Kişisel Bakım

Limonun Güzellik Sırları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

limon 3

Limon yıl boyunca gelişimini devam ettiren, kış mevsiminde yapraklarını dökmeyen küçük bir ağaç ve bu ağacın meyvesidir. Halk dilinde zıvrak, cıcık ve suluzırtlak olarak da söylenegelen limonun anavatanı tam olarak bilinmemektedir, fakat Güney Asya’da yetiştirildiği düşünülmektedir. Mutfağınızda kullanmış olduğunuz limonları yalnızca yemeklerde ve salatalarda değil güzelleşmek için de kullanmanızın mümkün olduğunu biliyor muydunuz?

İşte limonun yemeklerin dışında ortaya koymuş olduğu çok sayıdaki güzellik sırrı…

1) Cildi Aydınlatır

limon 2

Soluk bir cilde sahipseniz ve yüzünüzde koyu lekeler bulunmaktaysa limonu doğal parlatıcı nihayetinde kullanabilirsiniz. Sabahları yüzünüzü yıkarken suya birkaç damla limon damlatabilirsiniz.

2) Dişleri Beyazlatır

limon 8

Pahalı bakım ürünlerinin yerine limon tercihi çok daha ekonomik ve sağlıklı olacaktır. Karbonat ve limon suyunu karıştırarak doğal bir diş macunu elde edebilmeniz mümkündür.

3) Yağlı Cilde ve Siyah Noktalara Son Verir

limon 5

Limon cildinizde bulunan fazla yağı emer. Bir pamuk parçasına birkaç damla limon suyu sıktığınızda uyumadan hemen önce tonik biçiminde cildinizi temizleyin. Siyah noktalar için de balı limon suyu ile karıştırarak siyah noktaların bulunduğu bölgelere uygulayın. Beş dakika bekledikten sonra soğuk su ile yıkayın.

4) Saç Rengini Açmaya Yardım Eder

limon 6

Saç renginizi biraz daha açmak niyetindeyseniz kozmetik ürünlerinden ziyade doğal yollara yönelmenizde fayda vardır. Limon suyunu saç bakım şampuanınızın içine ekledikten sonra saç tutamlarına masaj yapın. Güneşe çıktığınız zaman doğal gölgelere sahip olacaksınız.

5) Tırnakları Kuvvetlendirir

limon 4

Sıklıkla oje sürüyorsanız oje ve aseton nedeniyle tırnaklarınız güçsüzlük çekebilir. Bunu ortadan kaldırmak için de bir yemek kaşığı zeytin yağına ekleyeceğiniz birkaç damla limon suyunu karıştırın. Söz konusu karışımı tırnaklarınıza oje sürer gibi sürün. En etkili olacağı zaman gece yatmadan hemen önce uygulamak ve sonrasında eldiven giymek olacaktır. Sabah uyandığınız zaman tırnaklarınız güçlenmiş ve elleriniz yumuşacık olacaktır.

6) Kuru Cilde İyi Gelir

limon 7

Dirseklerinizden dizlerinize, dudaklarınızda saç derinize dek limonun yaratmış olduğu muhteşem değişimlere inanmakta güçlük çekeceksiniz. Saç derisi için Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, bal ve limon suyunu karıştırarak saç diplerinize sürün. 10 dakika kadar bekledikten sonra yıkayın. Çok daha yumuşak bir cilt için de bir parça limonu yatmadan hemen önce cildin kuru bölgelerine sürdükten sonra sabah uyandığınızda yıkayın.

7) Akneye İyi Gelir

limon 9

Sitrik asit cilt sorunlarını yok etmekte oldukça etkilidir. Yarım limonu direkt olarak aknenin olduğu bölgeye sürün. Gece uyumadan hemen önce uyguladığınız takdirde sabah uyandığınızda duruladıktan sonra olumlu etkileri hissedeceksiniz.

Limonun Güzellik Sırları İle İlgili Videolar

Kaynak
neoldu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu