veya değişikliği kontrol etmek için rutin bir test olarak bir mamogram önerirse, tarama mamogramı olarak bilinir. Bu tip testte doktorunuz her bir memenin birkaç röntgenini çekecektir.

Bir kitleniz veya başka bir meme kanseri semptomunuz varsa, doktorunuz bir teşhis mamogramı isteyecektir. Göğüs implantlarınız varsa, muhtemelen bir teşhis mamogramına ihtiyacınız olacaktır. Teşhis mamogramları, tarama mamogramlarından daha kapsamlıdır. Genellikle memenin birden fazla pozisyondan görünümlerini almak için daha fazla X ışını gerektirir.

mamografi 2

Mamografi İçin Nasıl Hazırlanırım?

Mamogramınızın yapıldığı gün bazı yönergelere uymanız gerekecektir. Deodorant veya parfüm kullanmamalısınız. Ayrıca, göğüs veya koltuk altlarına merhem veya krem uygulamamalısınız. Bu ürünler görüntüleri bozabilir veya kalsifikasyon veya kalsiyum birikintileri gibi görünebilir. Bu yüzden onlardan kaçınmak önemlidir.

Hamile iseniz veya emziriyorsanız, radyologunuza muayeneden önce mutlaka bunu söylemiş olun. Genel olarak, şu anda bir tarama mamografisi alamayacaksınız, ancak gerekirse doktorunuz ultrason gibi başka tarama yöntemleri de kullanabilir.

mamografi 3

İşlem Sırasında Ne Olur?

Bir teknisyen size önden bağlanan önlük giymenizi ister. Test cihazına bağlı olarak, mamogramınız sırasında ayakta durabilir veya oturabilirsiniz.

Her göğüs, düz bir X-ışını plakasına girer. Bir alet daha sonra memeyi düzleştirmek için memeyi aşağı doğru iter. Bu, memenin daha net bir görüntüsünün alınmasını sağlar. Her resim için nefesini tutmanız gerekebilir. Küçük bir baskı veya rahatsızlık hissedebilirsiniz, ancak genellikle kısa sürer.

İşlem sırasında doktorunuz görüntüleri olduğu gibi gözden geçirir. Bir şey net değilse veya daha fazla dikkat gerektiriyorsa, farklı görüşler gösteren ek görüntüler çekebilir. Bu oldukça sık olur ve üzülmek ya da panik yapmak için bir neden olmamalıdır.

mamografi 4

Dijital bir mamogram, X ışınını memenin bilgisayara kaydedilmesini sağlayan elektronik bir resme dönüştürür. Görüntüler hemen görülebilir, bu nedenle radyoloğunuz görüntüleri beklemek zorunda kalmaz. Bilgisayar ayrıca doktorunuzun normal bir mamogramda pek görünmeyen görüntüleri görmesine yardımcı olabilir.

Mamografi ile ilgili videolar

Kaynak
Acıbadem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu