Bilim ve KeşifTarih

Kuduz Aşısını Kim Buldu?

Louis Pasteur'ün Kuduz Aşısını Bulması

instagram takipçi hilesi

Tarihte Bugün Neler Oldu? Fransız bilim adamı Louis Pasteur 6 Temmuz 1885 günü kuduz aşısını buldu. Olay Joseph isimli bir çocuğu kuduz bir köpeğin 14 yerinden ısırması ile başladı. Louis Pasteur daha önce birçok kez kuduz aşısını hayvanlar üzerinde denemişti. Fakat bir insan üzerinde denemeye tereddüt etti.

rabies

Louis diğer iki doktor arkadaşına danıştı ve arkadaşları, çocuğun aşı denense de denenmese de öleceğini ve bir şey kaybetmeyeceklerini söyledi. Pasteur eğer başarılı olursa bir devrim yaratacağını ve bu soruna kesin bir çözüm bulacağını biliyordu.

innoculation 1

Aşı yapıldıktan bir süre sonra çocuğun sağlık durumunun iyiye gittiği gözlemlendi. Louis başarılı olmuştu ve sağlık grubundan ciddi bir sıkıntıya çözüm bulmuştu. Kuduz olmak artık ölmek değildi. Louis Pasteur’ün bu buluşu tüm gezegeni etkiledi. Ve kocaman bir sorun ortadan kalkmış oldu.

p052ln0g

Zavallı çocuk Joesph ise aşının uygulanmasından 3 ay sonra kesin olarak iyileşti ve hayatına devam etti. Sonuç olarak Pasteur’ün bu başarısı ölümcül bir hastalığı yenme konusunda atılan ilk adım olarak tarihe geçti. Tüm bu olanlardan sonra Pasteur 1887 yılında daha iyi çözümler ve yenilikler üretmek için Pasteur Enstitüsünü kurdu ve yoluna devam etti.

Tarihte bugün Louis Pasteur’ün kuduz aşısını bulmasıyla birlikte birçok yenilik olay ve anılar da mevcut. Bu onlardan sadece bir tanesi. Pasteur belki de o aşıyı bulmamış olsaydı günümüze kadar birçok insan kuduz nedeni ile hayatını kaybetmiş olacaktı.

Bu önemli hastalığın önüne kusursuz zekası deneyleri ve altyapısıyla geçen Louis Pasteur. birçok insanı hayata bağlamış ve günümüze kadar gelen aşısıyla hala insanları kurtarmaktadır. Tarihte bugün kuduz aşısının bulunmasıyla bu hastalığın karşısına geçildi ve en iyi şekilde hastalarla ilgilenildi. Birçok insan hayata gözlerini yummak yerine hayata bağlı kalmayı başarabildi.

Bizlere bu buluşu sunan ve insanlarımıza hayat veren Louis Pasteur bugün birçok yerde anılmaktadır. Bu değerli bilim adamı yanlızca bir aşı bulmadı aynı zamanda bir yaşam kapısı açmış oldu biz insanlara. Bu da bilimin biz insanlara neler kazandırdığının bir kanıtı haline gelmiş oldu.

Tarihte Bugün Neler Oldu?

Pasteur hayatının her alanında araştırma yaparak ve insanlığa birşeyler kazandırarak bizlere örnek olmuştur. Onun bize kazandırdığı bu özel aşıyı ve insanlık adına yaptıklarını her yıl 6 Temmuz günü anmaktayız. İnsanların yaşamı için bir çözüm bulan bir insanın ölmesi elbette bizlere enteresan ve üzücü gelmektedir. Fakat acı gercek Louis Pasteur’ ü 28 Eylül günü buldu. Pasteur 28 Eylül 1895 yılı 73 yaşında Fransa’ da hayata gözlerini yumdu.

Kim Kimdir?-Louis Pasteur Kimdir?(Kuduz Aşısını ve Pastörizasyonu bulan insan)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu