Beslenme ve DiyetKişisel Bakım

Maden Suyu Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

İçtiğiniz normal maden suyu bazı şaşırtıcı ve beklenmedik sağlık yararları vardır. İnanması güç olsa da, maden suyu magnezyum, sodyum, kalsiyum ve potasyum gibi önemli bir mineral karışımıdır. Kaynamış su ve musluk suyundan benzersiz bir şekilde farklı olan mineralli su, düzenli tüketimle genel sağlık ve cilt durumunu iyileştirir.

İnsan vücudu ve insan beyninin doğru gelişmesi ve performansı için gerekli görülen bazı minerallerden oluşur. Bu minerallerin eksikliği beyin için endişe verici bir durumdur. Maden suyu böyle bir senaryoda kurtarma görevi görebilir.

maden suyu 1

Maden Suyunun Faydaları

1. Kemik Sağlığını Destekler

Maden suyu kalsiyum bakımından zengindir. Kalsiyum kemik gelişimi için aktif rol oynayan en kritik mineraldir. Böylece günlük maden suyu tüketimi vücutta günlük kalsiyum desteği sağlar. İnsan kemiklerini, dişlerini hasara karşı güçlendirir.

2. Vücut Yağını Düzenler

Mineralli su, iyi miktarda yağ metabolize edici mineraller sunan temel bir yağsız destekleyicidir. Vücutta birkaç ekstra yağ tabakası yakmak için yararlıdır. Yağın bozulmasına yardımcı olur. Basit bir ifadeyle, maden suyu daha ince ve daha zayıf hale getirebilir. Her gün gazlı içecekler ve soda için daha iyi bir seçimdir. Düzenli maden suyu tüketimi kesinlikle kilo yönetiminde yardımcı olabilir.

maden suyu 2

3. Kan Basıncı Yönetimi

Maden suyu da dalgalı kan basıncı seviyesinden muzdarip insanlar için bir nimettir. Magnezyum ve kalsiyumdan oluşur. Her iki mineral de aktif olarak insan beyninin ve vücudunun elektrolitik işlemine katılır. Bu elektrolitik denge, insanlarda kan basıncının korunması için çok önemlidir.

4. Kardiyak Hastalıklarını Azaltır

Mineralli su insan vücudundan yağ metabolize etme gücüne sahiptir. Bu, vücutta kötü kolesterol üretiminin engellenmesini sağlar. Kötü kolesterol veya LDL, yağ dokularında ve kan kılcal damarlarının içinde ve çevresinde birikir. Kanla dolaşımda değildir ve kılcal damarların açıklıklarını daraltır. Bu, kalp hastalarında kalp krizi riskini artıran kan basıncını artırır. Maden suyu, kılcal damarlarda LDL’nin büyümesini ve birikmesini engeller. Engellenen kılcal damar yollarını yeniden açar. Böylece kalp hastalıkları riskini de azaltır.

5. Asitliği Azaltır

Maden suyu sülfat içerir. Sülfatlar, pankreasın lipaz ve amilaz gibi sindirim enzimleri üretmesi için katalizörlerdir. Bu sindirim enzimleri şişkinlik ve kabızlık gibi sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ayrıca oniki parmak bağırsağındaki ve bağırsaklardaki toksinlerin pıhtılaşmasını azaltır. Sonuç olarak, asitlik sorunu uygun sindirim ile ortadan kalkar.

maden suyu 3

6. Fiziksel Uyarıyı Artırır

Mineralli su, magnezyum ve potasyum gibi farklı minerallerin bir karışımıdır. Bu mineraller, insan kaslarının uygun şekilde büyümesi ve çalışması için gereklidir. Kasların tepki oranını arttırırlar. Kaslar kasılma ve genişleme için daha destekleyici hale gelir. Bu nedenle, maden suyu fiziksel uyanıklığı ve bireyin genel refahını arttırır.

7. Zihinsel Uyarıyı Artırır

Potasyum da bellek şarj mineral olarak adlandırılır. Beyindeki elektrolitin aktif bir bileşenidir. Bu sebepten dolayı, minaralli su insan hafızasını ve konsantrasyonunu üst seviyeye çıkarmak için iyi bir seçenektir. Zihinsel uyanıklığı arttırır ve zihinsel yorgunluğu ve uyuşukluğu engeller.

8. Cildin Pırıltısını Artırır

Mineralli su, cilt dostu silika parçacıklarının taze bir kaynağıdır. Silika, güzel bir cildin doğal sırrıdır. İnsan derisindeki kollajen üretimini tetikler. Artan kollajen oluşumu kırışıklıkları, koyu lekeleri ve donukluğu azaltır. Cildi lekesiz, nemli, esnek ve parlak yapar.

9. Artrit Kolaylaştırır

Mineralli su ayrıca, artrit nedeniyle oluşan iltihaplanma ve ağrı için inanılmaz bir ilaçtır. Aktif mineralleri ve bileşikleri, romatoid artrit ile ilgili iltihabı azaltır. Mineralli suyun anti-enflamatuar faydaları, bu ciddi kemik dejeneratif bozukluğunun neden olduğu eklemlerdeki şişliği de azaltır.

maden suyu 4

10. Saç Yapısını Güçlendirir

Saç sağlığı modern dünyada bir sorundur. Kirlilik ve güneş saç kalitesini büyük ölçüde mahveder. Mineralli su, saç derisinin normal PH seviyesini içeriden geri yükleyerek saçlardaki kuvveti ve sağlamlığı geri kazandırır. Beyine oksijen beslenmesini de arttırır. Bu saç yapısını iyileştirir ve her saç teline güneş ve kirlilikten kaynaklanan hasarlara karşı güç verir.

Maden Suyunun Faydaları ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=kffLGF8xDzE

https://www.youtube.com/watch?v=_EPzIuUzcv8

https://www.youtube.com/watch?v=QErcCeuYbfo

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu