Malabidi Köprüsü

instagram takipçi hilesi

Malabidi Köprüsü

Malabidi Köprüsü Diyarbakır’da bulunan tarihi yapılar arasında yer alıyor. Ülkemizin önemli kültürel mirasları arasında yer alan bu köprü, aynı zamanda sahip olduğu mimari yapı nedeniyle birçok anlamda dünyada tek olma özelliği taşıyor.

Malabidi Köprüsü yalnızca mimari yapısı ve tarihi özellikleriyle dikkat çekmekle sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda hakkında anlatılan hikayelerle de pek çok kişinin dikkatini çekiyor. Ülkemizin önemli yapıları hakkında yer alan Malabidi Köprüsü hikayesi ve diğer tüm detaylarını sizler için derledik. Şimdiden keyifli okumalar 🙂

malabidi koprusu 5

Malabidi Köprüsü Nerede?

Malabidi Köprüsü Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde yer alıyor. Batman Çayı üzerine inşa edilmiş olan tarihi köprünün yapımı 1147 yılına dayanıyor. Dönemin önemli Selçuklu Beyikleri arasında yer alan Artuklu Beyliği döneminde inşa edilmiş. Timurtaş Bin-i İlgazi tarafından inşa edilen köprü eşsiz mimari yapısıyla yüzyıllara meydan okuyarak günümüze kadar ulaşmayı başaran nadir yapılar arasında yer alıyor.

7 metre genişliğe ve 150 metre uzunluğa sahip olan köprü tamamen taşlardan inşa edilmiş. Köprünün yüksekliği ise neredeyse 40 metreyi aşıyor. Köprünün en dikkat çekici özelliği ise hem orta doğuda hem de Türkiye’de bulunan tarihi köprüler arasında kemer bölümü en geniş olan köprü olması.

Malabidi Köprüsü hakkında dikkat çekici olan bir diğer önemli nokta ise kemer kısmının iki tarafında bulunan iki adet oda. Bu odalar yolcuların ve kervanların bilhassa kış dönemlerinde barınmaları ve dinlenmeleri için tasarlanmış. Öte yandan köprüde nöbet tutan askerlerin de bu odalar da konakladığı biliniyor.

Köprünün kemer kısmının bir diğer ilgi çekici özelliği ise ünlü mimar Albert Gabriel tarafından açıklanmış. Albert Gabriel’e göre köprünün kemer kısmı Ayasofya’nın kubbesinin sığabileceği büyüklüğe sahip. Özellikle köprünün inşa yılı dikkate alındığında bu tasarımın o yıllarda yapılabilmiş olması oldukça nadir görülen bir durum olarak kabul ediliyor.

malabidi koprusu 2

Malabidi Köprüsü Hikayesi

Malabidi Köprüsü hikayesi ile de pek çok kişinin ilgi odağı olmuş durumda. Köprü hakkında anlatılan hikaye yıllardır dilden dile dolaşıyor. Birden fazla hikaye anlatılıyor köprü hakkında. Ancak aralarından bir tanesi en fazla bilineni.

Hikaye Malabidi Köprüsü inşa edilmeden önce geçiyor. Daha sonrasında köprünün inşa edildiği Batman Çayı’nın bir tarafında yaşayan Bad isimli bir genç çayın diğer tarafında yaşayan bir kıza aşık olur. Ancak arada bulunan Batman Çayı’nın suları oldukça serttir.

İki genç aşık azgın sular yüzünden bir türlü birbirlerine kavuşamaz. Sonunda Bad’ın aşık olduğu genç kız dayanamaz ve sevgilisine ulaşmak için suya atlar. Fakat sudaki akıntı genç kızı alır götürür ve boğularak ölmesine neden olur.

Bu olayın üstüne suyun üzerine bir köprü inşa edilir. Köprü suyun iki tarafında yaşayan insanların birbirine ulaşmasını sağlamak için inşa edilir. Ancak daha sonrasında yıkılarak yerine ünlü Malabidi Köprüsü yapılır. Bad ve genç kızın hikayesi ise günümüze kadar dilden dile dolaşır.

Köprü hakkında bunun dışında anlatılan sayısız aşk hikayesi vardır. Ancak özellikle tarihi gerçekliklerle uyuştuğu için Bad’ın öyküsü aralarında en gerçekçi olanı olarak bilinmektedir. Köprü hakkında anlatılan hikayelerin yanı sıra adına yazılmış bir türkü de bulunmaktadır.

Malabidi Köprüsü İle İlgili Videolar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu