Kişisel Bakım

Lekeli Ciltler İçin Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? 6 Adımda Leke Bakımı

instagram takipçi hilesi

cilt bakimi

Cilt bakımı, birçok insanın ilgi alanları arasında. Bazıları sağlık için bazıları da daha iyi görünmek için cilt bakımı ile ilgileniyor. Hangi amaçla cilt bakımı ile ilgileniyorsanız ilgilenin bilmeniz gereken önemli noktalar var. Mesela, “Hangi sorun için hangi içerik kullanılır.” gibi.

Cilt lekeleri, cilt bakımında uzun süre tedavi gerektiren bir sorundur. İyileşmesi uzun süre aldığı için bir o kadar da sabır gerektiren bir süreçtir.

Cilt lekelerinizin daha çabuk iyileşmesini istiyorsanız güneşle direkt temas etmemesine dikkat etmelisiniz.  Güneş kreminizin üzerine renkli nemlendirici, BB krem veya renkli güneş kremi kullanarak güneşle direkt temasını biraz da olsa kesebilirsiniz.. Lekelerinizin üzerini kapatıcı veya corrector ile de kapatabilirsiniz. Yüzünüzün güneşle direkt temasını kesmek için şapka ve gözlük kullanmaya da dikkat etmelisiniz.

Cilt lekelerinden kurtulmak istiyorsanız sadece yüzünüzü değil vücudunuzu da güneşten korumaya dikkat etmelisiniz. Vücudunuzu güneşten korumazsanız, vücudunuzdaki melanin oranı artacağı için yine de yüzünüzde lekelenme yaşayabilirsiniz. Bu yüzden sadece yüzünüze değil vücudunuza da güneş kremi uygulamalısınız.

Cilt sorunlarınızla ilgili kendi kafanıza ürün kullanmadan önce ilk olarak bir doktora başvurmanızı tavsiye ederim. Cilt sorunlarının altında bazen bizim tahmin ettiğimizden daha büyük sorunlar yatıyor olabilir. Siz de sorunu bilmeden cildinizi iyileştirmek isterken daha kötü bir hale getirebilirsiniz. Şu an cilt bakım ürünlerinin fiyatları da düşünüldüğünde ilk önce doktora başvurursanız hem gereksiz bir harcama yapmamış olursunuz hem de cilt probleminizi nokta atışı şekilde tespit etmiş olursunuz.

Şimdi doktor kontrolü dışında cilt lekeleri için bakım yaparken dikkat etmemiz gereken şeylere ve içeriklere daha yakından bakalım.

Lekeli Ciltler İçin Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? 6 Adımda Leke Bakımı

Cilt bariyeri güçlendirme

cilt bariyeri

Cilt lekeleri tedavisinde ilk aşama cilt bariyerini güçlendirmektir. Cilt bariyeriniz güçlü olursa cilt kendini daha iyi yenileyeceği için lekeleriniz daha kolay iyileşecektir.

Cilt bariyerini güçlendirmedeki ilk aşama çift aşamalı temizlik yapmaktır. Çift aşamalı temizlik cildi derinlemesine temizlemek için gereklidir. Çift aşamalı temizlik için yağ bazlı ve su bazlı temizleyiciler birlikte kullanılır. Önce yağ bazlı sonra su bazlı temizleyici kullanılır. Yağ bazlı temizleyici yerine micell su da kullanabilirsiniz. Su bazlı temizleyici seçerken, PH’ının cilt için uygun olduğuna dikkat emelisiniz.

Cilt bariyerini güçlendirmek için dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de fiziksel eksfoliasyondur. Fiziksel eksfoliasyon, ciltte istenmeyen hasarlara sebep olabilir. Bu yüzden büyük tanecikli peelingler yerine kimyasal asitleri tercih edebilirsiniz.

C Vitamini

c vitamini

C vitamini, antioksidan özelliğinden dolayı cildi dış faktörlerden korur ve güneş kreminin etkisini arttırır. C vitamini, ortalama olarak 25 yaşından itibaren kullanılmaya başlanabilir. İlk defa C vitamini kullanıyorsanız %5 -10 gibi düşük yüzdelerle ve akşamları hafta 2-3 defa kullanmaya dikkat edin. Cildiniz alışıktan sonra sabahları yine haftada 2- 3 gün olacak şekilde güneş kreminizin altına kullanabilirsiniz.

İlk defa C vitamini kullanacaksanız Resh Lab, Luv It, Pure Choice ve Hoito markalarının C vitaminine bakabilirsiniz. Cildiniz C vitaminine alışık ise ve etkili bir ürün istiyorsanız Mıssha Vıta C Plus serisine bakabilirsiniz.

Çift aşamalı temizlik yapıktan sonra eğer C vitamini kullanacaksanız, toniğinizi uyguladıktan sonra direkt C vitamini kullanmalısınız. Eğer tonik uygulamayacaksanız çıplak cildinize direkt C vitaminini uygulamalısınız.

C vitamini ve kimyasal asitleri aynı rutinde kullanmamalısınız. C vitamini çok çabuk okside olan bir içerik olduğu için buz dolabında muhafaza edilmeli ve çabuk tüketilmelidir. C vitamininin okside olduğunu renginin sarıya dönmesinden anlayabilirsiniz. Okside olan c vitamini etkisini kaybettiği için cilt lekeleriniz üzerinde herhangi bir etkisi olmayacaktır. O yüzden okside olmuş bir C vitamininiz varsa bitmemiş olsa bile çöpe atmanızı tavsiye ederim.

C vitaminini yaz mevsiminde de kullanmak istiyorsanız, güneş kremi kullanımına çok dikkat etmelisiniz yoksa daha çok lekelenebilirsiniz. Veya C vitamininizi sabah yerine akşam kullanmaya devam edebilirsiniz.

C vitamini, leke tedavisinde tek başına yeterli bir içerik olmayacaktır. Lekelerinizin daha çabuk iyileşmesini istiyorsanız kimyasal asitler ve leke için kullanılan diğer içerikler ile destekleyebilirsiniz.

Kimyasal Asitler

kimyasal asitler

Cilt lekelerinizden kurtulmak istiyorsanız düzenli eksfoliasyon yapmaya da özen göstermelisiniz. Kimyasal asitleri cilt lekeleri, sivilceler, ince kırışıklıklar ve gözenek problemleriniz için kullanabilirsiniz Kimyasal asitler için kombo içerik diyebiliriz aslında. Yani aynı anda birçok cilt problemi için kullanılabilen içeriklerdendir.

Kimyasal asitleri ilk defa kullanacaksanız % 5-10 arası bir oranla başlayabilirsiniz. Cildiniz kimyasal asitlere alışık değilse sadece akşamları haftada 2 defa kullanmanızı öneririm. Kimyasal asitlere günlük asidik toniklerle başlayabilirsiniz. İçerisinde çok düşük yüzde de kimyasal asit içerdiği için yeni başlayanlar için uygun olacaktır. Cildiniz alıştıktan sonra daha yüksek oranlı toniklere veya sorumlara geçebilirsiniz. Kimyasal asit oranını arttırırken aşamalı olarak arttırdığınızdan emin olun. Yani cildiniz yüzde 2 oranına alıştıktan sonra yüzde 5 oranına geçin.

Kimyasal asit kullanırken güneş kremi kullanmaya ve 3-4 saatte bir tazelemeye dikkat etmelisiniz.  Yoksa lekelerden kurtulmak isterken daha koyu lekelere sahip olabilirsiniz. Özellikle yaz mevsiminde güneş kremi kullanmaya dikkat etmeyecekseniz kimyasal asitleri kullanmamalısınız.

Kimyasal asitlerden olan; AHA, Azelaic Acid, Enzim Peeling ve PHA içerikleri güneş lekesi için kullanılabilir. BHA içeriğini de daha çok sivilce ve sivilce lekeleri için kullanabilirsiniz. PHA, Azelaic Acıd ve Enzim Peeling içerikleri lekeli hassas ciltlilere daha uygun olan içeriklerdir.

Niacinamide

niacinamide

Niacinamide, lekeler ve cilt bariyerini güçlendirmek için kullanılan bir içeriktir. İlk defa niacinamide kullanırken yüksek oranlı serum formlarından ziyade krem formlarını kullanmayı tercih edebilirsiniz. Böyle yaparak cildinizi içeriğe daha kolay alıştırabilirsiniz.

Niacinamide her cilt ipiyle anlaşabilen bir içerik değildir. Bu yüzden bu içeriğin cildinizle anlaşıp anlaşmadığını anlamak istiyorsanız düşük yüzdeli niacinamide içeren ürünler kullanarak test edebilirsiniz. Niacinamide içeriğini % 2-5 oranında kullanmanız yeterli olacaktır. Eğer bulabilirseniz denemek istediğiniz ürünün testerını alarak size uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Retinol

i

Retinol; cilt lekeleri, sivilce ve kırışıklıklar için kullanılan bir içeriktir. Retinol, retinal ve retinoic acid gibi türevleri vardır. Retinol, ciltte çok hızlı çalışan etkili bir içerik olduğu için ilk kullanımda  doktor kontrolünde kullanmaya dikkat edebilirsiniz. Çünkü cildinizin tolerans seviyesine göre kullanacağınız oran ve kullanma süreniz değişiklik gösterebilir.

Retinol kullanırken güneş kremi kullanımına çok dikkat etmelisiniz. Retinolün cildinizi yenileyici etkisi olduğu için cildiniz bu dönemde dış faktörlere karşı daha hassas hale gelir ve siz güneş kremi kullanmazsanız cildiniz daha fazla lekelenebilir.

Retinol hızlı etkisi sayesinde bize ne kadar çekici gelse de 30 yaşından önce retinol ve türevlerini kullanmamaya çalışın.  Çünkü genç ciltliyken bu kadar etkili bir içeriğe başlarsanız ilerleyen yaşlarda cildinizin ihtiyaçlarını karşılayacak bir içerik bulamayabilirsiniz. Bir içeriği ne kadar uzun süre kullanırsınız içerik cildinize iyice alışacaktır ve bir süre sonra istenilen etkiyi göstermeyecektir.

Arbutin

arbutint

Cilt lekeleri üzerindeki etkili içeriklerden biridir. Arbutini; bıyık bölgesindeki kararmalar, güneş, hamilelik ve sivilce lekeleri için kullanabilirsiniz. Arbutin içerikli ürünlerde kullanılması gereken ve genelde tercih edilen arbutin oranı %2’dir. Arbutin türevlerinden de alpha arbutin daha etkilidir.

İlginizi çekebilir: Cilt Lekelerinden Kurtulmak İçin Yöntemler

Arbutin, neredeyse her içerikle anlaşabilen bir içeriktir.      Bu yüzden C vitamini, niacinamide, retinol ve kimyasal asitlerle birlikte kullanabilirsiniz. Tabi her içerikle anlaşıyor diye her rutininizde kullanmayacaksınız. Hangi içerikle kullanmak isteğinizi belirleyip haftada 2-3 günü geçmeyecek şekilde kullanabilirsiniz.

Arbutin içeriğini ilk defa kullanacaksanız önce bir rutininizde tek başına kullanıp cildinizin içerikle anlaşıp anlaşmadığına bakın. Daha sonra rutininizde olan diğer içeriklerden istediğinizle birlikte kullanabilirsiniz.

Arbutin içerikli ürün önerisi olarak Skın401 Arbutın Serum ve Skınmaster Antı Blemısh ürünlerine bakabilirsiniz.

Cilt bakımında dikkat edilmesi gereken konulardan biri, bir içeriği veya ürünü ilk defa kullanıyorsanız önce küçük bir bölgeye yama testi yapın. Eğer cildinizde herhangi bir iritasyona sebep olmazsa 1-2 hafta gibi bir süre rutininizde o içeriği tek başına kullanın. Cildiniz içeriğe alıştıktan sonra da bu içerikle anlaşabilecek diğer içeriklerinizden biriyle birlikte kullanabilirsiniz.

Cilt bakımında istediğiniz etkiyi almak istiyprsanız sabırlı olmanız ve size uygun olan ürünü bulana kadar yeni ürünler denemeniz gerekiyor. Eğer cildiniz bir ürünle anlaşıyorsa ve o üründen memnunsanız hiç macera aramayıp o ürünü kullanmaya devam edin.

Şu an cilt bakım bloggerları sayesinde sürekli yeni ürün deneme furyası almış başını gidiyor. Bu yüzden de insanlar kullandıkları ürün bitikten sonra o üründen memnun bile olsalar aynısını almak yerine yeni bir ürün alıyor. Sizin burada unutmamanız gereken şey ürün denemenin ve reklamını yapmanın o insanların işi olduğu.

Cilt bakımı hakkında araştırmalar yaparken bilgi aldığınız insanın bu konuda ne kadar yetkin ve bilinçli olduğuna dikkat edin. Çünkü cilt bakımındaki yanlış bilgiler sizi daha da istemediğiniz bir hale getirebilir. Takip ettiğiniz kişilerin bir üründen kendilerinin neden memnun kalmadıklarını, ürünü hangi cilt tiplerinin kullanabileceğini veüründe hangi içeriğin ne oranda olduğunu söyleyip söylemediklerine dikkat edin.

Cilt bakımı sabır isteyen uzun bir süreçtir. Bu yüzden bu durumu kendinizde stres haline getirmeyin. Cilt bakım saatlerinizi kendi iç sesinizi dinlediğiniz terapi seansları gibi düşünüp sürdüğünüz ürünler arasında 5-10 dk bekleyerek rahatlamaya bakın.

Cilt bakım içerikleri ve ürün önerileri ile ilgili daha geniş çaplı bilgi edinmek isterseniz aşağıya koyacağım Youtube linklerinden göz atabilirsiniz.

Lekeli Ciltler İçin Cilt Bakımı Nasıl Olmalı Hakkında Videolar

Yeşim Kaymaz

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği mezunuyum. İlgilendiğim konularda araştırma yapmayı ve bunları kendi üslubumla diğer insanlara paylaşmayı sevdiğim için yazarlık yapıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu