Yaşam

Kolay Kolay Bulamayacağınız Dünyanın 10 İlginç Meyveleri

instagram takipçi hilesi

Türkiye coğrafi konum ve iklim, bitki örtüsü bakımından farklı konumlarda yer alıyor. Her bölgesinde genellikle bitki, meyve, sebze vb. yetiştirmek kolay oluyor. Ülkemiz ne kadarda  her şeye elverişli olsa da bazı özel meyveler Türkiye de maalesef yetişmeye elverişli değildir. Dünya üzerinde çoğu ülkede yetişemeyen dünya meyvelerinden bahsetmek istiyorum. Öyle meyveler var ki dünyamızda sadece bir yerde bile yetişebiliyor bu da bu meyveleri tabi ki özel kılıyor.

İşte Dünyanın En İlginç Meyveleri

1. Rambutan

rambutan nedir

Yaratık görünümündedir. Tropik bölgelerde yetişir ve çok tatlı lezzetlidir. Kabuğu kızarması yenileceğini göstermektedir.

2. Goya Bitter Melon

goya chanpuru goya

Salatalığa benzer üzüm asması gibi dalı vardır pişirilerek yenir olgunlaşınca toplanılmalıdır.

3. Durian

durian

Eskimiş çorabı andıran kokusuyla dünyanın en kötü kokan meyvesidir. 3 KĞ’a kadar büyür. Boynuzları andıran görünümüyle çok dikkat çekiyor.

4. Akebi

japanese fruit akebi

İç kısmı tüketiliyor. Tohumdan zor ayrıldığı için birlikte yeniyor. Japonya’da yetişmekte.

5. Budanın Eli Meyvesi

Budanın Eli Meyvesi

Budanın Eli Limonu olarak da adlandırılan meyve parmaklara benzerliğiyle şaşırtıyor. Rendelenerek kullanılır ve limon olarak da kullanılır. Asya’da yetişmektedir.

6. Mangostan

tanrilarin meyvesi mangostan

Tenis topundan biraz küçük yapıda olan Mangostan tropikal bir meyve türüdür. Mor kabuğunun içinde yenilebilir beyaz kısmı bulunur. Mangostan Xango adı verilen tropikal bir içecek sayesinde popüler olmuştur.

7. Pitaya

pitaya

Dikkat çeken pembe rengiyle çok şeker gözükür. Kivi görünümündedir.  Lif açısından çok iyidir. Basur, kabızlığa iyi gelir.

8. Yılan Meyvesi

yilan meyvesi

 

Yılan dersi görünümündedir. Palmiye ağacı şeklinde gibi salkım şeklindedir. Tadı elmaya benzer ve çok asitlidir. Hamur işlerine katılarak yenilebilir . % 13.5 alkole sahiptir.

Maymunların en sevdiği besindir.

9. Hint İnciri

dikenli incir faydalari

iki renklidir pembe ve beyaz kaptüsü andırır ve beyaz kısmında dikenleri vardır. Jöle, votka yapımında kullanılır. Suyu normalde de içilebilir.

10.Yıldız Elması

Yıldız Elma Star Apple

Mor ve soluk renklerdedir. 5-10 cm boyutu vardır. Meyvenin isminin sebebi içinin açıldığında yıldız görünümünde olmasıdır. Asla dış kabuğu tüketilmemelidir çünkü %33 toksin barındırır kabuğunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu