İlişki Konuları

Kız İsteme Merasiminde Neler Yapılır?

instagram takipçi hilesi

Kız İsteme Merasiminde Neler Yapılır? Kız isteme töreni, evliliğe giden yoldaki en heyecanlı ve en tatlı telaşların yaşandığı aşamalardan biridir. Evlilik teklifinin ardından; ailelerin bir araya gelerek birbirini tanımaya çalıştığı, birbirini seven iki insanın yuvasını kurmak üzere temellerin atıldığı ve tabir-i caizse ilişkinin resmi bir boyut kazandığı bu gün ile ilgili detayları ve merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Kız İsteme Merasiminde Neler Yapılır?

Elbette tüm gelenek ve göreneklerde olduğu gibi bu merasim de, yöreden yöreye göre kalıp değiştirebilir. Ancak genel geçer bir takım özellikler vardır ki hemen hemen her bölge tarafından bilinmektedir. Aslında adetlerimiz toplumumuza özgü pek çok güzelliği ve farklılığı da beraberinde getirir. Bu da birlik-beraberlik ve coşku gibi duyguları harekete geçirir. Kız isteme törenindeki bir takım ritüeller de bize bunu hissettirmektedir.

Neler İkram Edilir ?

Pek az bölgede sulu veya yöresel yemek ikramı yapılsa da, genellikle bu özel gün için hazırlanan kanepe, börek, zeytinyağlı sarma, kurabiye veya kek gibi atıştırmalıklar, yanında çay ile servis edilir.

Fakat hiç şüphesiz ki bu günün en unutulmaz ikramlığı Türk kahvesidir. Damat için ayrıca hazırlanan tuzlu kahve ise yüzleri bir hayli gülümsetir.Tatlı ve meşrubat ikramları da neredeyse tüm aileler tarafından bilinmekte ve uygulanmaktadır.

Kız İsteme Töreni İçin Neler Alınmalıdır ?

Heyecanla beklenen bu özel gün için hem damat tarafının hem de kız tarafının yapması gereken bir takım hazırlıklar vardır. Damat tarafı; kız evine giderken gümüş bir tepsi veya gondol götürür. İster sade, ister gösterişli pek çok gondol çeşidine rastlamak mümkündür.

kiz isteme merasiminde neler yapilir 1

Bunun dışında yine damat tarafı; oldukça gösterişli şık bir çiçek buketi (genelde aranjman tercih edilir) hazırlattırır ve birbirinden lezzetli çikolatalarını da alışverişine ekler. Yine damadın giyeceği takım elbise, söz yüzükleri ve eğer takılacak ise diğer takılar da alınması gerekenler arasında ilk sıralardadır.

Gelin adayı kendisine bu özel gün için; hem rahat hareket edebileceği hem de şık ve gösterişli bir elbise ve ona uygun bir ayakkabı alır. Bunun dışında kız isteme töreni sırasında yapılacak ikramlar için detaylı bir alışverişe çıkılır. Bazı yörelerde, aileler arası hediyeleşme olur ve aile büyükleri birbirlerine de çam sakızı çoban armağanı, küçük hediyeler alır.

Eğer tercihe göre evde süsleme yapılacaksa, yine bu malzemelerin alınmasını ve evin süslenmesini kız tarafı yapmaktadır. Ve tabi ki yüzük tepsisi.. Yüzüklerin konulacağı tepsiyi de kız tarafı kendi zevkine göre el emeği olarak yapabilir veya gönlünce bir modeli satın alabilir. Bu noktada süslemelere ve elbiselere uygun renklerin tercih edilmesi muhteşem bir bütünlük sağlayacaktır.

kiz isteme merasiminde neler yapilir 2

Kız İsteme Merasiminde İşleyiş Nasıl Olur ?

Öncelikle kız tarafı damat tarafını güler yüzle karşılar ve içeri alır. Hal hatır sorulduktan sonra her iki aile kısaca kendini tanıtır. Bu esnada gelin adayı kahve pişirmek için mutfağa geçer ve geri döndüğünde ailenin en büyüğünden başlayarak tek tek kahveleri servis eder. Kahvelerin özel fincanlarla ve şık bir tepside sunulmasına özen gösterilir.

Kahvelerden birer yudum alındıktan sonra, damat tarafından bir aile büyüğü söze girer. Önce gençlerin birbirlerini, görüp beğendiklerine dair kısa bir konuşma yapar ve ardından ”Allah’ın emri, Peygamber’in kavliyle kızınızı oğlumuza istiyoruz” şeklinde cümlelerini tamamlar. Bunun üzerine kız tarafından olan aile büyüğü, cevaben birkaç cümle söyler ve gelin adayına ne düşündüğünü sorar. Genellikle gelin adayı hafif bir tebessüm ile ”siz bilirsiniz” der. Aile büyüğü yeniden sözü alır ve ”gençler kendi aralarında anlaşmış, bize de hayırlı olsun demek düşer” şeklinde cevabını iletir.

Kızı isteyen aile büyüğü yüzükleri çıkarır, yüzüklerin hazırlanmasının ardından ayağa kalkılır ve kısa ama anlamlı bir konuşma yapılarak söz kurdelesi kesilir. Gençler tek tek aile büyüklerinin ellerini öper, iyi dileklerini dinler ve sonrasında, başta söz çikolatası olmak üzere hazırlanan ikramlıklar servis edilir. Bu sırada günün anısına pek çok fotoğraf çekilir ve böylelikle kız isteme töreni tamamlanmış olur.

Kız İsteme Merasiminde Neler Yapılır İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu