Ev ve Bahçe

Koltuk Yıkama Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Yaşam alanlarının vazgeçilmezleri arasında yer alan koltuk takımları zamanla kirlenir ve temizlenmeye ihtiyaç duyar. Koltuklarda biriken tozların ve hafif kirlerin basit yöntemlerle giderilmesi mümkündür.

Koltuk Yıkama Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

Ancak klasik yöntemler inatçı kirlerin giderilmesi oldukça zordur. Mürekkep, oje ve kahve lekesi gibi klasik yöntemlerle temizlenemeyen lekeler arasında yer alır.

Bu gibi durumlarda koltuk yıkama için profesyonel yardım alınması veya profesyonel yardım önerilerinden faydalanılması gerekir. Koltuk yıkama işlemine başlamadan önce, temizlik sıvısı, elektrik süpürgesi ve vakum cihazı gibi gereçlerin hazır edilmesi gerekir.

Koltuk yıkama işlemlerinde;

 • Elektrikli süpürge ile koltuğun yüzeyinde bulunan tozlar çekilmeli,
 • Oje, kahve, mürekkep lekesi gibi inatçı lekeler tespit edilmeli, lekenin özelliğine göre temizlik sıvısı uygulanmalı,
 • Lekeli bölgeler gerekli durumlarda uygun fırçalar ile ovuşturulmalı,
 • Lekeli bölgeye vakum uygulaması yapılmalı,
 • Lekenin çıkıp çıkmadığı gözlemlenmeli, gerek duyulması durumunda ikinci bir temizlik işlemi uygulanmalı,
 • Lekenin çıktığından emin olduktan sonra durulama yapılarak vakum işlemi gerçekleştirilmeli,
 • Koltukların tüm yüzeyine köpüklü sıvı uygulaması gerçekleştirilmeli,
 • Vakum, durulama ve tekrar vakum işlemi uygulanmalı,
 • Direk güneş almayacak şekilde kurumaya bırakılmalı,

Gibi yöntemler uygulanır. Koltuk yıkama deterjanı işleminde öncelikle koltuğun özelliklerinin tanınması gerekir. Her koltuk için aynı yöntemler uygulanmayabilir. Koltukların temizlenmesinde mutlaka koltukların özelliklerine göre temizlik ürünlerinin seçilmesi, uygun yöntemlerin kullanılması gerekir.

Koltuk Temizliğini Ne Sıklıkta Yapmalıyız?

inatci koltuk lekelerine etkili cozum

Koltuklar bulundukları ortama, kullanım sıklığına, kullanılan kaplama özelliklerine göre değişik oranlarda temizlik ihtiyacı duyarlar. Bazen uygun ortamlarda bulunsalar da, dikkatsiz ve özensiz kullanımlar sonucunda da koltuk yıkama işlemlerine ihtiyaç duyulur.

Ancak hangi koşulda olursa olsun, koltukların yılda en az bir defa köpüklü ve uygun aparatlarla temizlenmesi gerekir. Bu sayede istenmeyen bakteriler ortamdan uzaklaştırılır ve istenmeyen kokular giderilir.

Deri ve suni deri gibi koltuklar hafif nemli ve uygun kimyasallar kullanılarak kolayca temizlenirken, kumaş, süet türü kaplamalara sahip koltuklar için daha profesyonel yöntemlerin kullanılması gerekir. Bu tür kapmalara sahip koltuklar ve kanepeler daha fazla kir ve toz tutma özelliğine sahiptirler.

Özellikle dikkatsizlik sonucu kirlenmeler oluşmuşsa, bu durumun ihmal edilmemesi, koltuk yıkama yöntemlerine başvurulması gerekir. Çünkü oje lekesi, kahve ve mürekkep lekesi gibi inatçı lekelere karşı anında çözüm üretilmediğinde, koltuklarda kalıcı zararlara neden olabilir.

İnatçı Koltuk Lekelerine Etkili Çözüm!

koltuk yikama nasil yapilir

Koltuk temizliği işlemlerinde genel olarak üç farklı yöntem uygulanır.

Bunlar;

 • Kuru köpüklü koltuk temizleme,
 • Buharlı koltuk temizleme,
 • Islak ve köpüklü koltuk temizleme;

Şeklinde sıralanır. Tüm yöntemlerde de koltuk temizliği için üretilen özel kimyasallar kullanılmalıdır. Genel temizlik için kullanılan sıvılar koltuk temizleme işlemlerinde kullanıldığında, istenmeyen kirler ve lekeler koltuğun dokuna iyice yerleşir.

Bu gibi durumlarda renk atmaları ve gölgeler oluşabilir. Koltuk temizleme kimyasalları kullanılırken de, öncelikle mürekkep lekesi ve oje lekesi gibi istenmeyen lekelerden kurtulmak gerekir. Bu tür lekeler için özel üretilmiş kimyasalların öncelikle kullanılması önerilir. Lekeli kısımların temizliği yapıldıktan sonra, genel koltuk temizliği işlemine başlanmalıdır.

Koltuk temizliğinde profesyonel çözümler için, mutlaka profesyonel yöntemlerin kullanılması önerilir. Bu da ancak uygun ve kaliteli temizlik sıvıları ile mümkündür. İnatçı koltuk lekelerinin çıkartılmasında Limprox leke çıkarıcı ürünler etkili çözüm yöntemi olarak önerilir.

Sonuç

Uzun yıllardır temizlik kimyasalları üretiminde lider konumunda bulunan Limprox, koltuk temizleme, koltuk leke çıkarıcı kimyasallarının üretimini de gerçekleştirmektedir. Limprox ürünleri koltuk ve kanepelerden istenmeyen kirleri ve lekeleri kolayca çıkarttığı gibi, antibakteriyel özelliği sayesinde de ayrıca hijyen sağlar.

Koltuk ve kanepelerinde istenmeyen lekelerden ve kirlerden kurtulmak isteyen bireysel kullanıcılar ve bu amaçla faaliyet gösteren, müşteri memnuniyetini ön planda bulunduran ticari işletmeler, https://www.limprox.net/ adresini ziyaret edebilirler.

Limprox koltuk temizleme ürünlerini mesafeli satış sözleşmesi ile garantili olarak müşterilerin adresine teslim edilir. Limprox koltuk şampuanı, leke çıkarıcı, mürekkep ve oje leke çıkarıcı, oksijen leke çıkarıcı, tanen leke çıkarıcı, leke çıkarıcı sprey gibi ürün çeşitliliğine sahiptir.

Limprox temizlik ürünlerinde fiyat avantajını yakalamak isteyen ziyaretçiler, web sayfasından 7/24 online siparişlerini oluşturabilirler. Limprox temizlik ürünlerini tercih eden müşteriler, 1. sınıf temizlik ürünlerine, indirimli havale, kredi kartına taksit imkanlarından faydalanabilirler. Ürünlerin Türkiye’nin her noktasına ulaşım imkanı bulunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu