Yaşam

Kutup Ayıları Kendilerini Nasıl Gizler?

instagram takipçi hilesi

Kutup ayıları kendilerini nasıl gizler?

Siyah burunlarını beyaz patileriyle kapatırlar, değil mi?

ayı 5

Çok şirin, ancak ne yazık ki asılsız. Ve ayrıca solak da değillerdir. Doğa bilimciler yüzlerce saat boyunca kutup ayılarını inceledi ve asla ihtiyatlı burun kapatmaya ya da solaklığa dair herhangi bir kanıt bulamadılar.

Gerçi diş macununu severler. Kutup ayılarının, kutup bölgelerinde turist kamplarında tahribata sebep olduğu, çadırları yıktığı ve ekipmanları çiğnediğine dair raporlar var ve bunların hepsi bir tüp diş macunu emebilmek için.

ayı 8

Kutup Ayısı Hapishanesi

Manitoba’daki Churchill kasabasının büyük beton bir “kutup ayısı hapishanesi” olmasının sebeplerinden biri bu olabilir. Kasabada dolaşıp duran her kutup ayısı orada tutulur. Kimileri dünyaya küsmüş ve işsiz bir şekilde topluma tekrar salınmadan önce aylarca hapis cezası çekiyor, önceden askeri bir üs için morg olan bina, aslında D-20 binası inşa edilmesi planlanmıştı. Bir seferde 23 kutup ayısı, barındırabilir. Kutup ayılan yaz süresince yemek yemezler, yani bazı tutuklular aylar boyunca beslenmiyorlar. İlkbahara ya da sonbahara, yani avlanma dönemlerine kadar tutulurlar. Böylece serbest bırakıldıklarında balık tutmaya giderler ve Churchill’e geri gelmezler.

ayı 6

Bilinen ilk esir kutup ayısı Mısırlı İkinci Ptolemyye (MÖ 308-246) aitti ve İskenderiye’deki özel hayvanat bahçesinde tutulmuştu. MS 57’de, Romalı yazar Calpumius Siculus suyla kaplanmış bir amfi tiyatroda fok balıklarıyla dövüştürülen kutup ayılan hakkında yazdı. Vikingli avcılar yavru kutup ayılarını yakalamak için, anneyi öldürürler ve derisini soyup karın üstüne yayarlar, yavrular üstlerine yatma¬ya geldiklerinde kaçırırlardı.

ayı 4

Kutupların İsim Babası Kimdir?

Bilimsel isimler biraz yanıltıcı olabilirler. Ursus arctos, kutup ayılan değil, Boz Ayılardır. Ursus Latincede, arctos da Yunanca da “ayı” anlamına gelir. Kutupların ismi ayılardan gelir, tam tersi değildir: önceden ayıların yaşadığı ve gökyüzündeki Büyük Ayı yıldız takımının gösterdiği “ayıların bölgesi” denirdi. Kutup ayısına Ursus maritimus, yani deniz ayısı denir.

ayı 2

Büyük Ayı yıldız takımı birçok kültür tarafından ayı olarak tanımlanır; bu kültürlerden bazıları Japonya’daki Ainu, batıdaki Amerikalı kızılderililer ve ortadaki bizleriz. Bütün kutup ayıları, gerçekten Büyük Ayı yıldız takımının altında doğmasına rağmen, astrolojik olarak aralık ayının sonlarında ya da ocak ayının başlarında doğdukları için hepsi oğlaktır.

ayı 3

Boz ayı ile Kuzey Amerika boz ayısı aynı türdür. Dişi ve erkek ayılara İngilizcede boars (erkek domuz) ya da sow (dişi domuz) denir, oysa domuzlarla olan akrabalığı koalaların foklarla olan akrabalığından daha fazla değildir. Aslında ayıların en yakın akrabaları köpeklerdir.

ayı 1

Stephen Ahh. Çok güzel hayvanlar değiller mi? Çok çok güzel hayvanlar olduklarını kabul etmelisin.

Alan Eğer biri yakınıma gelecek olursa ona kesinlikle çok güzel olduğunu söylerdim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu