Kişisel Bakım

Kolajen Serumun 5 Faydası

instagram takipçi hilesi

Kolajen Serum Nedir?

Günlük cilt bakımının vazgeçilmez bir parçası haline gelen kolajen serumlarından bahsetmeden önce kolajenin ne olduğundan ve faydalarından bahsetmekte fayda var. İnsan vücudunda en çok bulunan protein türüdür. Vücudumuzdaki proteinin üçte biri kolajenden oluşur. Sert, çözünmez ve lifli bir yapıya sahiptir. Kemiklerin, cildin, kasların, tendonların ve bağların ana bileşenlerinden biridir.

kolajen serumun bes faydasi3

Tüm bunları tutkal gibi bir arada tutarak vücudu güçlendirir. Kelime olarak, yapıştırıcı anlamına gelen Yunanca “kólla” kelimesinden türetilmiştir. Ayrıca kan damarları, kornea ve dişler de dahil olmak üzere vücudun farklı bölgelerinde görülür. Yaşlandıkça, vücudunuz daha az kolajen üretir. Bu nedenle özellikle 30 yaşından itibaren düzenli olarak kolajen içeren yiyecekler yemek, hatta kolajen takviyesi almak önemlidir.

Cilt sağlığını iyileştirmekten kalp sağlığını desteklemeye kadar kolajen takviyeleri kullanmanın birçok faydası vardır.

Kolajen Serumun Faydaları Nelerdir?

  • Kolajen serumları tipik olarak kolajen ve peptitler, retinol ve C vitamini gibi ciltte kolajen üretimini uyaran bileşenlerle formüle edilir ve yapısını onararak cildin doğal elastikiyetini ve dolgunluğunu geri kazandırmak için tasarlanmıştır.
  • Hyaluronik asit ve E vitamini gibi farklı yaşlanma karşıtı bileşenlerle zenginleştirilmiş bu serumlar sadece nem, besin ve antioksidan koruma sağlamakla kalmaz, aynı zamanda cilt bariyerini güçlendirir.

Cilt sağlığını iyileştirir

Kolajen cildin temel yapı taşıdır ve cildin güçlendirilmesinde ve canlandırılmasında önemli rol oynar, elastikiyet sağlar. Bu sayede cilt kuruluğunu ve kırışıklarını önler, yaşlanmayı geciktirir ve ayrıca elastin ve fibrillin gibi cilt yapısına katkıda bulunan diğer proteinlerin üretimini artırır.

Saç ve tırnakları güçlendirir

Kollajen takviyesi almak tırnak kırılganlığını azaltabilir. Ancak saç ve tırnaklarınızın daha hızlı uzamasını sağlayabilir.

kolajen serumun bes faydasi2

Eklem ağrılarını giderir

Kollajen, eklemlerinizi koruyan lastik doku olan kıkırdağın bütünlüğünü korumanıza yardımcı olur. Vücudunuzdaki kolajen miktarı azaldıkça osteoartrit gibi dejeneratif eklem hastalıklarına yakalanma riskiniz artar. Bilim adamları Elisangela Porfirio ve Gustavo Bernardes Fanaro tarafından yapılan araştırmalar, kolajen takviyesi almanın osteoartrit semptomlarını iyileştirmeye ve genel olarak eklem ağrısını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Kas kütlesini arttırır

Kas dokusunun %1-10’u kollajenden oluşur. Bu nedenle kolajen, kasları güçlü tutmada ve düzgün çalışmasında çok önemli bir rol oynar.

Kalp sağlığını destekler

Kolajen, kanı kalbinizden vücudunuzun geri kalanına taşıyan atardamarlarınızda da önemli bir rol oynar.

Kolajen Serum Seçerken Neye Dikkat Edilmelidir?

Size en uygun kolajen serumu seçerken öncelikle cilt tipinizi göz önünde bulundurmalısınız.

  • Yağlı ve karma cilt tipine sahipseniz su bazlı bir serum tercih etmelisiniz.
  • Akneye meyilli bir cildiniz varsa, altta yatan kusurları salisilik asit içeren bir serumla tedavi edebilirsiniz.
  • Kuru cilt tipleri için hyaluronik asit gibi nemlendirici bileşenler ekleyen formülleri düşünebilirsiniz.

kolajen serumun bes faydasi5

Kollajen takviyeleri tabletler, kapsüller, tozlar, sıvılar ve hatta sakız halinde gelir. Kollajen dışarıdan takviye olarak alındığında, önce sindirim sisteminin bir parçası olan amino asitlere parçalanır ve amino asitler olarak kanla karıştırılır.

Sorunun üstesinden gelmek için, hafif parçalanmış bir kolajen formu olan hidrolize kolajen içeren takviyeler geliştirilmiştir. Artan biyoyararlanım için hidrolize peptit kollajen ve sıvı formlar tercih edilir. Kullanılan kolajen miktarı da sonuçları etkileyebilir.

Kolajen Serum İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=PH7xePMuJzo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu