Yabancı Erkek Ünlüler

Liam Hemsworth Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Liam Hemsworth
Tam adı: Liam Hemsworth
Doğum tarihi: 13 Ocak 1990
Doğum yeri: Melbourne, Avustralya
Boyu: 1,91 cm
Kilosu: 89 kg
Burcu: Oğlak
Kardeşleri: Chris Hemsworth , Luke Hemsworth
Eşi: Miley Cyrus (e. 2018–2020)
Mesleği: Aktör
Aktif Yılları: 2007’den günümüze
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Liam Hemsworth Kimdir? Liam Hemsworth, gişe rekorları kıran ‘Açlık Oyunları‘ film serisindeki Gale Hawthorne rolü ile tanınan Avustralyalı bir aktördür. İki ağabeyi Luke ve Chris‘in izinden giden Liam, gençlik yıllarında eğlence sektörüne girdi ve yalnızca Avustralya film endüstrisinde iz bırakmak ile kalmadı, aynı zamanda Hollywood’da da bir yer edindi.

Liam kariyerine Avustralya televizyon dizisi ‘Neighbours‘ ve ‘The Elephant Princess‘de oynayarak başladı. Ancak kısa süre sonra Liam oyunculuk hayallerinin peşinden gitmek için ABD’ye taşındı. Beyaz perdedeki ilk başarı tadı olan ‘Son Şarkı‘ filminde oyunculuk potansiyelini gözler önüne serdi. Kısa süre sonrada ‘Details‘ dergisi tarafından ‘Hollywood’un Yeni Nesil Öncü Adamlarından‘ biri olarak seçildi. Daha sonra ise; ‘Açlık Oyunları‘, ‘Aşk ve Onur‘, ‘Paranoya‘, ‘Terzi‘ ve ‘Bağımsızlık Günü: Diriliş‘ gibi filmlerde de rol almaya devam etti.

Liam Hemsworth, 13 Ocak 1990 tarihinde Melbourne, Avustralya’da Leonie ve Craig Hemsworth‘un çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi İngilizce öğretmeni iken babası ise yerel bir sosyal hizmetler danışmanı olarak çalıştı.

Liam çocukluk yıllarını Melbourne’de ve ailesinin bir çiftlikte çalıştığı Outback‘te küçük bir kasaba olan Bulman‘da geçirdi. En canlı çocukluk anıları, kardeşleri ile Bulman’ın vahşi doğasında bufalolar ve timsahlar arasında yaşadığı maceralardır. Sekiz yaşındayken ailesi, ailesinin şu an hala yaşadığı Phillip Adası‘na yerleşti. Gençlik yıllarında zamanının çoğunu erkek kardeşleri ile sörf yaparak geçirdi.

Her ikisi de oyuncu olan Luke ve Chris adında da iki ağabeyi vardır. Luke, Avustralya televizyonunda dikkate değer bir figür olsa da, Chris Hemsworth A listesindeki bir Hollywood yıldızıdır. Kardeşler sağlıklı bir rekabeti paylaşıyor ve projelerinde de birbirlerine yardımcı oluyorlar.

Ağabeyi Luke, oyunculuktan hayal kırıklığına uğradıktan sonra geçici olarak bir döşeme işine başladığında, Liam Hemsworth kardeşine yardım etmeye başladı. 2009 senesinde, Sylvester Stallone‘nin Avustralya’da yaptığı bantlanmış bir senaryo okumasına ilgi göstermesinin ardından ağabeyi Chris’in ardından ABD’ye geldi.

Liam Hemsworth Kariyeri

Liam Hemsworth okul oyunlarına katıldı ve 16 yaşında da seçmelere katılmaya başladı. Profesyonel kariyeri 2007 yılında Avustralya’da iki pembe dizi olan ‘Home and Away‘ ve ‘McLeod’s Daughters‘da konuk oyuncu olarak yer aldığında başladı.

İlk büyük rolü ise daha önce ağabeyi Luke’un oynadığı ‘Komşular‘ dizisindeydi. 2007 yılından 2008 yılına kadar atletik belden aşağısı felçli Josh Taylor rolünü canlandırdı. 2008 yılında çocuk televizyon programı ‘The Elephant Princess‘de önemli bir rol aldı. 26 bölüm boyunca Liam kahramanın oluşturduğu grubun baş gitaristi Marcus rolünü oynadı.

2009 yılında ‘Memnuniyet‘ adlı televizyon dizisinin birkaç bölümünde de rol aldı. Aynı yıl ise İngiliz filmi ‘Triangle‘da oynayarak beyaz perdeye de ara verdi. Ayrıca ‘Knowing‘ filminde de kısa bir rolde yer aldı. Sylvester Stallone‘nin 2010 yılı yapımı ‘The Expendables‘ filminde rol aldı. Ancak, karakteri senaryodan çıkarıldıktan sonra, Stallone ona 2012 yılı yapımı devam filmi ‘The Expendables 2‘de bir rol teklif etti.

2010 yılı yapımı dram filmi olan ‘The Last Song‘da başrol için seçildi; filmde Miley Cyrus‘un karşısında rol aldı. Ayrıca Liam Hemsworth, ‘Sana Baktığımda‘ adlı müzik videolarından birinde yer aldı. 2011 yılında Suzanne Collins‘in çok satan roman dizisi ‘Açlık Oyunları‘nın film uyarlamasında başrollerden biri olan Gale Hawthorne‘u kaptı. Serinin ilk filmi ‘Açlık Oyunları‘ 2012 yılında vizyona girdi ve ardından üç yıl içinde üç film daha geldi.

İlk olarak iki yıl önce çekilen 2013 yılı savaş draması olan ‘Love and Honor‘da rol aldı. Ve aynı yıl polisiye drama filmi ‘Empire State‘de rol aldı. Ayrıca ‘Paranoia‘ filminde de Harrison FordGary Oldman ve Amber Heard ile birlikte rol aldı. 2015 yılında Liam Hemsworth aynı adlı romandan uyarlanan bir Avustralya intikam komedisi olan ‘The Dressmaker‘ filminde rol aldı. Filmde Kate Winslet ile çalışmış ve onun sevgilisi karakterine hayat vermiştir.

2016 yılında 1996 yılı yapımı ‘Independence Day‘ filminin devamı olan ‘Independence Day: Resurgence‘ adlı filmin baş karakterlerinden biri olarak rol aldı. Bir topluluk kadrosunun parçası olarak ABD pilotu Jake Morrison rolünü de oynadı.

Liam Hemsworth Özel Hayatı

Liam Hemsworth, rol arkadaşı Miley Cyrus ile Haziran 2009 yılında ‘The Last Song‘ filminin çekimleri sırasında çıkmaya başladı. Ancak, 2012 yılında nişanlandıklarını açıklayana kadar üç yıl boyunca aralıksız bir ilişkileri vardı. Eylül 2013 yılında ise dostane bir şekilde ayrılmadan önce bir yıldan fazla birlikte yaşadılar. 2015 yılının başlarında ilişkilerini yeniden alevlendirdiler ve yeniden nişanlandılar.

Ve Liam Hemsworth ve Miley Cyrus23 Aralık 2018 tarihinde Franklin, Tennessee’de düzenlenen özel bir törenle dünya evine girdi. Çift 2020 yılında ayrılık kararı aldı. Liam şu anda Avustralyalı model olan Gabrielle Brooks ile birlikte.

Ayrıca yirmi yıl çocuk koruma için çalışan anne babasından ilham alarak Avustralya Çocukluk Vakfı‘nın elçisi oldu. Çocuklara iyi bir rol model olmayı hedeflemektedir. Vejeteryan olan Hemsworth, PETA tarafından 2016 yılının En Seksi Vejetaryen Ünlüsü seçildi. Vejetaryen yemek yemenin kendisini “zihinsel ve fiziksel olarak” olumlu hissettirdiğinden bahsetmektedir.

Liam Hemsworth Ödülleri

Liam Hemsworth, “The Last Song“daki rolü ile “En İyi Çıkış Yapan Erkek Yıldız” dalında Teen Choice Ödülü‘nü ve Yılın Genç Hollywood Atılımı ödülünü aldı. Miley Cyrus ile birlikte de Nickelodeon Avustralya Çocukların Seçimi Ödülleri’nde ‘Fave Kiss‘ ödülünü de kazandı.

Hit dizi ‘Açlık Oyunları‘ndaki rolü Liam’a çok sayıda adaylık kazandırdı. 2012 yılında rol arkadaşları Jennifer Lawrence ve Josh Hutcherson ile birlikte ‘Ekranda En Sevilen Kimya‘ dalında Halkın Seçimi Ödülü‘nü kazandı. Haziran 2012 yılında Los Angeles merkezli kar amacı gütmeyen kuruluş ‘Australians in Film‘ tarafından onurlandırıldı. Uluslararası başarı için Çığır Açan Ödülü‘nü de aldı.

Liam Hemsworth Filmleri

 1. 2007 Home and Away
 2. 2007 McLeod’s Daughters / Damo
 3. 2007 Neighbours / Josh Taylor
 4. 2008 The Elephant Princess / Marcus
 5. 2009 Satisfaction / Marc
 6. 2009 Knowing / Spencer
 7. 2009 Triangle / Victor
 8. 2010 The Last Song / Will Blakelee
 9. 2012 The Hunger Games / Gale Hawthorne
 10. 2012 The Expendables 2 / Billy “The Kid” Timmons
 11. 2013 Love and Honor / Mickey Wright
 12. 2013 Paranoia / Adam Cassidy
 13. 2013 Empire State / Chris Potamitis
 14. 2013 The Hunger Games: Catching Fire / Gale Hawthorne
 15. 2014 Cut Bank
 16. 2014 The Hunger Games: Mockingjay – Part 1 / Gale Hawthorne
 17. 2015 The Hunger Games: Mockingjay – Part 2 / Gale Hawthorne
 18. 2016 Independence Day: Resurgence / Jake Morrison
 19. 2016 The Duel / David Kingston
 20. 2017 Thor: Ragnarok / Chris Hemsworth
 21. Yakında – The Witcher / Rivyalı Geralt

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu