Yaşam

Kum Tanelerinin Gerçek Yüzü

instagram takipçi hilesi

Herkesin kendisini iyi hissetmek için sığındığı bir ‘’deniz ve sıcak kum’’ hayal köşesi vardır. Cennet bir adada sıcak kumlara basarak denize ulaşmanın o eşsiz tadı…

Peki bu kumlar nasıl oluşuyor, hangi safhalardan geçiyor ve neye benziyorlar hiç merak ettik mi? Biraz yakından inceleyelim bakalım neler öğreneceğiz !

Kum taneleri nasıl oluşum gösteriyor dediğimizde bir doğa olayı sonucu meydana geldiğini görmekteyiz. Sert kayalar ya da taşlar yağmur, rüzgar ve donmaların etkisiyle parçalanarak kum haline bürünürler. Kuvars mineralini taşıyan kumlar bu mineral sayesinde sert bir katmanda bulunuyorlar. Kuvars hiçbir maddeyle etkileşim halinde olmadan yani saf bir biçimdeyse renksizdir.

beyaz kum

Ama mineral oluşurken içine başka maddeler hapsolursa kuvarsla etkileşim halinde farklı renklerde türlerin oluşmasına neden olur. Kum tanelerinin sahip oldukları renkler ve boyutlar kayaçların yapısı konusunda bilgi verir. Aşınma durumuna göre bazı kumlar diğerlerine nazaran daha ince veya iri olabilir.

Çölde kum nasıl oluşur?

Herhangi bir bitki örtüsüne çöl ortamında rastlanmaz. Bitki örtüsü olmadığı için de kayalar çıplak kalır. Bu sebeple; çölde meydana gelen rüzgar ve aşırı sıcak dolayısıyla kolayca aşınıp, ufalanır.

çöl

Bu kum tanecikleri oluşuyor fakat nasıl gözüküyor detaylara inince neye benziyorlar, taşlar aşınıp ufalanırsa nasıl gözükür diye merak edenleriniz için ise yapılan bazı incelemeler sonucu ortaya çıkan sonuçlar şu şekildedir. Göreceğiniz resimlerde kum taneleri 300 ila 2000 kez büyütülmesi sonucu ortaya çıkan sonuçlardır.

kum

Görüldüğü üzere mikroskop altında kum tanelerinin her bir parçasını bir cisme benzetebilirsiniz. Farklı kayaç yapılarının doğal olaylar sonucu aşınarak bir araya gelmesiyle birden fazla ve farklı şekillerde birleşme yaşayan kum tanelerinin ortaya çıkardığı görüntüdür.

tane

Oldukça ilginç bir görüntüye sahip olan bu karışım halinde ki cisimler bizlere hangi kayaçlardan meydana geldikleri hakkında da bilgi veriyorlar.

mikr

Bu birbirinden güzel kum taneciklerinin faydaları nelerdir peki birde onlara kısaca bir göz atalım.

  • Romatizma ve kireç hastalığı tedavisinde etkilidir.
  • Saf peeling etkisi mevcuttur.
  • Ciltte meydana gelen hastalıkların tedavisinde etkilidir.
  • Güneşin ısıttığı sıcak kuma uzanmak kan dolaşımını arttırır ve eklem ağrılarını engeller.
  • Sıcak kum ile cilde masaj yapılması durumunda ölü hücreleri temizleyici etkisi de bulunmaktadır.

Gidilen tatil yerlerinde sıcak deniz kumunun etkisini yadsımayalım.

Kaynak
nkfuofpof

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu