Kişisel Bakım

Makyajınız Yüzünden Görünümünüzü Olumsuz Etkileyen 11 Faktör!

instagram takipçi hilesi

Makyaj, her kadının yaşamında apayrı bir yere sahiptir. Kimisi her gün fazla miktarda makyaj yaparken kimileri de özel günlerin dışında yüzüne bir kozmetik ürün sürmeyi pek tercih etmeyebiliyor. Öyle ya da böyle kadınların hemen hemen hepsi yaşamının bir bölümünde makyaj yapıyor.

makyaj 10

Bazen bir allık bazen de yalnızca ruj. Bu kadar kolay gibi gözükse de makyaj yaparken kimi hatalar bütün gününüzü etkileyebiliyor ve oldukça kötü bir görüntü yaratabiliyor. İşte o makyaj hatalarından kimileri…

1) Kuru Cilde Makyaj Yapmak

Makyaj yaparken yapılan en önemli hatalardan birisi de nemlendirici sürmemektir. Cildinizin kuru ya da yağlı olması fark etmeden her şeyden önce güzel bir şekilde temizlenmeli sonrasında da nemlendirici uygulamalısınız. Bu cildinizi makyaja uygun hale getirecektir.

Nemlendirici kullanmadan yapmış olduğunuz makyaj ise cildinize eşit bir oranda yayılamayacak, bir zaman sonra da pul pul dökülmesine sebep olacaktır. Eğer ki kuru bir cilde sahipseniz pudra yerine krem ürünler tercih edilmelidir ve nemlendiricinin ardından baz uygulanmalıdır.

2) Yaş İlerlese De Hep Aynı Fondöteni Kullanmak

 

Yaşınız ilerledikçe cildiniz elastik yapısını yitirmeye başlar. Kırışıklıklarınız ise git gide belirginleşmeye başlar. Bu durum daha önce cildinizi sağlıklı göstermiş olan fondötenin artık bir işe yaramayacağı anlamına gelmektedir. Bu sebeple cilt tipiniz ve yaşınız ile uyumlu bir fondöten tercihi mantıklı olabilir.

3) Rimel Çubuğunu Tüpe Fazla Sokup Çıkarmak

makyaj 8

Makyaj fırçasının sürekli olarak rimel tüpüne girip çıkması tüpün içine hava girerek bakterilerin tüpün içine dolmasına sebep olur. Bu durum gözlerinizin mikrop kapmasına neden olabilmektedir. Çok bilinmeyen ancak yine de çok kritik bir bilgidir.

4) Ten Makyajını Boynun Aşağısına İndirmemek

makyaj 9

Birçokları sadece yüz çizgilerinin içine ten makyajı yapar ve boyun kısmına yaymayı unutur. Bu durum da uzaktan bakıldığında birtakım renk farklılıklarına neden olabilmekte. Bedeninizin yüzünüzden farklı bir renkte olması oldukça kötü bir görüntü yaratacaktır. Bu nedenle de ten makyajı sırasında kullanılan ürünleri mutlak suretle boynunuza da yayın.

5) Fondöteni Yanlış Yerde Test Etmek

makyaj 11

Fondöten veya başka bir makyaj gereci satın alırken tester ile beraber bileklere uygulanarak renk bileğin uyumuna göre tercih edilir. Fakat bu yanlış bir tercih yapmanıza sebep olur. Ancak el bölgesindeki gölgeler ve kızarıklıklar yüz bölgenizden çok farklıdır. Bu sebeple de doğru seçimi yapabilmek adına fondöteni çene çizginizde denemeniz olacaktır.

6) Kuru Dudaklara Ruj Sürmek

makyaj 6

Eğer ki ruj sürdükten sonra sürekli olarak bozuluyor ve dağılıyor ve kabuklaşıyor ise muhtemelen altına nemlendirici sürmediğinizden ötürüdür. Ruju dudağınıza sürdükten sonra pürüzsüz bir şekilde durmasını istiyorsanız tüm işlemlerden önce peeling yaparak sonrasında da güçlü bir nemlendirici ile nemlendirmelisiniz.

7) Takma Kirpik Takarken Fazla Tutkal Kullanmak

makyaj 12

Birçok kişi takma kirpikleri özel günlerde ya da gündelik hayatta kullanıyor. Fakat genel olarak en çok tekrarlanan hata kirpiği yapıştırırken kullanılan tutkalın fazla tüketilmesi. Bu durum kirpiğin diplerinde beyaz bir görüntüye neden olabilir ve elbette ki bütün görünümünüzü etkileyebiliyor, kötü bir imaj bırakıyor.

8) Fırçaları Temizlememek

makyaj 2

Fırçaları uzun süre temizlememek cildinizde çok ciddi sorunlar yaratabilir. Yıkanmadığı sürece bakterilerden kurtulamaz ve ciltte tahrişe ve akneye neden olurlar. Bu da makyajın hoş gözükmemesine, daha da fenası uzun yıllar sürecek cilt sorunlarına neden olur.

9) Kaşlarda Aşırıya Kaçmak

makyaj 1

Kaşlar, ifade, mimikler ve yüz görünümünde önemli rol oynar. Kaşların biçimsiz gözükmesi kötü bir görüntü oluşturmasının yanı sıra koyu olması ve fazla doldurulması doğallığı da elden bırakmanıza neden olur. Bununla beraber önemli ve yanlış bir durum da saçlar ile kaşları aynı renk yapma uğraşıdır. Her zaman kaşlar saçlara göre daha açık tonlarda olmalıdır.

10) Yanlış Kontür Yapmak

makyaj 7

Kontür, son yıllarda yaşamımıza girmiş ve oldukça popüler olan bir makyaj uygulamasıdır. Yüzün belirli bölgelerini vurgulamak adına oldukça kullanışlı bir yöntem. Fakat yanlış yapıldığında müthiş derecede kötü bir görünüm yaratabilir. Eğer ki doğru yapabileceğinize dair inancınız yok ise bu işe hiç kalkışmamanızı tavsiye ederiz.

11) Kirpikleri Kıvırmayı Unutmak Ya Da Yanlış Yapmak

makyaj 3

Etkileyici bir bakışa sahip olmak istiyorsanız kirpiklerin önemi tartışılamaz düzeydedir. Düz şekilde bir kirpik yapınız var ise rimel kullanmadan önce kıvırıcı ve kıvırmalı özellikte rimelleri tercih etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu