Yerli Erkek Ünlüler

Kuzgun Acar

Kuzgun Acar Kimdir?

instagram takipçi hilesi

kuzgun acar 1
Tam adı: Abdülahet Kuzgun Çetin Acar
Doğum tarihi: 28 Şubat 1928
Doğum yeri: İstanbul, Türkiye
Ölüm tarihi: 4 Şubat 1976
Ölüm yeri: İstanbul, Türkiye
Boyu: 
Burcu: Balık
Ailesi: 
Eşi: Bige Berker (1966), Fursa Pulhan (1971)
Çocuk (ları): Emre Yunus
Mesleği: Ressam, Heykeltraş
Aktif Yılları: 1950’li yıllardan 1976 yılına kadar
youtube-chanel
Sosyal Medyada
Başlıklar

Hakkında

Kuzgun Acar Kimdir? Kuzgun Acar, ünlü ressam ve heykeltıraştır. 28 Şubat 2021 günü Google tarafından doodle’ı yapılmıştır.

Kuzgun Acar, 28 Şubat 1928 tarihinde İstanbul’da dünyaya gözlerini açmıştır.

Lise eğitimini Sultanahmet Lisesi‘nde tamamlamıştır. Üniversite eğitimini de 1948 yılında başladığı İstanbul Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü‘nde almıştır. ilk önce Prof. Dr. Rudolf Belling, daha sonra da Zühtü Müridoğlu ve Ali Hada Bara‘dan eğitimler almıştır.

Daha çok Ali Hada Bara‘nın sanat anlayışını benimsemiştir. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra tek başına çalışmaya başlamıştır. Tel ve kafes kullanarak yaptığı çalışmaları Gabo’yu anımsatmaktadır. Daha sonra da demir, tel, çivi ve ahşap kullanarak yaptığı eserleri de büyük ilgi odağı olmuştur.

Kuzgun Acar, ilk şahsi sergisini 1953 yılında açmıştır. 1961 Paris Bienali‘de çivileri kullanarak yaptığı eseri ile birinci olmuştur. Buradan aldığı burs ile Fransa’ya gitmiş, 1962 yılında Paris Modern Sanatlar Müzesi‘nde sergi açmıştır. 1964 yılında 23. Devlet Resim Heykel Sergisi‘nde heykel kategorisinde birinci olmuştur.

1966 yılında eserleri Rodin Müzesi‘nde sergilenmiştir. 1975 yılında da Mehmet Ulusoy‘un Paris’te oynanan oyunu “Kafkas Tebeşir Dairesi” için masklar yapmıştır. Acar, çağdaş heykel sanatının öncüleri arasında yer almaktadır. Bazı heykelleri depolarda saklanmaktadır. 1975 Heykel Sempozyumu için yaptığı heykeli de kaldırılmıştır. Fakat Antalya’da tekrardan güz yüzüne çıkartılmıştır.

Kuzgun Acar, duvar rölyefi üzerine çalıştığı sırada merdivenden düşmüş ve beyin kanaması geçirmiştir. 4 Şubat 1976 tarihinde henüz 48 yaşında iken vefat etmiştir. Mezarı Zincirlikuyu Mezarlığı’nda yer almaktadır. 28 Şubat 2021 günü arama motoru Google tarafından doodle’ı yapılmıştır.

Ekran Alintisi

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
Biyografi.info

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu