Politika

Kozmik Oda Nedir? Kozmik Odayı Önemli Kılan Nedir?

instagram takipçi hilesi

Devletin en üst düzey strateji birimi olan kozmik oda, özellikle seferberlik ve işgal durumlarında kullanılmak üzere oluşturulmuştur. Bu odalarda korunan bilgilerin önem seviyesi en yüksek seviyededir.

NATO ülkelerinin Sovyetler tarafından işgal edilmesi halinde yapılması gerekenlerin yer aldığı kozmik oda, her NATO ülkesinde bulunmaktadır. Ancak bu odalar öncelikle NATO’ya özgü sırları korumak için kullanılmaktadır. Varşova Paktı ülkelerinde ve hatta Sovyetler Birliği’nde de “Kızıl Oda” adı altında benzer odalar olduğu bilinmektedir.

Kozmik odaların içeriğinde, bir ülkenin ABD ya da NATO tarafından işgal edildiğinde nasıl kurtulacağına dair sırlar yer almaz. Bunun yerine, Rusya, İran, Kuzey Kore ve hatta Çin gibi ülkeler ile ilgili bilgiler yer alır korunmaktadır. NATO’ya ilişkin bilgiler sonsuza kadar gizli tutulmaktadır. Sadece NATO ile ilgisi olmayan bilgiler kamuoyuna açıklanır.

1970 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’nin teklifi üzerine kurulan Seferberlik Tetkik Kurulu, Rusya’nın Türkiye’yi işgalini önlemeyi amaçlamaktaydı. Eğer Rusya Türkiye’yi işgal ederse, karşılık olarak gerilla hareketi uygulanacaktı. Bu dönemde sivil halkın kullanımı için silahlar yer altına saklanmıştı ve bunların yerleri sadece hücre başkanları tarafından bilinmekteydi.

Soğuk Savaş sonrasında, Seferberlik Tetkik Kurulu hücreleri etnik ve mezhepsel farklılıkların oluştuğu bölgelere yerleştirilmiştir.

kozmik oda nedir

Kozmik Odayı Önemli Kılan Nedir?

17 Haneli Şifre İle Giriliyor

Seferberlik Tetkik Kurulu’na bağlı olan mühürlü kozmik odaların kapısı, yüz ve parmak izi tanıyan sistemler ve 17 haneli şifreler kullanarak açılıyor. Bu odalara sadece çok az sayıda personel yetkili kişi girebiliyor. Bu odada, devletin en üst yetkililerinin ve bazı önemli iş adamlarının hangi koşullarda nasıl ve nerede korunacağına dair bilgiler ve olası planlar yer alıyor.

Seferberlik Tetkik Kurulu, Özel Harp Dairesi adıyla da biliniyor. Görev tanımı eski Genelkurmay Başkanı olan emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt zamanında değiştirilerek güncellenmişti. İlk olarak “olası bir düşman işgaline karşı gayrinizami harp tekniklerini planlamak ve savaş zamanında bunları uygulamak” olan görev tanımı “Psikolojik, siyasi ve ekonomik iç ve dış savaş tehdidine karşı” olarak değiştirildi. Bu kapsamda bölge başkanlıkları sayısı 14’ten 22’ye yükseltildi.

Seferberlik Tetkik Kurulu (STK), barış zamanında bir iç ya da dış savaş ihtimaline karşı gayrinizami harp planlarının hazırlanması için görevlendirilmiş bir birimdir. Bu planda yer alacak kişiler, sivil halktan seçilmekte ve eğitim verilmektedir. Olası bir savaş durumunda bu siviller, düşmana karşı mücadele etmekte ve askeri operasyonlara destek sağlamaktadır.

Yetkili Kişilere Özel Kart Veriliyor

STK, özel olarak seçilen sivil personellere Genelkurmay Başkanı’nın imzası bulunan “çok gizli” dereceli kartlar veriyor. Bu kartlar, ilgili personele imza karşılığı verilip okunduktan sonra yine imza karşılığı geri alınıyor. Sivil üyeler arasında kimlik paylaşımına izin verilmiyor ve birbirlerini tanımıyorlar. Halihazırda 22 ilde bölge başkanlıkları var. Çoğunluğu etnik çeşitliliğin olduğu bölgelerden oluşuyor.

STK, olası bir savaş durumunda korunacak kişilerin nerede saklanacağı, nasıl iletişim kurulacağı, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı ve hangi güzergahlar üzerinden geçiş yapılacağı gibi detayları kapsayan ayrıntılı planlar hazırlıyor. Bu çalışmalar, değişen şartlara göre sürekli olarak güncellemeye tabi tutuluyor.

Olası Savaş Durumunda Görev Alacak Kişinin Bundan Haberi Yok

Gayri nizami harp planlarının yer aldığı bu odalar, her yerde gördüğümüz gibi balmumu mühürler ile değil, ileri teknolojiyle korunan sistemlerle kapatılıyor. Sürekli güncellenen şifrelerle ve yüz, parmak izi tanıyan cihazlarla mühürlenen odalarda Türkiye’nin önde gelen iş adamları, hukukçular, akademisyenleri ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin isimleri yer alıyor. Bu planlarda, olası bir savaş durumunda bu kişilerin nasıl bir görev üstleneceği detaylarıyla belirtiliyor.

Ancak, bu kişilerin barış dönemi boyunca kendilerine verilecek olan görevlerden haberdar olmadıkları biliniyor. Benzer sistemlerin Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bazı birimlerinde de kullanıldığı söyleniyor. Askeri kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, bu odaların güvenliği son derece sıkı tutuluyor ve çok az sayıda personelin erişimine izin veriliyor.

kozmik oda önemi

Kozmik Oda İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu