TarihYaşam

Kur’an’da Adı Geçen 25 Peygamber’in İsimleri, Özellikleri ve Sırası

instagram takipçi hilesi

Kur’an’da Adı Geçen 25 Peygamber’in İsimleri, Özellikleri ve Sırası: Müslümanların kutsal kitabı olan Kur’an’da Hz. Adem’den, Hz. Muhammed’e (SAV) kadar birçok peygamberin gelip geçtiği haber verilir. Kur’an’da Allah tarafından birçok peygamber gönderildiği zikredilir. Ancak sadece 25 tanesinin ismi Kur’an-ı Kerim’de geçirilmiştir. Bu yazımızda Kur’an’da adı geçen 25 peygamber hakkında bilgi vereceğiz.

Kur’an’da Adı Geçen 25 Peygamber’in İsimleri, Özellikleri ve Sırası

 Kur’an’da Adı Geçen 25 Peygamber’in İsimleri: Hz. Adem (AS)

Kur’an-ı Kerim‘de adı 25 defa geçer. Allah onu topraktan yaratmıştır. İlk insan, peygamber ve örtünendir. Toprağı ilk işleyen Hz. Adem’e eş olsun diye Havva yaratılmıştır.

Hz. İdris (AS)

Kur’an’da adı 2 defa geçer. Matematik ve astronomi ile ilk uğraşan kişidir. İğne ile dikiş dikerek elbise yapmış ve giymiştir. Ölçü ve tartı aletlerini kullanmıştır. Kendisinin ilk yazı yazan olduğu rivayet edilir. Hz. İdris’e 30 sayfalık kitap inmiştir.

Kur’an’da Adı Geçen 25 Peygamber’in İsimleri: Hz. Nuh (AS)

Kur’an-ı Kerim’de adı 43 kez geçer. Kur’an’ın 71. suresine ismi verilmiştir. Nuh Peygamber’in kavminden çok az kişi iman etmiştir. Hatta eşi ve bir çocuğu da kendisine iman etmemiştir. Nuh tufanından sonra yeni bir nesil yaratıştır.

Hz. Hud (AS)

Kur’an’da adı 10 defa geçer. İrem şehrinde yaşamıştır. Burada yüksek binalar inşa etmek için adet yarışa girmiştir. Ad kavmine gönderilen Hz. Hud ticaretle uğraşmıştır. Kur’an-ı Kerim’in 11. suresi onun adını taşır.

Hz. Salih (AS)

Kur’an’da adı 8 kez geçer. Semud kavmine gönderilmiştir. Semud’lular Hz. Salih’in devesini öldürmüştür.

Kur’an’da Adı Geçen 25 Peygamber’in İsimleri: Hz. İbrahim (AS)

Kur’an’da adı 69 kez geçer ve 14. sure onun adını taşır. Oğlu Hz. İsmail ile Kabe’yi inşa etmiştir. Kurban kesmek, Hz. İbrahim tarafından öğretilmiştir. Kendisi için 10 sayfalık kitap verilmiştir. Babil Hükümdarı Nemrut, onu ateşe atmıştır. Ancak ateş kendisini yakmamıştır. Allah’ın dostu olarak anılmaktadır.

Hz.Lut (AS)

Hz. İbrahim’e iman eden ilk kişidir. Kur’an-ı Kerim’de adı 27 defa geçer. Hz. İbrahim’le hicret etmiştir.

Hz. İsmail (AS)

Kur’an’da adı 12 kez geçen Hz. İsmail, çobanlık yapmıştır. Babası Hz. İbrahim’le beraber pek çok konuda Müslümanlara örnek olmuştur. Hz. Muhammed (SAV) onun soyundan gelir.

Kur’an’da Adı Geçen 25 Peygamber’in İsimleri: Hz. İshak (AS)

Kur’an’da adı 15 defa geçer. Hz. İbrahim’in oğludur. İsrailoğulları’na gönderilen, Kur’an-ı Kerim’de ismi geçen bütün peygamberlerin atası Hz. İshak’tır.

Hz. Yakup (AS)

Kur’an-ı Kerim’de ismi 16 kez geçer ve Hz. İbrahim’in torunudur. Kendisi hem evlat acısını hem de ihanetini tatmış ve bununla imtihan edilmiştir. Oğlu Hz. Yusuf’ın acısıyla gözleri kapanmış ve yeniden kavuşmasıyla açılmıştır. Mısır’a gitmeden önce, peygamberlik vazifesini Filistin civarında yapmıştır.

Hz. Yusuf (AS)

Kur’an’da adı 27 kez geçer ve 12. sure onun adını taşır. Yakup’un 12 oğlundan biridir. Kardeşleri, kendisine kıskançlık besleyerek onu kuyuya atmıştır. Rüya yorumlama yeteneği vardır. Bilgili ve yeteneklidir. Bu nedenle Mısır’a yönetici olmuştur. Kur’an’da toplu bir surede baştan sonra anlatılan tek kıssa Hz. Yusuf’unkidir. Bu kıssaya “kıssaların güzeli” niteliği verilmiştir.

Kur’an’da Adı Geçen 25 Peygamber’in İsimleri: Hz. Şuayb (AS)

Kur’an’da adı 11 defa geçer. Hitabet yeteneği güçlüdür. “Peygamberlerin Hatibi” olarak anılır. Meyden ve Eyke halkına gönderilmiştir. Kızlarından bir tanesi Hz. Musa ile evlenmiştir.

Hz. Musa (AS)

Kur’an’da adı 136 kez geçen Hz. Musa, mücadelesiyle en çok bahsedilen peygamber olmuştur. Hz. Şuayb’ın damadıdır. İsrailoğulları’na peygamber olarak gönderilmiştir. Kendisine Tevrat inmiştir.

Hz. Harun (AS)

Kur’an’da adı 20 kez geçer. Hz. Musa onun kardeşidir. Onun yardımcısı olarak göndermiştir. Medyen’den Mısır’a döndüğünde Harun’a Allah’ın emirlerini iletmiştir. Güzel konuşur ve hitabet yeteneği güçlüdür.

Kur’an’da Adı Geçen 25 Peygamber’in İsimleri: Hz. Davud (AS)

Kur’an’da adı 16 defa geçer. Sesi çok güzeldir. Bu nedenle dağların ve kuşların bile eşlik ettiği söylenir. Önce Talut’un ordusunda asker olarak savaşmıştır. Sonra Allah kendisine peygamberlik vermiştir. Hükümdarlıkla birlikte İsrailoğulları’na kral olmuştur. Kendisine Zebur verilmiştir.

Hz. Süleyman (AS)

Kur’an’da adı 17 kez geçer. Babası Hz. Davud’dur. Babasının ölümüyle yerine geçerek hükümdar olmuştur. Tüm canlılarla konuşabilir.

Hz. Eyyub (AS)

Kur’an’da adı 4 defa geçer. Ağır hastalığı ve sabrıyla bilinir.

Hz. Zülkifi (AS)

Kur’anda adı 2 kez geçer. Hz. Eyyub’ün oğludur. Sabırlı ve Allah’ın rahmetine ulaşan salihlerden olduğu bildirilmiştir.

Kur’an’da Adı Geçen 25 Peygamber’in İsimleri: Hz. Yunus (AS)

Kur’an’da adı 4 kez geçer. 10. sure onun adını taşır. Ninova halkına peygamber olarak görevlendirilmiştir.

Hz. İlyas (AS)

Kur’an’da adı 3 kez geçen Hz. İlyas, İsrailoğulları’ndan Ba’l isimli bir puta tapan bir toplumda peygamberlik yapmak için gönderilmiştir.

Hz. Elyesa (AS)

Kur’an’da adı 2 kez geçer. Hz. İlyas için yardımcı olarak gönderilmiştir.

Hz. Zekeriyya (AS)

Kur’an’da adı 7 kez geçer. Kudüs’te Hz. Meryem’in himayesini üstlenmiş ve koruyuculuk yapmıştır. Hz. Süleyman’ın soyundandır. İsrailoğulları tarafından şehit edilmiştir.

Kur’an’da Adı Geçen 25 Peygamber’in İsimleri: Hz. Yahya (AS)

Kur’an’da adı 5 defa geçen Hz. Yahya, Hz. Zekeriyya’nın oğludur. Adı daha önce hiç kullanılmamış, Allah tarafından konulmuştur. Hz. İsa (AS)’nın müjdecisidir.

Mevlid Kandili Nedir? Kandil Gecesinde Nasıl İbadet Edilir?

Hz. İsa (AS)

Kur’an’da adı 25 kez geçer. Babasız doğmuştur. Beşikteyken konuşmaya başlamıştır. Ölüleri dirilten, hastaları iyileştiren bir peygamberdir. İsa’nın doğumu miladi takvimin başlangıcıdır. Kendisine İncil verilmiştir.

Hz. Muhammed (AS)

Kur’an’da adı 4 kez geçer. 47. sure onun adını taşır. Son peygamberdir ve bütün insanlığa gönderilmiştir. Kendisine Kur’an-ı Kerim verilmiştir.

Kur’an’da Adı Geçen 25 Peygamber’in İsimleri Hakkında Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu