YaşamYemek Tarifleri

Kuşkonmazın Faydaları Nelerdir?

Kuşkonmaz Nasıl Kullanılır?

instagram takipçi hilesi

812x467 kuskonmaz 1525074254509 e1581919883921

Kuşkonmazın faydaları saymakla bitmeyen çeşitli sağlık sorunlarına iyi gelmesi ile  yarar sağlayan özellikle Mart ve Nisan aylarında tezgahlarda yerini alan kuşkonmaz ülkemizde çok rastlanılmasa da faydası bilinmeyen umduğu değeri bulmayan bir bitki olarak bilinmektedir. Süs ve sebze olarak yetiştirilen kuşkonmaz  Sağlık için faydası olan kuşkonmaz bol vitamin ve mineral içeren değerlere sahiptir. Ilıman yerlerde yetişen kuşkonmaz Romalılar ve çok eski çağlara dayanan dönemlerde değerli bir besin kaynağı olarak yenilmektedir.Günümüzde ABD, Çin ve son zamanlarda Türkiye de yetiştiriciliğine başlanan kuşkonmaz afrodizyak etkisi olduğundan cinsel istek uyandıran bir besindir. Kuşkonmaz bitkisinin mor beyaz ve yeşil tür üretimi yapılmaktadır.

812x467 441842899022 e1581919965798

KUŞKONMAZIN FAYDALARI NELER?

Kuşkonmazın besin değerleri oldukça fazladır. Hassas çok yıllık otsu bir bitki olan kuşkonmaz da fosfor,kalsiyum, demir mangan,selenyum çinko gibi  değerler bulunmaktadır. Vitamin ve  mineraller açısından zengin bir kaynak olan kuşkonmaz A, C, K niasin ve tiamin içermektedir. Genel olarak vücudunuz için gereken birçok vitamin ve minareli bu bitkide bulabilirsiniz. Çeşitli yemekleri de yapılan kuşkonmaz bitkisi anne adaylarına ve yeni doğum yapan bayanlara önerilmektedir.

Kuşkonmazın Faydaları Nelerdir?

Vücudu mikroorganizmalara karşı koruyan bitki düzenli olarak tüketildiğinde faydalı olmaktadır. Zengin besin değerlerine sahip olan bitkiden istediğiniz tarifler ile güzel bir menü hazırlamanız mümkün. Özellikle et yemekleri ile de yakışan kuşkonmaz iştahınızı kabartacak.

Dana Jambonlu Kuşkonmaz e1581920134224

Psikolojik hastalıklara faydalıdır

Sinir sistemini rahatlatan etkiye sahip olan kuşkonmaz psikolojik olarak kişinin sinirlerini yatıştırmada yardımcı olur. Ruhsal sorunlarla uğraşan kişilere özellikle tavsiye edilmektedir.

Kanı temizler

Kanda zararlı maddelerin atılmasında kuşkonmaz bitkisinin faydası olur. Kanı temizleyici özelliğe sahip kuşkonmazı düzenli tüketerek zararlı toksinlerin atılmasını sağlayabilirsiniz.

Ülser tedavisi için kuşkonmaz

Mide sorunu yaşayanlar ve ülser şikayeti olanlara kuşkonmaz tavsiye edilir.Besin değerleri zengin olan kuşkonmaz mide hastalıkları için iyidir.

Öksürük Ve Soğuk Algınlığı İçin

Kış aylarında hastalıktan yakınanlar için önerilen kuşkonmaz nezle grip ve soğuk algınlığında tavsiye edilir. Kış aylarında bol bol kuşkonmaz tüketerek daha rahat bir kış geçirebilirsiniz.

Kemik ağrılarını yok eder

Çeşitli hastalıklara bağlı olarak kemiklerinizde ağrı hissediyorsanız, kuşkonmaz en doğal tedavi yöntemini sizlere sunacaktır. Kemik ağrıları ile birlikte vücuttaki ödemin atılmasında da kuşkonmaz oldukça etkili bir üründür. İltihap, enfeksiyon gibi sağlık sorunlarından doğan ağrılarda ve şişliklerde kuşkonmaz kullanımı tavsiye edilir.

Besin Değeri Yüksektir

Antioksidan etkiye sahip kuşkonmaz A,B,C vitamini değerlerine sahiptir. Karbonhidrat oranı düşük olduğundan kilo problemine neden olmaz. Lif kaynağı yüksek olduğundan tokluk hissi verir.

Kuşkonmaz nasıl tüketilmeli?

Alerjisi olanlar kuşkonmaz toplarken dikkatli bir şekilde toplamalıdır bunun için eldivenle toplanması tavsiye edilmektedir. İsteğe göre salata ve yemeklerde kullanabileceğiniz kuşkonmaz çorbalara yakışan bir bitkidir. Kışın hazırlayarak kuşkonmazı konserve olarak kullanabilirsiniz. Bitkinin üst kısımları sert olduğundan sert kısımlar alınarak yumuşak kısımların pişirilmesi önerilir. İsteğe göre ufak doğrayarak yumurta ile et ve başka baharatlarla tatlandıracağınız kuşkonmazı sofralardan eksik etmeyeceksiniz.

Selma

Sağlık kurumları işletmeciliği önlisans mezunuyum yazmayı ve araştırmayı seviyorum özellikle sağlık konularını yazmaktan büyük keyif alıyorum zaman zaman farklı konuları da okuyucularımla paylaşacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu