Kültür ve Sanat

Leyla İle Mecnun

Eflatun Film tarafından 2011 yılında TRT 1’de yayınlanan Leyla İle Mecnun, final yapamadan yayından kaldırılan Türkiye’nin ilk absürt dizisidir. Dizinin temeli Leyla İle Mecnun efsanesinden ilham alınarak ortaya çıkmıştır ve baş karakterlerin adları Leyla ve Mecnun’dur. Dizinin absürt olmasının yanı sıra bölümlerinde bilim kurgu öğeleri ve durum komedisini iyi harmanlamıştır.
Leyla İle Mecnun
Format:        Dizi
Tür:               Absürt Komedi
Senarist:       Burak Aksak
Yönetmen:    Onur Ünlü, Eyüp Boz, Murat Onbul
Başrol:          Ali Atay, Ezgi Asaroğlu, Serkan Keskin, Ahmet Mümtaz Taylan, Cengiz Bozkurt, Osman Sonant ve Köksal Engür
Bestecisi:      Mehmet Erdem, Alper Atakan
Mekan:           Kireçburnu Sarıyer İstanbul
Kanal:            TRT 1

İLGİLİ BİLGİ:
Vertigo'dan Psycho'ya, Hitchcock filmdeki mimarlığın rolünü nasıl değiştiriyor?

Genel Yönetmenliğini Onur Ünlü’nün üstlendiği dizi daha ilk bölümleriyle geniş hayran kitlesi kazanmıştır. Adam filmin yapımını üstlendiği Behzat Ç. dizisiyle çektikleri ortak bölüm Türkiye tarihinde bir ilk olma özelliğiyle birlikte bölümün izlenme oranı dönemin en yüksek seviyesine ulaşmıştır.

Leyla İle Mecnun

Aynı gün aynı hastanede dünyaya gelen iki bebeğin hastane koşullarının kötü olması ve yatak sıkıntısı çekilmesi nedeniyle aynı yatağa yatırılmış ve  ailelerinin “doğar doğmaz bir araya geldiler.” sözü üzerine beşik kertilmişlerdir. Adlarını da bir efsaneden Leyla ile Mecnun’dan almışlardır.

Leyla İle Mecnun

Aradan uzun uzun yıllar geçer ve ailesi Mecnun’a durumu izah eder. Bunun üzerine de bir gün ailesi Leyla’yı istemeye giderler. Mecnun bu durumdan rahtsız olup gitmek istemese de evlerine gittiğinde gördüğü ilk anda Leyla’ya aşık olmuştur. Onu etkilemek için her şeyi yapabileceğini düşünen Mecnun türlü rüyalar görürken bir gün rüyasına aksakallı dede gelir. İş bu ya absürt olan kısmı burada devreye giriyor aksakallı dede rüyasından çıkıp Mecnun ve ailesi ile yaşamaya başlar. Yol gösterici olması beklenen aksakallı dedenin verdiği her öğüt ters etki yaratıp her seferinde işlerin sarpa sarmasına neden olmaktadır.

İLGİLİ BİLGİ:
Serkan Keskin

Leyla İle Mecnun

Mecnun Leyla’yı bir trafik kazasında kaybeder ve uzun sürecek derin bir sessizliğe gömülür. Ne ailesi ile ne de küçük mahallesindeki arkadaşlarıyla konuşmaz. Uzun zaman sonra Leyla’nın organlarının başka iki bedende can bulduğunu öğrenen Mecnun, kalbini alan Şirin ve ciğerini alan Sedef. Bir yanda sosyo kültürel düzeyi oldukça yüksek Şirin diğer yanda bir pizzacıda kuryelik yapan Sedef ile tanışır. Mecnun ikisi arasındaki kafa karışıklığı ve akabinde gelişen olaylarla dizi devam eder.

Leyla İle Mecnun Dizisinin Unutulmaz Karakterlerinin Unutulmaz Replikleri

 

Sallama Mecnun

Leyla İle Mecnun

Senin Ağzından Çıkan

Leyla İle Mecnun

Bıyığın Küflensin

Leyla İle Mecnun

Dayılarım

Leyla İle Mecnun

Beden Dersleri

Leyla İle Mecnun

Matematik İşlemi

Leyla İle Mecnun

Sigorta

Leyla İle Mecnun

Çay

Leyla İle Mecnun

 

 

İçeriğimizi Değerlendirin!

/5 Oy


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı