İş & Finans

Kredi Kartı Çıkarmak İçin Gerekli Şartlar

instagram takipçi hilesi

Günümüzde artık her insanın kredi kartı mevcuttur. Hatta kimi kişilerde çok sayıda kredi kartı vardır. Fakat bankaların kişileri çok fazla incelemeden, gelir beyanı doğru dürüst veremeyen kişilere dahi geçmiş dönemlerde kredi kartı vermesi bankaları zora sokmuştur. Bundan dolayı kredi kartı çıkarabilmek artık biraz daha zorlaşmaktadır. Sadece kredi kartı başvuru formunu doldurmuş olmak kredi kartı almaya hak kazanmış olmak demek değildir.

kredi karti

Kişiler bankalara kredi kartı başvurusunda bulunduklarında banka yetkilisi kişiyi dört açıdan değerlendirmeye almaktadır. Bu değerlendirmeye tabi kriterler şöyledir:

  • Kişinin gelir düzeyi
  • Mesleği
  • Yaşı
  • Kredi borcunun olup olmaması
  • Kredi notu

Tüm bu değerlendirmeler sonucu olumlu görünen kişilere banka sorun çıkarmadan rahatlıkla kredi kartı başvurusunu onaylayarak uygun limitle kredi kartı verebilmektedir.

Yaş Sınırı

Kredi kartı çıkarmak için gerekli şartlar nelerdir? Gibi sorular kredi kartı sahibi olmak isteyenlerin ilk aklına gelen sorulardandır. Öncelikle 18 yaş sınırı bulunmaktadır. 18 Yaşını tamamlamış her şahıs dilediği bankanın kredi kartını çıkarmak isteyebilir. Eğer bankadan da onay verildiği taktirde rahatlıkla kredi kartı kullanabilirler. Fakat 18 yaş altındaki kişiler ebeveynlerinin izniyle ek kart kullanabilirler.

Gelir Beyanı Şartı

Günümüzde her insan kredi kartına sahip olmak ister. Ayrıca kredi kartı sahibi olmak ayrı bir sorumluluk gerektirir. Bankalar kredi kartı verdikleri kişinin ilerleyen zamanlarda oluşacak borçları ödeyebileceğinden emin olmak isterler. Böylelikle kredi kart başvurusunda bulunan kişilerden tam anlamıyla gelir beyanı isterler. Belgelenebilir gelir beyanı son derece önemlidir.

Banka hesabınıza yatırılan maaş detayı, faturalarınızın düzenli ödendiğine dair belgeler, kira ödemeleri gibi belgeler gelir beyanı olarak gösterilebilir. Kredi kartı çıkarabilmek için gelir beyanı oluşturmanız son derece önemlidir. Çünkü bankalar sağlam bir gelir beyanı olmadan size kredi kartı çıkarmayacaktır. Bankalar kredi kartı çıkarmak için gerekli şartlar değerlendirmesi yaparlar. Bu şartları taşıyor iseniz kolaylıkla kredi kartı verirler. Başlangıç olarak size düşük limitli kredi kartı vereceklerdir fakat zamanla limiti arttırmak isteyeceklerdir.

Borçlar Ve Limit Durumu

Kredi kartı başvurusu yaptığınızda eğer ki daha önceden almış olduğunuz ve ödemelerini düzenli yapmadığınız borçlarınız varsa kredi kartı çıkarmak içingerekli şartlar sizin için uygun olmayabilir. Dolayısıyla bankalar düzenli ödeme yapan kişilere kredi kartı vermeyi uygun bulurlar.

Bankalar siz başvuru yaptığınız sırada kredi kartı limitinizin ne kadarını kullandığınızı, bugün ve yarın oluşabilecek borçlarınızın ödenebilmesi açısından gelirinizin ne kadarının müsait olabileceğini değerlendirmeye alırlar. Eğer ki gelir durumunuz uygun olursa size kredi kartı vermelerinin önünde engel olmayacaktır.

Kredi Notu Düzeyi

Kredi kartı alabilmeniz için gerekli şartlardan birisi hatta en önemlisi kredi notunuzdur. Geçmiş dönemlerde almış olduğunuz kredileri zamanında ve düzenli şekilde ödemiş iseniz kredi notunuz yüksek olacaktır. Dolayısıyla bankalar sizi değerlendirmeye aldıklarında olumlu bir kredi geçmişiniz olduğundan rahatlıkla kredi kartını yüksek limitle size sunacaklardır.

Genel olarak 1500 seviyesinde olan kredi notları olumlu olarak yansıyacağından bankalar size kolaylıkla kredi kartı verirler. Fakat daha önceden kredi almadıysanız ve ilk defa kredi kartı başvurusunda bulunduysanız banka sizden kredi notu şartı aramayacaktır.

Daha fazla bilgi için: https://www.bankalar.org/kredi-kartlari/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu