Gezi RehberiKültürel Etkinlikler

Machu Picchu Hakkında 12 İlginç Bilgi

instagram takipçi hilesi

Machu Picchu yaklaşık 200 binadan oluşuyor ve çıkılması gereken 3.000’den fazla basamak var. Peru‘nun Kutsal Vadi’sinin yukarısındaki bir dağ sırtının zirvesinde, 15. yüzyıldan kalma efsanevi İnka kalesi Machu Picchu yer alır. Yükselen yüksekliklerine yolculuk yapan herkesi hayrete düşüren bir site olan bu İnka mimarisi harikası, 20. yüzyılın en büyük arkeolojik keşiflerinden biridir.

İnka İmparatorluğu’nun en korunmuş arkeolojik alanı olmasına rağmen, İnka dilinin yazılı değil sadece konuşulması nedeni ile Machu Picchu’nun amaçlarına dair hiçbir kayıt yoktur. Bu bilgi eksikliğinin bir sonucu olarak, Machu Picchu söz konusu olduğunda pek çok çılgın teori ortaya atıldı ve bu da onun bu kadar ilgi çekmesinin büyük bir nedeni.

Peki, Machu Picchu hakkında gerçekten ne biliyoruz?

Machu Picchu Hakkında 12 İlginç Bilgi

“Machu Picchu” adı “Eski Dağ” anlamına gelir.

Machu Picchu Hakkında 12 İlginç Bilgi

Machu Picchu arkeolojik alanı, Machu Picchu (dağ) ve Huayna Picchu’nun zirveleri arasında bir eyerde yer almaktadır. İlk başta kafa karıştırıcı olsa da, sitenin adının yanında bulunduğu dağdan sonra verilmesi aslında beklediğinizden daha mantıklıdır.

İnka İmparatorluğu’nun resmi dili olan Quechua‘da Machu Picchu, “Eski Tepe” veya “Eski Dağ” olarak tercüme edilir. Bu, orijinal olarak bu şekilde mi adlandırıldığını veya adının çağlar boyunca kaybolup en yakın jeolojik yer işareti ile değiştirilip değiştirilmediğini merak etmenize neden olur.

Hayır, Machu Picchu “İnkaların Kayıp Şehri” değil.

machu picchu hakkinda 3

Machu Picchu, Hiram Bingham‘ın And Dağları‘na yaptığı destansı yolculuğu sırasında tam olarak aradığı şey değildi. Yola çıktığında gerçekten “İnkaların Kayıp Şehri”ni arıyordu. İnka İmparatorluğu’nun son yöneticilerinin 1572 yılında ölene kadar İspanyol tiranlığına karşı direndiği Vilcabamba olarak da bilinir.

Machu Picchu harabelerini kazdıktan sonra Bingham, Kayıp Şehri bulduğu sonucuna vardı ve bulgularını yayınladı. Çılgınca yanlış olmalarına rağmen, Machu Picchu’ya dünya çapında ilgi uyandırdı. Bu, elbette, daha kapsamlı bir araştırmaya ve her yıl artık ünlü olan harabelere akın eden milyonlarca ziyaretçiye yol açtı.

İronik bir şekilde, Hiram Bingham aslında Machu Picchu’ya giderken kayıp şehrin kalıntılarına rastladı, ancak fazla düşünmeden onu görmezden geldi ve yolculuğuna devam etti. 1964 yılına kadar Gene Savoy, bilim adamları, tarihçiler ve arkeologlar arasında yaygın olarak kabul edilen kalıntıları Vilcabamba olarak tanımladı.

Machu Picchu bakirelerle dolu bir tapınak mıydı? Gerçekte hayır.

machu picchu hakkinda 4

Bingham, 1912 yılında Machu Picchu’ya döndükten ve bölgeyi kazmaya başladıktan sonra, buranın İnka dininin Güneş Bakireleri için bir sığınak olarak kullanıldığını öne sürdü. İspanyol işgali sırasında, tapınak benzeri manastırlarda tutulan ve Seçilmiş Olanlar olarak da bilinen bu bakirelerden birkaç bin kişi vardı.

Bingham, ortaya çıkarılan ilk birkaç düzine iskeletin% 75’inden fazlasının öncelikle kadın olarak tanımlandığı için bu öneriyi yaptı. Bu teori uzun zamandır çürütüldü, iskeletlerin çoğu aslında kadından ziyade erkekti.

Machu Picchu insan kurban etmek için kullanılmadı.

machu picchu hakkinda 5

Machu Picchu’nun insan kurban etme yeri olarak kullanıldığına dair birçok efsane var, fakat bu gerçeği destekleyen çok az bilimsel kanıt var.

Efsanevi dağ kalesinin başlangıçta, diğer görevlerin yanı sıra çoğu zaman insan kurban etmek ile sonuçlanan Seçilmiş Kadınlar için bir sığınak olduğu düşünüldüğünden, bu küçük bir sürpriz değil. Bu teori elbette çürütüldü, ancak İnka İmparatorluğu içinde bu tür şeylerin meydana geldiği pek çok başka yer var.

Büyük olasılıkla İnka İmparatorluğu’nun yöneticileri için bir saraydı.

machu picchu hakkinda 6

Yeniden keşfedilmesinden bu yana, Machu Picchu’nun amacına ilişkin bir dizi teori var. Bazıları bunun İnka savaş ağalarının son kalesi olan bir dağın tepesindeki kale olduğunu iddia ederken, diğerleri bunun bir üniversite ve burs yeri olduğuna inanıyor.

Mevcut tüm kanıtlara ve Machu Picchu’nun inşa edildiği stile dayanarak, büyük olasılıkla olduğuna inanılan tek bir teori var. Bu teori, 1438‘den 1471‘e kadar hüküm süren İnka İmparatorluğu’nun o zamanki hükümdarı Pachacuti Inca Yupanqui‘nin sarayı olduğunu belirtir.

Machu Picchu yaklaşık 200 binadan oluşuyor.

machu picchu hakkinda 7

5 millik bir arazi üzerinde yer alan Machu Picchu’da yaklaşık 200 bilinen bina vardır ve daha sonraki kazı çalışmalarında düzenli olarak daha fazlası ortaya çıkarılmaktadır. Tapınaklardan plazalara, konutlara ve hamamlara kadar görülebilecek çok az şey hala görülmesi gereken bir mucizedir.

Bugüne kadar ortaya çıkarılan ve tanımlanan tüm yapılar arasında en etkileyici ve görünüşte en önemli olan ve aynı zamanda en efsanevi olanı Güneş Tapınağı‘dır. Kutsal Kaya olarak da bilinen tapınak, toplayabildiğimiz kadarıyla güneşe haraç ödemek ve adaklar sunmak için bir yer olarak kullanılıyordu.

Güneş Tapınağı’nın inşası, sitede bulunan en etkileyici mimari ve duvarcılık biçimlerinden biridir. Bunun en görünür olduğu örnek, kesme taş duvarların doğal bir taş mağarayla birleştiği tapınağın tabanıdır. Buradaki işçilik, görünüşte o kadar doğal ki, insan yapımı olduğunu anlamak için ikinci bir araştırma gerekiyor.

Machu Picchu, el yapımı bir mucizeydi.

machu picchu hakkinda 8

Machu Picchu bölgesine kaydırılan taşların çoğu 22 kg’dan daha ağırdı. Bu ilk başta pek fazla görünmese de, bunların dolambaçlı dar dağ yollarında taşınmış olacağını hatırlamanız gerekir. Buradaki gerçek mucize, bunu başarmaları değil, yeni dünya mühendisliğinin bu etkileyici başarısını nasıl başardıklarıdır.

Eski Mısırlılar gibi bazı eski uygarlıklar, çok büyük miktarlarda taşı değiştirme ve onu insanoğlu için neredeyse imkansız görünen etkileyici yapılara dönüştürme yetenekleri ile biliniyordu. İnkalar, yeni dünya uygarlığı olarak benzer şekilde etkileyici yapılar ve anıtlar yaratırken, aslında çok düşük teknoloji seviyelerine sahiptiler. Eski Mısırlıların aksine, İnkalar ne demiri yaratacak bilgiye sahiptiler, ne de tekerleği icat ettiler.

Machu Picchu’da 3.000’den fazla adım var.

machu picchu hakkinda 9

Inca Trail‘i Machu Picchu’ya yürüyüş yapmak, kalbin zayıflığı için iyi değil. Harabelerin görüş alanına bile girmeden önce 2.600 ila 4.200 metre arasında değişen yükseklikleri aşmanız, tırmanmanız ve binlerce elle kesilmiş taştan alçalmanız gerekir.

Yine de oradayken, bacaklarınız için çok kolay olmuyor. Arkeolojik alanın dolambaçlı sokakları, patikaları, plazaları ve yürüyüş yolları boyunca 3.000’den fazla basamak var.

Machu Picchu iki fay hattının kesiştiği noktada bulunuyor.

machu picchu hakkinda 10

İnka halkının Machu Picchu ve diğer benzer dağ tepe kalelerini inşa etmek için bu kadar çok taşı yerinden oynatıp kırmayı nasıl başardığının olası bir açıklaması bölgenin coğrafyasında yatmaktadır. Dr. Rualdo Menegat, bu hisarları ve çevresini 10 yılı aşkın bir süredir araştırdıktan sonra bulgularını Arizona‘daki Amerika Jeoloji Derneği konferansında sundu.

Machu Picchu ve yakınlardaki bir dizi büyük şehrin fay hatları üzerinde veya yakınında bulunduğu ve İnka İmparatorluğu’nun bu yerleri çok özel nedenlerle seçtiği sonucuna vardı. İnkalar büyük ihtimalle fay hatları üzerindeki konumlarından dolayı bu yerleri seçmiyorlardı.

Menegat’ın bulguları, fay hatları boyunca tutarlı olan, zaten çatlamış kayaların varlığı ve artan toprak drenajı nedeni ile bunun yerine bu tür alanlarda yapılaşma eğilimi geliştirdiklerini gösterdi. Bu kırık taş bolluğu, İnka’nın taş ocakları inşa etmek veya başka yerlerden taş kaydırmak zorunda kalmadan kalelerini oluşturmasına izin verdi.

Machu Picchu depreme dayanıklıdır.

machu picchu hakkinda 11

Bu antik kale, birçok fay hattının kesiştiği noktada yer almasına rağmen aslında depremlere karşı dayanıklıdır. İnka halkının inanılmaz duvarcılık becerilerinin gerçek bir kanıtı olan bu direnç, Kesme Taş adı verilen bir yapı tekniğinin uygulanmasından kaynaklanmaktadır.

Geleneksel inşaat yöntemlerinden farklı olarak AshlarLego‘ya oldukça benzer bir şekilde birbirine uyacak şekilde son derece hassas bir şekilde kesilmiş taş bloklar kullanmak yerine herhangi bir harç kullanmıyor. Taşlar o kadar dar ki aralarına bıçak bile sığdırmak mümkün değil!

Machu Picchu’nun tepesinde astronomik bir gözlemevi yatıyor.

machu picchu hakkinda 12

Yine de aldanmayın, burada dev uydular veya teleskoplar bulamazsınız. Bunun yerine, ana plazanın yakınında törensel bir güneş saati olan Intihuatana veya Hitching Post of the Sun‘ı bulacaksınız.

Tek bir kaya parçasından bir kaide ve merkezi sütuna oyulmuş olan Intihuatana, 1,8 metre yüksekliğindedir. Ne yazık ki, bu kutsal taşın kullanımlarının çoğu zamanın kumlarında kaybolmuştur.

Bildiğimiz şey, iki ekinoksu doğru bir şekilde gösterdiği ve ekin biçme ve ekme zamanlarının yanı sıra tutulmaları tahmin etmek için kullanılabileceğidir.

Machu Picchu’ya ulaşım sağlamak için yürüyüş yapmanıza gerek yok.

machu picchu hakkinda 13

Evet, doğru duydunuz. İyi ya da kötü, Machu Picchu her zamankinden daha erişilebilir. Peru‘nun başkenti Cusco‘dan Machu Picchu’nun aşağısındaki vadide yer alan küçük bir kasaba olan Aguas Calientes‘e tren yolculuğu yapabilirsiniz. Urubamba Nehri‘nin hemen kıyısında yer alan bu şirin kasaba, zirve yolculuğundan önceki son durak.

Aguas Calientes‘te iki seçenekle karşı karşıyasınız: kolay yol veya zor yol. Zor yol, arkeolojik alana girmeden önce sizi sarmalayan sayısız merdivenden 90 dakikalık yorucu bir yürüyüş anlamına gelir. Kolay yol, dağa yavaşça tırmanan bir otobüse binmek, böylece rahatlayabilir ve yolunuzdaki manzaraları seyredebilirsiniz.

machu picchu hakkinda 1

Machu Picchu’nun neden hızla ün kazandığını ve dünyanın her köşesinden gezginler için popüler bir destinasyon haline geldiğini anlamak kolaydır. Machu Picchu’nun tarihinin büyük çoğunluğu zamanın sisleri arasında örtülmüştür ve kanıt veya yazılı kayıtların olmaması nedeniyle büyük olasılıkla sonsuza kadar bu şekilde kalacaktır.

Bazıları için, bu bilgi ve gizem eksikliği, bu yıkık kaleyi büyük bir cazibe merkezi haline getirerek, uzun zamandır unutulmuş ve harap olmuş sokaklarda dolaşmalarına ve hayal güçlerinin çılgına dönmesine izin veriyor. Diğerleri, İnka İmparatorluğu’nun yaratıcılığına hayret etmeye, harabelerde hala çok fazla mevcut olan kusursuz mimariye ve inanılmaz işçiliğe hayranlıkla bakmaya gelebilir.

Tarih tutkusu olanlar için, İnkaların ayak izlerinde yürümek ve İspanyol işgalciler tarafından ezilmeden önce bu büyüleyici medeniyet için hayatın nasıl olabileceğinin tadına bakmaktır. Machu Picchu’da gerçekten herkes için bir şeyler var. Yolculuğu yapanlar eminim pişman olmayacaktır.

Machu Picchu Hakkında 12 İlginç Bilgi ile İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu