Mental Sağlık

Lejyoner Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Lejyoner hastalığı ya da lejyonelloz, çok ciddi ve bazen hayatı tehdit edebilen yaygın bir bakteriyel pnömoni türüdür. Legionella adı verilen belirli bir bakteri türü hastalığa neden olur. Pek çok insan bu hastalığa ya sudan ya da topraktan kapar. Yaşlılar, sigara içenler ve bağışıklık sistemi zayıf olan bireyler bu hastalığa yakalanma riskleri diğer bireylere göre daha fazladır.

Lejyonel hastalığı, Pontiac denen bir ateş hastalığına neden olabilir. Bu ateş genellikle kendi kendine geçer. Ancak Lejyonel ölümcül olabilir. Tedaviler ile hastalığın önüne geçmek mümkün olsa da tedaviden sonra da problem yaşanmaya devem edilebilir. Bu hastalık aynı zamanda klima hastalığı olarak da adlandırılabilir.

lejyoner hastalığı 1

Lejyoner Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Lejyoner hastalığının belirtileri diğer pnömoni semptomlarına çok benzemektedir. Lejyoner hastalığınız varsa, aşağıdaki belirtileri yaşayabilirsiniz;

 • Öksürme
 • Dispne veya nefes darlığı
 • Titreme
 • Ateş veya kas ağrıları
 • Baş ağrısı
 • Bulantı ya da ishal

Çoğu insan semptomların Legionella bakterisine maruz kaldıktan birkaç gün ila bir hafta sonra başladığını görür. Bazen belirtiler maruziyetten 2 hafta sonra ortaya çıkabilir.

Lejyoner Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Lejyonella bakterileri en iyi ılık suda yaşar. Bazı tatlı su göllerinde ve derelerde bulunurlar. Bazı insan yapımı su yapıları uygun dezenfektanlarla korunmadığında, bakteriler büyüyebilir ve sağlık riskine neden olabilir. Ancak doğal suda ve hatta toprakta da bulundu. Legionella bekterinin yayılımına en duyarlı insan yapımı su sistemleri şunları içerir;

 • Sıcak tüpler
 • Duş başlıkları
 • Musluklar
 • Nemlendiriciler
 • Çeşmeler gibi dekoratif su özellikleri
 • Sıcak su depoları ve ısıtıcılar
 • Büyük binalar için klima üniteleri

Lejyonella bakterileri, bu su sistemlerinden yükselen küçük su damlacıklarında havaya karışır. Birisi bakterileri içeren havada nefes aldığında Lejyoner hastalığına yakalanabilir. Daha az sıklıkla, insanlar içme suyunu aspire ederek Lejyoner hastalığına yakalanabilirler.

lejyoner hastalığı 2

Lejyoner Hastalığı Önlenebilir Mi?

Legionella bakterilerinin ürediği su sistemleri dezenfektan ve diğer kimyasallarla uygun şekilde tedavi edilirse Lejyoner hastalığı riski azaltılabilir. Örneğin duş başlıkları, musluklar, spa küvetleri, klimalar gibi su kaynakları taşıyan veya içeren ev ekipmanlarının temizlendiğinden emin olun. Maalesef şu an için herhangi bir aşı mevcut değildir.

Nasıl Teşhiş Edilir?

Doktorlar genellikle Lejyoner hastalığını, diğer pnömoni formlarını, göğüs röntgeni ve semptomlarla tespit ettikleri şekilde teşhis eder. Lejyoner hastalığı göğüs grafisinde normal pnömoniye benzeyebilir. Doktorunuz Lejyoner hastalığınız olduğunu doğrulamak için idrar ya da balgam(mukus) örneğini test edebilir. Bir kan testi ayrıca Lejyonella antikorlarını kontrol edebilir.

lejyoner hastalığı 3

Lejyoner Hastalığı ile ilgili videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu