Malhun Hatun

Osman Gazi'nin İlk Eşi Malhun Hatun Kimdir?

instagram takipçi hilesi

malhun hatun 1
Tam adı: Malhun Hatun
Doğum tarihi: ??. ??. ????
Doğum yeri: Anadolu
Ölüm tarihi: Kasım 1323
Ölüm yeri: Söğüt
Boyu: 
Ailesi: Ömer Abdülaziz Bey (Babası)
Eşi: Osman Gazi (1280 – 1323)
Çocuk (ları): Orhan Gazi, Pazarlı Bey, Savcı Bey, Çobanbey, Hamid Bey, Melik Bey
Torunları:  I. Murad, Süleyman Paşa, Şehzade Halil, Şehzade Sultan, Şehzade İbrahim, Şehzade Kasım, Şehzade Eyüp
Mesleği: 
Aktif Yılları: 1200’lü yıllar ve 1326 yılları arasında
youtube-chanel
Başlıklar

Hakkında

Malhun Hatun Kimdir? Malhun Hatun, Anadolu’da dünyaya gözlerini açmıştır. Osmanlı Beyliği‘nin kurucusu olan Osman Gazi’nin ilk eşidir. 1299 yılında Osmanlı İmparatorluğu‘nu Domaniç ve Söğüt’te kuran Osman Gazi, 1280 yılından Malhun Hatun‘la dünya evine girmiştir.

Kuruluş Osman adlı dizide Osman Gazi’nin Bala Hatun’u sevdiğini fakat Bala Hatun’un çocuk doğurma ihtimalinin olmamasından dolayı babası Ertuğrul Gazi‘nin “Vasiyetim” diyerek hatırlattığı isteği üzerine Bala Hatun’u bırakmıştır. Ertuğrul Gazi, oğlu Osman Gazi’nin de baba olarak soylarının devam etmesini istediği için Osman Gazi’nin başka bir kişi ile evlenmesini istemektedir.

Malhun Hatun, Osmanlı İmpratorluğu‘nun kurucusu Osman Gazi’nin ilk eşi, Ertuğrul Gazi’nin ise gelinidir. Malhun Hatun’la Osman Gazi 1280 yılında dünya evine girmiştir. Bu evliliklerinden Orhan Gazi, Pazarlı Bey, Savcı Bey, Hamid Bey, Çobanbey ve Melik Bey adlarında çocukları dünyaya gelmiştir. Osman Gazi’den sonra oğlu Orhan Gazi tahta geçmiştir.

Günümüzde pek çok insan Malhun Hatun‘un babasını Şeyh Edebali olarak bilmektedir. Bazı kaynaklarda da böyle geçmektedir. Fakat, Şeyh Edebali‘nin kızı Râbi’a Bâlâ Hâtun‘dur. Malhun Hatun‘un babası ise Anadolu Selçuklu Veziri Ömer Abdülaziz Bey‘dir.

O zamanlar yabancı kadınları alarak Müslüman yaparak kendilerine hatun yapma gibi gelenekleri olmadığı için Malhun Hatun’un kesin olarak Türk olduğu bilinmektedir.

Malhun Hatun, 1326 yılının Kasım ayında Söğüt‘te hayata veda etmiştir. Eşi Osman Gazi de 1 Ağustos 1324 yılında hayata veda etmiş ve Osmanlı İmparatorluğu’nun başına Orhan Gazi geçmiştir.

Malhun Hatun‘la ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için her Çarşamba akşamı ATV‘de dizi severleri ile buluşan “Kuruluş Osman” dizisini izleyebilirsiniz. Aynı zamanda “Kuruluş Osman Dizi Konusu ve Oyuncuları” adlı yazımıza da göz atabilirsiniz..!

Malhun Hatun’un Bilinen Diğer İsimleri

  • Mal Hâtun
  • Mala Hatun
  • Kameriye Hâtun

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=lugg2ewrtOw

Fotoğrafları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu