Eğitim

Lise ve Üniversite Arasındaki 6 Fark

instagram takipçi hilesi

Lise ve üniversite okumak birçok insanın hayalidir. Peki bu sene liseyi bitirmek üzereyseniz ve hayatınıza bir sonraki bölüme üniversiteye giderek devam edecekseniz, muhtemelen oldukça zor olabilen bir düzenleme aşaması ile uğraşmanız gerekecektir.

Lise ve üniversite bize farklı şeyler öğreten çok farklı deneyimlerdir. Üniversite okumak, kişini sorumluluk alması bir karar verici olması ve bağımsız olmayı öğrenmesi gerekmektedir. Üniversitede iyi notlar almak, liseye kıyasla biraz zor olabilir ve ders çalışmak ile eğlenmek arasında bir denge kurmanız gerekir. Bu yazıda sizlere, lise ve üniversite arasındaki altı farktan bahsedeceğiz.

lise ve üniversite 1

1. Sınıflarınızı Seçme

İlk ve en önemli fark akademisyenlerdir. Lisede derslerin çoğunu seçemezsin, üniversitede dersleri kendi isteğine göre seçmekte özgürsün. Sınıflar için kriterler üniversitede liseye göre değişir. Her zaman üniversite derslerine devam edilmese de, sınıfa gitmek bir zorunluluktur ve iyi puanlar elde etmek için kendi başınıza etkin bir şekilde çalışmalısınız.

2. Bağımsızlık

Üniversitede, bağımsız, sorumlu ve dış dünyadan özgürsünüz. Kendiniz için karar vermeyi öğrenirsiniz. Oysa lisede bir öğrencinin etkinlikleri okulları ve ebeveynleri tarafından yönlendirilir ve izlenir. Üniversitede, her şeyin vaktini kendi başına yönetmek zorundasın.

lise ve üniversite 2

3. Yeni Arkadaşlar Edinmek

Öğrenci hayatı da arkadaşlar ve ilişkiler etrafında döner. Lisede, birlikte uzun yıllar geçirdikten sonra arkadaşlarının kim olduğunu zaten biliyorsun. Ancak, üniversiteye gelince, bazı öğrenciler için eski arkadaşları geride bırakmak ve kendi başınıza öne çıkmak zor olabilir. Türkiye’nin hatta dünyanın her yerinden yeni insanlarla tanışacak, yeni arkadaşlar edinmeye, yeni ilişkiler kurmaya çalışmak ve hazır olmaya ihtiyacınız olacak.

4. Değerlerinizi Hesaplayın

Değerler bir öğrencinin hayatında önemli bir rol oynar. Lisedeyken, öğrenciler ebeveynlerinin değerlerini takip eder ve genellikle ailenin ahlakına, kültürüne ve geleneklerine dayalı kararlar alırlar. Hayatınızın bir sonraki bölümüne adım atarken, farklı ahlak, değerler, kültürler ve geleneklere sahip arkadaşlarla karşılaşacaksınız. Üniversite, çeşitlilik ve yeni fikirlere maruz kalmanızı sağlayacaktır.

5. Kendinizi Motive Edin

Motivasyon, üniversitedeki başarınızın anahtarıdır. Lise boyunca, ebeveynler ve öğretmenler tarafından akademisyenlerin yanı sıra müfredat etkinliklerine katılmak için motive oldunuz. Ancak üniversitede, sen kendi motive edicisin. Hedeflerinize ulaşmak için kendinizi cesaretlendirmelisiniz.

lise ve üniversite 3

6. Tecrübe İle Öğrenin

Lisedeyken, öncelikle kitaplardan ders alırsın. Bununla birlikte, üniversitede pratik deneyimlerden öğrenmeye başlayacak ve yeni durumlara maruz kalacaksınız.

Lisenin zor olduğunu düşündüğünü biliyoruz, ama ne yazık ki bu sadece bir başlangıçtı. Üniversite, eğitimde ve kişisel gelişiminizde yaşamda bambaşka bir aşamadır. Bu nedenle en iyi atışınızı yapın ve istediğiniz her şeyi elde etmek isteyin.

Lise ve Üniversite Arasındaki Farklar ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=VMRl8DMMbQE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu