Kuzey Kore’de Alamayacağınız 9 Şey Nedir?

instagram takipçi hilesi

Eğer ki Kuzey Kore’de yaşıyorsanız parayla satın alamayacağınız birçok şey olurdu. Kuzey Kore’de yaşayan varlıklı insanların alabilecekleri şeyler oldukça kısıtlı. Kuzey Kore vatandaşlarının parayla dahi satın alamadığı ürünleri siz değerli okurlarımız için derledik…

1-) Coca Cola

kore 7

Dünya genelinde Coca Cola’nın satışının yasak olduğu iki ülke yer almakta. Kuzey Kore ve Küba. Ülke genelinde lokanta ya da marketlerde gazlı içecekler satılırken Coca Cola hiçbir şekilde atılmamakta. Coca Cola içen insanlar ise bunu yasadışı yani kaçak yollardan yapıyor demektir.

2-) Kim Jong’un Saç Kesim Stili

kore 8

2000’li yıllarda ülkede hemen hemen herkesi saçı Kim Jong’un saç modelindendi. Ancak Kim Jong herkesin kendisine benzemesinden rahatsız olduğu ve kendisinin bir ayrıcalığı olmadığı düşüncesinden ötürü bu saç modelini yasakladı. Egosundan ödün vermeyen Kim Jong değişik bir yasağın altına imza atmıştır.

3-) Starbucks

kore 10

Kuzey Kore’de hiçbir şekilde Starbucks göremezsiniz. Ancak kahve tüketebileceğiniz restoranlar ve cafeler tabi ki de bulunmakta. Ülkenin bu katı tutumu karşısındaki en ilginç olan ise kahve atan cafelerin neredeyse tamamının starbucks’a benzemesi. O nedenle kimse starbucks yok demiyor.

4-) İphone

kore 9

Kuzey Kore’de pek çok Amerikan ürünü gibi İphone’de yasak. Tüm dünyada olduğu gibi Kuzey Kore’de de oldukça sevilen İphone, Kuzey Kore devlet yetkilileri tarafından yasaklanmıştır. İphone yasaklansa da tıpkı starbucks’ta olduğu gibi iphone benzeri telefonlar üretilmeye başlandı.

5-) Pirsing ve Hızma

kore 3

Günümüz dünyasında erkeklerin ve kadınların çokça tercih ettikleri hızma ve pirsing kullanımı yine yasak ürünler içerisinde. Kim Jong bu konuda oldukça katı. Sokaklarda gezerken aşırı kısa etek giyen kadınlar, sade ayakkabı giymeyen ve t-shirt giyenler de polislerce göz altına alınmaktadır.

6-) Yabancı Filmler

kore 4

Kuzey Kore’de neredeyse adım atmak dışında her şey yasak! Genel itibari ile Amerikan filmleri yasak. Dünyanın en iyi filmi dahi olsa Kuzey Kore’li bir vatandaş memleketinde bu filmi izleyememekte.

7-) Kot Kıyafet

kore 6

Kuzey Kore’de kot giysi giymek “Kaptalizmin Zehri” olarak addedilmekte. Kuzey Kore vatandaşları başta olmak üzere kimse batılı moda tarzını giyememekte.

😎 McDonald’s

kore 5

Starbucks ve Coca Cola’da da olduğu gibi Kuzey Kore sınırları içerisinde McDonalds firmasına ait herhangi bir ibare görmeniz çok mümkün değil. Katı bir yönetim şeklini uygulayan Kuzey Kore, Amerikan şirketi olan McDonalds’ı sınırları içinde kabul etmemekte.

9-) Saç Boyası

kore 2

Kuzey Kore’de yaşıyorsanız ya da yaşamaya karar verirseniz saçlarınızı kırmızı, sarı, mavi, yel gibi renklere boyatamazsınız. Kesin bir karar ile Kuzey Kore devlet yetkilileri saçını renkli boyatanlara hapis ya da para cezası vermekte.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu