Yabancı Kadın Ünlüler

Lana Del Rey Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Lana Del Rey
Tam adı: Elizabeth Woolridge Grant / Lana Del Rey
Doğum tarihi: 21 Haziran 1985
Doğum yeri: Manhattan, New York, Amerika Birleşik Devletleri
Boyu: 1,70 cm
Burcu: İkizler
Ailesi: Robert England Grant, Jr. , Patricia Ann Hill
Mesleği: Şarkıcı
Aktif Yılları: 2005’ten günümüze
imdb-logo
youtube musicdeezer logo mbApple Music'de dinleSpotify'den dinle
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabitiktok

Hakkında

Lana Del Rey Kimdir? Halk arasında Lana Del Rey olarak bilinen Elizabeth Woolridge Grant, ödüllü bir şarkıcı ve söz yazarıdır. En çok stüdyo albümü ‘Ultraviolence’ ile tanınan Lana Del Rey, ‘Uluslararası Kadın Solo Sanatçı‘ dalında ‘Brit Ödülü’ ve ‘En İyi Uluslararası Rock/Pop Kadın Sanatçısı‘ dalında ‘ECHO Ödülü‘ dahil olmak üzere birçok ödül kazandı.

Amerika Birleşik Devletleri New York’ta doğup büyüyen Lana Del Rey, çocukken de kilise korosunda şarkı söylerdi. Şarkıcı gitar çalmayı da amcasından öğrendi. Daha sonra ise şarkı yazmaya başladı ve şehrin dört bir yanındaki gece kulüplerinde de sahne aldı. 2010 yılına geldiğinde ise kendi adını taşıyan ilk uzun metrajlı albümünü çıkardı.

Fakat albüm piyasadan çekilmeden önce sadece kısa bir süre satıldı. Bir sonraki albümü olan ‘Born to Die‘ ise uluslararası ün ve şöhretini kazandı. 11 farklı ülkede bir numaraya ulaşan, albüm, 2012 yılının en çok satan beşinci albümü oldu.

Ayrıca Del Rey, “Uyuyan Güzel“den esinlenen bir Amerikan kara fantezi filmi olan “Maleficent” ve romantik bir fantastik film olan “Age of Adeline” gibi filmlerin müziklerini de besteledi. Kendisini bir tartışmanın ortasına getiren anti-feminist görüşleri ile de tanıtmaktadır. Şarkıcı gerçek bir feministin istediğini yapan bir kadın olduğunu söyleyerek kendini savundu.

Elizabeth Woolridge Grant, 21 Haziran 1985 tarihinde ABD, New York’ta doğdu. Elizabeth’in babası Robert England Grant, metin yazarlığından girişimciliğe geçiş yaparken, annesi Patricia Ann Pat‘ ise eski bir hesap yöneticisinden lise öğretmenliğine geçiş yapmıştır. Elizabeth Woolridge Grant’in iki de kardeşi var.

Grant bir Katolik ilkokuluna gittiği New York’ta Lake Placid‘de büyüdü. Şarkıcı çocukken müziğe ilgi duydu ve kilise korosunda şarkı söylemeye başladı. Ayrıca kendisi ülke şarkıları da yazdı. Bir genç olarak Grant, yaygın olan alkol bağımlılığından muzdaripti ve ailesini, amcasının kabul memuru olduğu ‘Kent Okulu‘na göndermeye zorladı.

Liseden mezun olduktan sonra ise ‘New York Eyalet Üniversitesi‘ne kabul edildi. Fakat üniversiteye gitmek yerine Long Island’da bir yıl geçirmeye karar verdi. Amcası ve teyzesi ile yaşadı ve garsonluk yaptı. Bu süre zarfında Elizabeth amcasından gitar çalmayı da öğrendi. 19 yaşındayken Grant, metafizik ağırlıklı felsefe eğitimi aldığı ‘Fordham Üniversitesi‘ne kaydoldu.

Lana Del Rey Kariyeri

Woolridge Grant kendini şarkı yazarken ve de ‘Lizzy Grant‘ adı ile kulüplerde çalarken buldu. 2005 yılında, ‘ABD Telif Hakkı Bürosu‘na kendi doğum adı ile bir orijinal CD kaydettirdi ve sonunda ‘Sirens‘ adlı bir albüm çıkardı. Ancak albümü yayınlanmadı.

Birkaç yıl sonra ise şarkıcı YouTube kanalını oluşturdu. 2011 yılında Grant internet üzerinden büyük popülarite kazanan ‘Video Games‘ ve ‘Blue Jeans‘ şarkılarının videolarını yükledi. Kısa süre sonra ise ilk single’ı olarak “Video Games“i resmi olarak yayınlamak için “Stranger Records” tarafından imzalandı. Single piyasaya sürüldüğünde anında bir hit oldu. Bu sıralarda ise Elizabeth ‘Lana Del Rey‘ adını benimsedi.

İlk albümü ‘Born to Die‘ 2012 yılında resmi olarak yayınlandı. Albüm dünya çapında popülerlik ve beğeni topladı ve 11 farklı ülkede bir numaralı albüm oldu. 2012 yılında 3,4 milyon kopya satarak yılın en çok satan beşinci albümü oldu.

Lana Del Rey’in bir sonraki albümü ise ‘Ultraviolence‘, 2014 yılında ‘UMG Records‘ tarafından yayınlandı. ‘Cruel World‘, ‘Ultraviolence‘, ‘Shades of Cool‘ ve ‘Brooklyn Baby‘ gibi hit single’ların yer aldığı albüm ise ‘US Billboard 200‘de birinci sırada yer aldı. Yayınlandıktan sonraki altı ay içinde ise albüm bir milyondan fazla kopya sattı.

Bir sonraki albümü olan ‘Honeymoon‘, 2015 yılında ‘Polydor Records‘ ve ‘Interscope Records‘ tarafından yayınlandı. Del Rey’in önceki çalışması gibi, o da anında hit oldu ve ‘US Billboard 200‘de iki numaradan giriş yaptı. Albüm eleştirmenlerden çoğunlukla olumlu eleştiriler aldı.

2017 yılında Del Rey bir sonraki albümü olan ‘Lust for Life‘ı çıkardı. 2019 yılında ise Miley Cyrus ve Ariana Grande ile birlikte çalıştı ve komedi filmi ‘Charlie’s Angels‘ın soundtrack’inin baş single’ı olan ‘Don’t Call Me Angel‘ adlı şarkıda yer aldı. Aynı yıl ise Lana Del Rey albüm dışı single’ı ‘Looking for America‘yı da yayınladı.

Lana Del Rey Özel Hayatı

Lana Del Rey, aralarında James FrancoBradley Soileau ve Axl Rose‘un da bulunduğu birkaç erkek ile romantik bir ilişki yaşamıştır. Şu anda ise Del Rey bekardır.

Lana Del Rey Ödülleri

Lana Del Rey, 2012 yılında ‘International Breakthrough Act‘ için ‘Brit Ödülü‘ ve 2013 yılında ‘Uluslararası Kadın Solo Sanatçı‘ için ‘Brit Ödülü‘ dahil olmak üzere birçok ödülün sahibi olmuştur.

Yine 2013 yılında iki kategoride ‘ECHO Ödülleri‘ni kazandı: ‘En İyi Uluslararası Kadın Rock/Pop Sanatçısı‘ ve ‘En İyi Uluslararası Yeni Gelen Sanatçı‘. Tekrar aynı yıl ‘En İyi Çıkış Yapan Sanatçı (Solo)’ dalında da ‘Uluslararası Dans Müziği Ödülü‘nü aldı.

2016 yılında Del Rey ‘Elle Style Awards‘da ‘Yılın En İyi Kadın Sanatçısı‘ ödülüne layık görüldü. Etkinlik ise ‘Elle Magazine‘ tarafından düzenlendi.

Lana Del Rey Albümleri

  1. 2010 Lana De Ray
  2. 2012 Ölmek İçin Doğdu
  3. 2014 Aşırı Şiddet
  4. 2015 Balayı
  5. 2017 Yaşama Arzusu
  6. 2019 Norman Lanet Rockwell!
  7. 2021 Country Club Üzerinde Chemtrails
  8. 2021 Mavi Korkuluklar
  9. 2023 Ocean Blvd Altında Bir Tünel Olduğunu Biliyor Muydunuz

Videoları

Fotoğrafları

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu