Kişisel Bakım

Kırışıklık Nedir? Nedenleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Kırışıklık, özellikle kadınların muzdarip olduğu bir yaşlılık belirtisidir. Yüz kırışıklıklarındaki faktörler yaşlanma ile birlikte, sigara içmek, kas kasılmaları ve güneş hasarlarıdır. Tedavi seçenekleri arasında losyonlar ve cilt tabakasının çıkarılması gibi bazı ürünler bulunmaktadır.

Kırışıklıklar ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yazılarımı okuyabilirsiniz..!

kırışıklık 1

Kırışıklık Nedenleri Nelerdir?

Cildin kırışmasının birçok nedeni vardır. En yaygın olanları şunlardır;

Yaşlanma

Kırışıklıklar yaşlanma sürecinin bir yan ürünüdür. İnsanlar yaşlandıkça, cilt hücreleri daha yavaş bölünür ve dermis adı verilen cildin orta tabakası incelmeye başlar. Dermis, destek ve elastikiyet sunan bir elastin ve kollajen lifleri ağından oluşur. Bu ağ zamanla gevşeyip çözüldükçe, cilt yüzeyinde çöküntüler oluşur. Yaşlanan cilt ayrıca nemi tutamaz. Yağ salgılamada daha az verimli ve daha yavaş iyileşir. Tüm bu faktörler kırışıklıkların gelişmesine katkıda bulunur.

Yüz Kas Kasılmaları

Alında, kaşlar arasında ve gözlerin köşesindeki kırışıklıklar küçük kas kasılmaları nedeniyle ortaya çıktığına inanılmaktadır. Gülümsemek, kaşlarını çatmak, gözlerini kısmak ve diğer alışılmış yüz ifadeleri bu kırışıklıkların daha belirgin olmasına neden olur. Zamanla, bu ifadeler yerçekimi ile birleştiğinde kırışıklıkların oluşmasına katkıda bulunur.

kırışıklık 2

Güneş Hasarı

Güneşten ultraviyole radyasyonuna aşırı maruz kalmak, foto yaşlanma olarak da bilinen cildin erken yaşlanmasına neden olabilir. Ultraviyole ışığına maruz kalmak kollajen liflerini parçalar. Bu sebepten dolayı da anormal elastin üretimine yol açar. Ultraviyole ışık cilt dokusuna hasar verdiğinde, metalloproteinaz ismi verilen bir enzim üretmeye başlar.

Bu enzim kollajeni oluşturur ve yeniden düzenler. Bununla birlikte, işlem sırasında, bazı sağlıklı kollajen lifleri hasar görür, bu da güneş elastozuna yol açar ve liflerin düzensiz oluşumunu sağlar. Yeniden oluşturma işlemi defalarca tekrarlandığında, her seferinde daha az verimli olarak kırışıklıklar gelişir.

Sigara İçmek

Sağlıklı cilt sürekli yenilenir. Eski kollajen parçalanır ve çıkarılır ve yeni kollajen üretilir. Araştırmacılar, sigara içmenin yeni kollajen üretiminde belirgin bir azalmaya neden olduğunu bulmuşlardır. Azalan kollajen kırışıklıkların gelişmesine neden olur.

Kırışıklıklar İçin Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Kırışıklıklar için çok sayıda tedavi seçeneği vardır. Kırışıklıkları ya da düzensiz depresyonları azaltmak için cilt katmanlarını kaldırmak, daha pürüzsüz ve daha genç görünümlü bir cilt elde etmenin etkili bir yoludur. Dermabrazyon ve kimyasal kabuklar cilt yenileme için kullanılan geleneksel yöntemlerden ikisidir.

Erbiyum veya karbondioksit lazeri ile lazer cilt yenileme, vücudun onarım mekanizmalarını uyararak cildi gençleştirir. Diğer ablatif olmayan lazer prosedürleri, kolajen üretimini uyarmak için cildi ısıtarak çalışır. Subkütan yağ veya kemik hacmi kaybını dolgu maddeleri ile değiştirmek ve kas kasılmalarını toksin enjeksiyonlarıyla yumuşatmak, erken yaşlanan cilt ve kırışıklıkları onarmak için geliştirilen en yeni tekniklerdir.

Kırışıklıklarınız için tedavi olmayı düşünüyorsanız, doktorunuza hangi prosedürün sizin için uygun olduğunu danışın. Doktorunuzun profesyonel tavsiyelerinin yerini almaz. Her insanın kendine özgü ihtiyaçları vardır, her prosedür kendi özel ihtiyacını karşılamaktadır.

kırışıklık 3

Kırışıklık ile ilgili videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu