YaşamYemek Tarifleri

Kış İçin Yapabileceğiniz 6 Önemli Hazırlık Nedir?

instagram takipçi hilesi

kislik 1

Kış gelmeden önce hazırlık zamanı geldi. Gelenekselleşmiş bir hazırlık süreci olan kış hazırlığının ayrı bir keyfi ve heyecanı vardır. Her sebze ve meyveyi mevsiminde ve yerinde tüketmek doğru olsa da farklı yöntemlerle farklı mevsimlerde bu besinleri tüketebilecek şekle getirmek, sağlıklı ve doğru biçimde hazırlamak mümkündür.

Öyleyse hangi besinler nasıl hazırlanır, nasıl saklanır ve sonraki günlerde tadını çıkararak nasıl yeriz? Kışa hazırlık adına mutfakta yapılabilecek olan besinler ile ilgili listemizi kontrol etmekten hazırlıklara başlamamanızı öneririz.

1) Turşu Kurmak

kislik 2

Turşu kurmak içeriğini değiştirmek suretiyle her mevsim yapılabilir bir hazırlık olarak kabul edilebilir. İsterseniz kış sebze ve meyvelerinden isterseniz de yaz meyve ve sebzelerinden turşu kurabilmeniz sizin tercihinize kalmıştır. Hemen hemen her sebze ve meyve ile turşu kurabilmeniz mümkündür. Burada önemli olan kurulacak olan turşuyu oluşturan besinin yeterince olgunlaşmış olmasıdır. Bir sonraki adım ise limon mu sirke mi yoksa her ikisini de beraber kullanarak mı turşu kurulacağıdır. Tüm bunların sonrası özen ve sabır gerektirmektedir. Kavanozlarınızı güneş ışığının olmadığı bir yerde beklettikten 1 ay sonra tüketmeye başlayabilirsiniz.

2) Derin Dondurucuda Meyve Muhafaza Etmek

kislik 3

Meyveleri tek pişirmelik oranlarda buzdolabı poşetlerinde, içlerinde hava kalmayacak biçimde koruyabilirsiniz. Dilediğiniz anda çıkararak komposto yapabilmeniz mümkün. Burada önemli olan nokta plastik kap veya buzdolabı poşeti ne olursa olsun, meyve ve sebzelerin mümkün olduğunca hava almayacak biçimde bekliyor olmasıdır.

3) Derin Dondurucuda Sebze Muhafaza Etmek

kislik 4

Enginar, biber, kuşkonmaz, soğan, havuç, bamya, nohut, fasulye, patlıcan, bezelye ve barbunya gibi sebzeleri derin dondurucuda uzun sürelerce koruyabilirsiniz. Hemen hemen hepsinin kendi tabiatlarınca gerekli ayıklama işlemleri ve nasıl kullanacağınıza göre kesme, pişirme bölümlerini belirleyerek saklayabilirsiniz.

4) Tarhana Hazırlığı

kislik 5

Herhalde tarhanayı sevmeyen yoktur. Beyaz veya kırmızı, tarhana hazırlamak hiç de zor değil. Biber, domates, un ve yoğurt ile hamurunuzu hazırlayıp mayalanma sürecini takip ederek kurumaya bırakabilirsiniz. Bu sürecin ardından bütün bir kış boyunca içinizi ısıtacak doğal tarhana hazır olacaktır.

5) Kışa Hazırlık: Salça Yapımı

kislik 6

Mutfakların en temel malzemelerinden olan domates ve biber salçası da kış hazırlıklarının vazgeçilmezleri arsındadır. Domatesi bütün bir kış boyunca püre, sos ve salça olarak tüketmek mümkün. Mevsimini kaçırmadan, yöresinden taze domatesleri dilimleyerek tuzla beraber kavanozda birkaç gün bekletip kabuklarından sıyrılmalarıyla beraber tülbent yardımı ile süzün. Tepsilere yayarak kurumasını bekleyin. Bunun dışında tuzla pişirerek, kavanoza doldurup sos olarak da hazırlayabilirsiniz.  Zorluk dereceleri farklı ama her biçimde leziz sonuçlar verecek yöntemlerdir.

6) Ot Ve Sebze Kurutmak

kislik 8

Taze kekikleri demet halinde asarak, fesleğen ve naneyi ise yayarak kurutmalısınız. Biberleri de iplere dizerek asıp kurutabilirsiniz.

Kışa Hazırlık Önerileri İle İlgili Videolar

Kaynak
blog.gittigidiyor.com

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu