Yaşam

Komün Yaşam Nedir?

instagram takipçi hilesi

Bir grup insanın kendi aralarında, ortaklaşa üretim ve tüketime dayalı yaşaması olarak bilinir. Genelde kapalı cemaatler ve tarikatlar komündür diyebiliriz. Komün hayat sürenlerin genelde benimsediği düşünceler ve bozmamaları gereken anlayışları bulunuyor diyebiliriz. Komün kelimesinin Latince kökenli ”communis” kelimesinden türediği biliniyor. Latince’de paylaşmak anlamında gelen ”communis” tam olarak bu toplumların hedeflerini belirliyor diyebiliriz.

komun yasam nedir1

Topluluk ve hayat görüşü olarak değerlerin, ekonominin paylaşımının ve beraber ibadet ediyor olmanın amaçlanması en büyük etmendir. Yaşadıkları alanı paylaştıkları gibi yaptıkları işleri, alışverişleri ve bir çok duyguyu da kendi aralarında paylaşıyorlar. Ekolojik yaşamda ”Herkesten yeteneğine, herkesin ihtiyacı kadar” anlayışıyla yaşıyorlar.

Komün yaşamda genelde büyük bir mülkiyet içerisinde çok fazla kişi yaşar. Evin her bölmesinde oda olabilir. Duş ve tuvalet ihtiyaçlarını evin dışında bir yerde karşılarlar. Genelde evden ayrı yerlerde ek bir bina bulunur. Burada duş ve tuvalet ihtiyaçlarını karşılarlar. Mülkiyetler genelde büyük bir bahçe içerisine yapılır. Burada meyve ve sebze yetiştiriciliği yapılır. Bunun dışında pazarlarda, tüketiciler tarafından alınmayan ürünlerde genelde komün yaşam süren kişilere verilir.

komun yasam nedir2

Bunun dışında kişisel ihtiyaçlar için alışveriş yapılır. Fakat duş olanağı haftada sadece 1 gündür. Haftada sadece 1 gün olan duş olanağı kimse için 2 güne çıkarılmamaktadır. Bunun dışında olan kişisel ihtiyaçlar, kişi tarafından karşılanmaz ortak alınır. Komün yaşamda genelde bireyler ortak olarak projelere katılırlar. Projelerden kazanılan gelir ile ihtiyaçlar karşılanır. Bunun dışında evin ihtiyaç ve gerekli malzemeleri listeler halinde yazılır.

Evde yaşayan herkesin bir görevi vardır. Bu görevler evin düzeni, tertibi ve sistematiği ile ilgilidir. Düzenli ilerleyebilmesi için herkesin işlerini ve görevlerini aksatmadan günlük olarak yapmaları gerekmektedir. Bunun dışında alınacak malzemeleri genelde dışarı çıkanlar tamamlayıp, yerlerine koyarlar.

komun yasam nedir3

Kıyafet konusunda ise genelde yurt dışında olan Komün yaşamda, ikinci el olan kıyafetlerden yaklaşık olarak 1 euro ve 3 euro aralığında olan kıyafetlerden satın alırlar. Bunun dışında genelde sıfır kıyafet almazlar. Bu komün yaşam için gereksiz alışveriş sayılır. Komün yaşamda olanların genelde makyaj, süslenmek, oje, parfüm gibi süs sayılan eşyalarla işi olmaz. Bunun dışında karşıt oldukları düşüncelerden biri sosyetedir. Sosyete kavramına tam olarak karşıt düşünceye sahiptirler.

Genelde yurt dışında olan Komün yaşam, Türkiye’de de bir kaç köyde bulunuyor. Kaz Dağlarından, Arıklı köyüne kadar uzanan yolda Komün yaşam sürdürmeye çalışan köylüler bulunur. Bunun dışında komün yaşamda her şeyin doğadan geldiğine ve bu yüzden ağaçlara, bitkilere, meyvelere ve sebzelere büyük önem verilir. Genelde şehirden kaçanlar olarak nitelendirilen

Komün Yaşam İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu