Kişisel Bakım

Makyaj Bazı Nedir? Ne İşe Yarar? Makyaj Bazı Önerileri

instagram takipçi hilesi

Makyajınızı yaptıktan sonra kalıcılığının uzun sürmediğini mi düşünüyorsunuz? Cildinize bağlı olarak makyajınızın canlı ya da mat olmasını ayarlayabilmek ister misiniz? O zaman kesinlikle makyaj öncesinde kullanmanız gereken ürün makyaj bazı olacaktır. Makyaj bazıyla alakalı daha önce kullanmayan insanların aklında hep bir soru işareti olur. Bu yazımızda makyaj bazı hakkında bilmediğiniz her şeyi anlatıyoruz…

makyaj bazi nedir

Makyaj Bazı Nedir?

Makyaj yapmaya başlamadan önce cildinize uygulayarak makyajınızın kalıcılığını daha uzun süreye çıkarmak, cildinizin canlı ya da mat görünmesini sağlamak için kullanılan makyaj ürününe makyaj bazı denir. Makyajın ilk adımında uygulanan baz, fondöten ile cilt arasında bir bariyer görevi görmektedir.

Makyaj yaptığınızda gün içerisinde cildinizin yağlanmasından, kuru veya mat görünümden ya da kızarıklık, gözenek gibi problemlerden şikayetçiyseniz bazlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

makyaj bazi nedir 2 685x460

Makyaj Bazı Ne İşe Yarar?

Makyaj bazı, makyajınıza başlamadan önce cildinizi temizledikten sonra uygulanan ilk adımdır. Öncelikle cildinize en uygun bazı bulmanız gerekir. Baz, cildiniz ile makyaj ürünleri arasında bir bariyer görevi görür. Bu bariyer cildinizin daha pürüzsüz görünmesini sağlar. Makyaja başladığınızda kullanacağınız fondöten, pudra allık vb ürünler pürüzsüz bir ciltte çok daha iyi görünecek ve kalıcı olacaktır.

Kuru ya da yağlı ciltler baz kullanmadan makyaja başladıklarında genelde pul pul olma, yağlanarak parlama gibi sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Bu sorunları ortadan kaldırmak için kesinlikle makyaj bazı kullanmanız gerekmektedir.

Makyaj bazı kullanmak yerine alternatif çözümlerde elbette bulunmaktadır. Ancak bunlar kalıcı bir çözüm olmamaktadır ve bazlar kadar dayanıklılığı yoktur. Cildin sağlıklı görünmesi için nemlendiricilerden de yardım alabilirsiniz. Baz kullanmadığınız günlerde fondöteninizi transparan bir pudra ile de sabitleyebilirsiniz.

makyaj bazi nedir 4 685x456

Ciltlere Göre En Çok Kullanılan Baz Önerileri

Makyaj alanında belli başlı önde gelen markalar bulunmaktadır. Birçok markanın makyaj bazına denk gelebilirsiniz. Bu alanda en çok kullanılan ürünler ve markalar arasında Benefit, Nyx, Maybelline yer almaktadır.

Benefit markasının ‘Porefessional’ isimli bazı en çok kullanılanlar arasında yer alır. Özellikle yağlı ve karma ciltlerin tercihi olan bu ürün gözenekleri küçülterek görünümünü yok etmek üzerine baya başarılıdır.

Yine yağlı ciltler için önerilen NYX markasının Can’t Stop Won’t Stop matlaştırıcı bazı en çok tercih edilenler arasındadır. Likit fondötenlerin başarısını artırmasına yardımcı olan bu baz, yüzde yağlanmayı yok eder. Aynı zamanda Nyx’in Pore Filler ürünü Benefit’in Porefessional’i için muadil gösterilmektedir.

Problemli ciltler için Maybelline markasının Face Studio Prime serisi en başarılı olan ürünlerdendir. Birden çok seçenek sunan Maybelline markasını bu serisi sivilce, kızarıklık ve renk tonu eşitsizliği gibi problemleri gidermeyi hedefler.

Makyaj Bazları Hakkında

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu