Alışveriş Rehberi

Kronograf Saat Nedir?

instagram takipçi hilesi

kronograf saat nedir

Kronograf saatler, sundukları kullanım kolaylığı ve çeşitli fonksiyonlar ile saat çeşitleri arasında ön plana çıkmaktadırlar. Kol saatinden beklentiniz, saati göstermesinin ötesinde ise, kronograf saatler tam sizin için. Peki kronograf saat nedir, hangi amaçlarla kullanılır?

Kronometre ile benzer özelliklere sahip olsa da chronograph saatler, kendilerine özgü özellikleri ile kronometrelerden ayrı bir saat türü oluştururlar. Kronograf özellikli saatlerde, gövdeye yerleştirilmiş ekstra kronometre fonksiyonu bulunur. Diğer bir deyişle, kronometre özelliğini de barındıran kol saatlerine kronograf saat ismi verilir.

Kronograf Özellikli Saatler Nasıl Kullanılır?

Saatinizdeki kronograf özelliğini kullanabilmeniz için saat mekanizmasına bazı eklemeler yapılır ve kronograf kadranı eklenir. Gövdeye de kronografı çalıştırmak için ekstra bir buton/düğme yerleştirilir. Bu buton genellikle canlı saat ayarı yapılırken kullanılan ana butonun yanında yer alır. Kimi zaman kronograf düğmeleri birden fazla olabilir.

Kronograf Saat Kullanım Alanları Nelerdir?

Kronograf özelliğini belirli bir zaman dilimini ölçmeniz gerektiğinde kullanarak etkin sonuçlar elde edebilirsiniz. Kronograf saat çoğunlukla saniye ve dakika gibi bir saatten kısa zaman dilimlerinin ölçümünde tercih edilir. Saatiniz orijinalse, kronograf da sorunsuz çalışacak ve size doğru süreyi gösterecektir.

Kronograf ve Kronometre Farkı

Kronometre ve kronograf arasında kafa karıştırabilecek benzerlikler bulunmaktadır. Bu karışıklığı önlemek için öncelikle kronometrenin ne olduğunu açıklamakta fayda var.

Kronometreler, belirli süreleri ölçmek için üretilen, oldukça hassas saatlerdir. Bu saatlerin sapma seviyelerinin sıfıra yakın olması gerekir. Kronometrelerin kalitesini ölçmek ve garantisini vermek içinse COSC (Controle Officiel Suisse des Choronometres) isimli özel bir organizasyon faaliyet göstermektedir.

Zorlu koşullardan geçerek onay alan bu kronometreler; günlük kullanımdan, resmi organizasyonlarda kullanımlarına kadar (örneğin koşu yarışları) geniş bir yelpazede, kendilerine kullanım alanı buluyorlar. Ayrıca denizcilikte de kronometrelerden yer-yön belirleme aracı olarak yararlanılabilmektedir.

Kronograf ise, içerisinde kronometre fonksiyonunu da barındıran klasik bir saattir. Üst kadran 12 dilimli saat işlevi görürken, alt kadranlarda kronometre özellikli kronograf kadranları bulunur. Böylece müşteri farklı işleve aynı anda sahip olabileceği tek bir saat satın almış olur. Orijinal ve kaliteli kronograf saatler de kronometreler gibi özel testlerden geçerek son kullanıcısına ulaşırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu