Yemek Tarifleri

Küflü Peynir Neye İyi Gelir?

instagram takipçi hilesi

küflü 2

Küflü peynir, tadı, görünüşü ve yapılış biçimi ile diğer peynirlerden ayrılmaktadır. Dünya genelinde bilinen Rokfor peyniri de küflüdür. Kimilerinin yemekten hoşlanmadığı kimilerinin ise çok sevdiği bir lezzettir. Küflü peynirin lezzetli ve faydalı olabilmesi için sağlıklı bir ortamda küflendirilmesi gerekmektedir.

Küflü Peynir Çeşitleri Nelerdir?

küflü 1

Dünyanın ünlü küflü peynir çeşitleri:

Parmesan peyniri
Gruyere peyniri
Gorgonzola peyniri
Colby peyniri
Çedar peyniri
Blue cheese peyniri
Asiago peyniri
Rokfor peyniri

Türkiye’de Ardahan, Konya, Erzincan, Erzurum ve Kars illerinde Türk yemek kültürüne uygun olarak küflü peynir üretimi yapılmaktadır. Kars’ta üretilen küflü peynir çok sevilmektedir. Söz konusu peynirin Türk mutfağındaki geçmişi Osmanlı dönemine dek uzanmaktadır.

küflü 4

Küflü peynir Erzurum’da da yaygın olarak üretilerek geniş bir kitle tarafından sevilerek tüketilir. Türkiye’de üretilmekte olan çeşitlerin içinde küflü lor peyniri ve küflü çeçil peyniri de önemli bir yere sahiptir.

Dünya genelinde küflü peynir denildiğinde akla ilk gelen peynir Rokfor’dur. Fransızların dünyaca ünlü peyniri en çok talep gören peynirdir. Tadı ve kokusu ile çok sevilen peynir, Fransa’nın Güneyi’nde Roquwfort kasabasında üretilmektedir.

Küflü Peynir Nasıl Yapılır?

küflü 5

Ünü Rokfor peynirinin  yapımında, hamurun miktarına göre sirke, maya, bir ölçek çavdar unu ve iki ölçek buğday unu kullanılmaktadır. Peynir hamuru yoğrulduktan sonra pişirme safhasına geçilir. Sonrasında karanlık bir mahzende bir buçuk ay süre ile küflenmeye bırakılır. İçinde küf oluşan Rokfor peynirinin rengi kavuniçi tadı ve rengi ise tereyağına çok benzemektedir.

Ülkemizde yapılagelen küflü peynirlerde de benzer yöntemler kullanılır. Her bölgenin peynir saklama biçimi, süresi ve yöntemi farklıdır. Bundan dolayı lezzetleri de farklılık göstermektedir.

Küflü Peynir Faydaları Nelerdir?

küflü 7

Bütün küflü peynir çeşitleri, bünyesinde barındırmış oldukları antibiyotik, mineral ve vitaminler sayesinde insan sağlığına oldukça faydalı peynirlerdir. Özellikle Erzurum küflü peynirinin yararları içinde aşağıda yer alan maddelerin tümü yer alır.

  • Antiseptik özelliği yer alır.
  • Kemiklerin çatlama ve kırılmasına karşı direnmesini sağlar.
  • Çocukların tüketmesi tavsiye edilir.
  • İçinde yer alan mineral ve vitaminler beden direncini artırır.
  • Kemik erimesi ve romatizma gibi hastalıkların oluşumuna engel olur.
  • İçeriğindeki bol miktardaki kalsiyum sayesinde diş sağlığına faydası fazladır.

Küflü Peynir Zararları Nelerdir?

küflü 8

Küflendirme yöntemi ile yapılan peynirlerin faydası olduğu kadar kimi durumlarda zararları da olabilmektedir. Yapılırlarken kimi konularda dikkatli olunması gerekir. Üretim esnasında hijyen kuralları göz önüne alınmazsa kötü sonuçlar ortaya çıkabilir.

Peynir, kötü koşullar altında hazırlanıp bekletildiği taktirde çok faydalı ve lezzetli olan Erzurum küflü peynirin zararları da ortaya çıkabilir.

Uzmanlara göre sağlıksız ortamda üretilen küflü peynirlerin kanserojen özellikler taşıdığını belirtirler. Zararın nedeni ise peynirin küflenme süreci esnasında diğer zararlı küfler ile temasıdır. Bu durumdan olumsuz etkilenmemek için küflü peynir tercih edilirken yeşil renkte olanı tercih etmenizde fayda var.

Yeşil renkli peynirlerde tehlikeli olabilecek aflatoksin maddesi yer almaz. Beyaz, siyah ya da kırmızı renkli peynirlerde ise söz konusu maddeye denk gelme ihtimali oldukça yüksektir.

küflü 10

Peynirde meydana gelen küfün rengi oldukça önemlidir. Yeşile kaçanların dışındaki peynirleri yemeniz çok fazla tüketilmez. Kanserojen madde içermesi ile beraber sindirim sistemimiz için de tehlike yaratabilmektedir.

Küflü Peynir İle İlgili Videolar

Kaynak
nefisyemektarifleri.com

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu