Kişisel Finans

Kredi Notu Nedir, Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

instagram takipçi hilesi

Kredi notu nedir ve kredi notu nasıl hesaplanır bu yazımızda sizlere bunlardan ve dikkat edilmesi gereken konulardan bahsedeceğiz.

kredi notu nedir

Kredi ya da kredi kartı sahibi olmak amacı ile bankalara başvuru yaptığımızda, onay vermek adına gözetmiş oldukları ilk kriterlerden birisi, kredi notunun yükseliği oluyor. Finansal geçmişimizin tamamının bulunduğu kredi notu, tüm finans kurumlarının düzenli olarak bilgi göndermiş olduğu KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplanmakta.

Kredi Notu Nasıl Belirleniyor?

Kredi notu, bankalar ile olan ilişkinizin analizi sonucunda belirlenmekte. Kredi kartlarınızın ve daha önce kullanmış olduğunuz kredilerin ödemeleri, şimdiye kadar yapmış olduğunuz kredi başvurularınız, kredi kullanma yoğunluğunuz ve gelir durumunuz gibi etkenler kredi karnenizi oluşturuyor.

Kredi Notunun Yüksek Olması İçin Ne Yapılır?

Almış olduğunuz kredileri düzenli olarak ödemek, kredi kartlarınızın mümkün olduğunca asgari üzeri ödemek, çok kısa aralıklar ile krediye başvurmamak, harcamalarınızın ve gelirlerinizin orantılı olması kredi notunuzun yüksek olmasına neden oluyor.

kredi notu nedir 2

Kredi Notunun Düşük Olması Kara Listeye Girmek Mi Oluyor?

Ödemelerinizi geç yapmış olduğunuz dolayı kredi notunuzun düşük olması, kara listeye gireceğiniz anlamına gelmemektedir. Kara listede bulunmak, yasal takibe düştüğünüzün belirtisidir. Kullanmış olduğunuz krediler ve kredi kartlarının ödemelerini doksan gün geciktirmeniz durumunda hakkınızda yasal takip başlar ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından kara listeye girersiniz.

Herkesin Kredi Notu Bulunur Mu?

Kredi kartı kullanan, daha önce bankadan kredi alan, kredili mevduat hesabı olan ya da kredi kullanan birisine kefil olarak herkesin kredi sicili oluşmuş anlamına gelmektedir.

kredi notu ogrenme

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Pek çok banka, müşterilerine kredi notu sorgulama işlemi sunmakta. İnternet bankacılığı aracılığı ile ya da banka şubesine giderek belirli bir meblağ karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu